Europejska Agencja Kosmiczna rezygnuje ze współpracy z Roskosmosem. Misja łazika ExoMars zawieszona

ESA, czyli Europejska Agencja Kosmiczna, miała współpracować z Roskosmosem w celu dostarczenia łazika ExoMars na Marsa. Miała – współpraca między organizacjami została bowiem zawieszona, podobnie jak sama misja.

ExoMars to dzieło Europejskiej Agencji Kosmicznej, które w 2022 r. miało polecieć z pomocą Roskosmosu na Marsa, w celu poszukiwania organicznych molekuł. Już 1 marca 2022 zdecydowano o opóźnieniu misji, natomiast teraz tę współpracę oficjalnie zawieszono.

Jak czytamy na stronie ESA:

Rada rządząca ESA, zebrana w Paryżu w dniach 16-17 marca, oceniła sytuację wynikającą z wojny na Ukrainie o ExoMars i jednogłośnie:

  • uznała niemożność prowadzenia bieżącej współpracy z Roskosmosem w ramach misji łazika ExoMars, której start ma nastąpić w 2022 r., i upoważnił dyrektora generalnego ESA do podjęcia odpowiednich kroków w celu odpowiedniego zawieszenia współpracy;
  • upoważniła dyrektora generalnego ESA do przeprowadzenia przyspieszonego badania przemysłowego w celu lepszego zdefiniowania dostępnych opcji dalszego wdrażania misji łazika ExoMars.

Co więcej, wszystkie inne zaplanowane misje z wykorzystaniem rakiet Sojuz również zostały zawieszone. Mowa więc o takich projektach jak Galileo M10 i M11 (alternatywie dla GPS), Euclid i Earthcare.

ESA podkreśla jednak, że misje nie zostają anulowane, lecz teraz mają odbyć się rozmowy i ocena potencjalnych alternatywnych usług umożliwiających wystrzelenie misji. Warto zauważyć, że z usług Roskosmosu korzystała również NASA, lecz od pewnego czasu Amerykanie testują możliwości startów kosmicznych z terenu swojego kraju za sprawą prywatnych rakiet SpaceX.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Nauka

Google Gemini – pogromca Chat GPT-4

Google od dawna inwestuje w sztuczną inteligencję, a wraz z pojawieniem się ChatGPT-3 od OpenAI, firma postanowiła wypuścić własne narzędzie o podobnej funkcjonalności. Bard, który zadebiutował w lipcu 2023 roku, okazał się być bardzo obiecującym rozwiązaniem, ale Google nie zamierza się na tym zatrzymywać.

Oprogramowanie

Nowy Firefox 120.0.1 – rozwiązanie problemu obciążenia procesora

Firefox, popularna przeglądarka internetowa, właśnie otrzymała aktualizację do wersji 120.0.1. Ta nowa wersja powinna zainteresować wszystkich użytkowników, którzy dostrzegali problem z nienaturalnym obciążeniem procesora. W niektórych przypadkach, teoretyczne obciążenie CPU mogło sięgać nawet 100 proc.

Bezpieczeństwo

Zalecana pilna aktualizacja Google Chrome z powodu wykrytej luki 0-day

Google Chrome wymaga natychmiastowej aktualizacji w związku z odkryciem kolejnej luki 0-day. Najnowsza aktualizacja przeglądarki zawiera poprawki, w tym kluczową łatkę dla luki oznaczonej jako CVE-2023-6345, której wykorzystywanie zostało zaobserwowane w praktyce przez atakujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *