Rosja nakłada karę na Google. Gigant musi zapłacić miliony rubli!

Sąd w Moskwie ukarał Google za popełnienie dwóch wykroczeń administracyjnych. Zgodnie z orzeczeniem amerykański gigant technologiczny musi zapłacić karę 3 mln rubli (ok. 165 tys. złotych) za to, że nie usunął niektórych treści zabronionych w Rosji – informuje agencja Interfax.

Tagański sąd rejonowy w Moskwie ogłosił swoją decyzję 29 listopada. Rzeczniczka tej instytucji, Zulfija Gurinczuk, przekazała agencji Interfax, że amerykańska firma otrzymała karę administracyjną za dwa wykroczenia dotyczące zabronionych treści w wyszukiwarce Google i serwisie YouTube.

W tamtym miesiącu władze w Moskwie podały, że za niewystarczająco szybkie usunięcie nielegalnych materiałów cyfrowy gigant może zostać ukarany grzywną w wysokości procentu rocznych obrotów, jakie uzyskuje na rosyjskim rynku.

Karę w wysokości 3 mln rubli Google otrzymało także w lipcu br. Powodem jej nałożenia było wówczas – zdaniem moskiewskiego sądu – nieprzestrzeganie przez koncern krajowych przepisów dotyczących przechowywania danych osobowych obywateli Rosji. Agencja Reutera donosiła wówczas, że firma Alphabet, właściciel Google, uniknęła maksymalnej kary, która w tym przypadku mogła wynieść 6 mln rubli.

Pod koniec października br. pojawiła się informacja, że Google zapłaciło w Rosji ponad 32 mln rubli (ok. 1,77 mln zł) zaległych kar, nałożonych na firmę za nieusunięcie treści uważanych przez Moskwę za niezgodne z prawem. Przedstawiciele firmy wyrazili chęć zaangażowania się w dialog. Marco Pancini, który odpowiada w Google za kontakty z rządami państw z regionu EMEA twierdzi, że w pierwszej połowie br. usunięto z serwisu YouTube ponad 489 tys. filmów zawierających treści uznawane za zabronione.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *