Rosja nakłada karę na Google. Gigant musi zapłacić miliony rubli!

Sąd w Moskwie ukarał Google za popełnienie dwóch wykroczeń administracyjnych. Zgodnie z orzeczeniem amerykański gigant technologiczny musi zapłacić karę 3 mln rubli (ok. 165 tys. złotych) za to, że nie usunął niektórych treści zabronionych w Rosji – informuje agencja Interfax.

Tagański sąd rejonowy w Moskwie ogłosił swoją decyzję 29 listopada. Rzeczniczka tej instytucji, Zulfija Gurinczuk, przekazała agencji Interfax, że amerykańska firma otrzymała karę administracyjną za dwa wykroczenia dotyczące zabronionych treści w wyszukiwarce Google i serwisie YouTube.

W tamtym miesiącu władze w Moskwie podały, że za niewystarczająco szybkie usunięcie nielegalnych materiałów cyfrowy gigant może zostać ukarany grzywną w wysokości procentu rocznych obrotów, jakie uzyskuje na rosyjskim rynku.

Karę w wysokości 3 mln rubli Google otrzymało także w lipcu br. Powodem jej nałożenia było wówczas – zdaniem moskiewskiego sądu – nieprzestrzeganie przez koncern krajowych przepisów dotyczących przechowywania danych osobowych obywateli Rosji. Agencja Reutera donosiła wówczas, że firma Alphabet, właściciel Google, uniknęła maksymalnej kary, która w tym przypadku mogła wynieść 6 mln rubli.

Pod koniec października br. pojawiła się informacja, że Google zapłaciło w Rosji ponad 32 mln rubli (ok. 1,77 mln zł) zaległych kar, nałożonych na firmę za nieusunięcie treści uważanych przez Moskwę za niezgodne z prawem. Przedstawiciele firmy wyrazili chęć zaangażowania się w dialog. Marco Pancini, który odpowiada w Google za kontakty z rządami państw z regionu EMEA twierdzi, że w pierwszej połowie br. usunięto z serwisu YouTube ponad 489 tys. filmów zawierających treści uznawane za zabronione.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *