Rosjanie ukradli z Czarnobyla karty graficzne i serwery systemu monitorowania promieniowania!

Ze względu na liczne sankcje, dostępność wielu produktów w Rosji jest bardzo ograniczona, a tym samym znacząco wzrosły ich ceny. Dotyczy to również podzespołów komputerowych, które Rosyjscy żołnierze kradną nawet z Czarnobyla.

Rosjanie zajęli elektrownię atomową w Czarnobylu już na samym początku inwazji na Ukrainę, a kilka dni temu się z niej wycofali. Teraz Państwowa Agencja Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia opublikowała zdjęcia prezentujące stan, w jakim strefę pozostawili najeźdźcy. Podobnie jak inne regiony kraju, również Czarnobyl padł ofiarą rosyjskich szabrowników. Skradziono m.in. karty graficzne.

Na zdjęciach widać wiele pomieszczeń administracyjnych z przewróconymi i rozkręconymi komputerami. Nie zostały one jednak zniszczone tylko dla przyjemności. Część podzespołów została wykręcona i zabrana. Były to prawdopodobnie procesory oraz karty graficzne, które są najcenniejsze. Można je łatwo zabrać do plecaka i sprzedać za duże pieniądze. Szczególnie w objętej sankcjami Rosji.

Jak informują ukraińscy urzędnicy, Rosjanie przejęli również serwery będące częścią zautomatyzowanego systemu monitorowania stanu promieniowania.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Android 15 wreszcie wydany! Oto główne nowości

Google wystartował z procesem aktualizacyjnym do Androida 15 dokładnie 63 dni po premierze smartfonów z linii Pixel 9 oraz 42 dni po upublicznieniu kodu źródłowego. Tak długiego poślizgu nie było jeszcze nigdy, ale można mieć nadzieję, że oprogramowanie przynajmniej zostało solidnie doszlifowane. Sam spędziłem z nim już kilkanaście godzin (wkrótce pierwsze wrażenia) i póki co nie uświadczyłem żadnych błędów.

Oprogramowanie

Premiera Ubuntu 24.10. Mnóstwo nowości i usprawnień

Premiera Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole” jest już za nami. Najpopularniejsza spośród linuksowych dystrybucji doczekała się nowej wersji, przynoszącej ze sobą usprawnienia zarówno w kontekście działania, jak i wyglądu. To okrągłe, 40. wydanie – w sam raz na 20. urodziny.

Oprogramowanie

Kompilator JIT w PHP. Czy to szansa na przyspieszenie stron i sklepów?

PHP jako język interpretowany od dawna zmagał się z trudnym zadaniem poprawy swojej wydajności, szczególnie na tle konkurencyjnych języków programowania używanych w rozwiązaniach webowych. Pośród tego co nowe w PHP 8 na szczególną uwagę zasługuje kompilator JIT, który zdecydowano się oficjalnie dołączyć do najnowszej wersji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *