Canonical kończy wsparcie Ubuntu dla rosyjskich przedsiębiorstw. Z powodu wojny na Ukrainie

Canonical to producent jednej z najpopularniejszych dystrybucji linuksowych Ubuntu. System ten jest oczywiście dostępny za darmo dla większości użytkowników, ale firmy płacą za wsparcie techniczne i powiązane usługi. Producent systemu zdecydował się odciąć dostęp do takich funkcji dla rosyjskich przedsiębiorstw, tłumacząc swoją decyzję agresją Rosji na Ukrainę.

Firma poinformowała, że w związku z inwazją rosyjskich wojsk na Ukrainę wysyła do swoich partnerów biznesowych z Rosji zawiadomienie o zakończeniu współpracy. Tamtejsze przedsiębiorstwa nie będą miały już dostępu do usług profesjonalnych i partnerskich kanałów. Zgodnie z informacją, zobowiązania Canonical wobec rosyjskich podmiotów nie zostaną wznowione, dopóki sankcję nałożone na Rosję nie zostaną wycofane.

Nie będzie jednak podobnych ograniczeń względem zwykłych użytkowników. Firma ma nadal udostępniać łatki bezpieczeństwa dla swojego wolnego oprogramowania, które według niej ma być istotne dla wszystkich, którzy szukają rzetelnych wiadomości ze świata. Zapowiedziano przy tym, że wszystkie dochody z rosyjskich subskrypcji zostaną przekazane na cele humanitarne dla Ukrainy.

Canonical podkreśla, że jako firma i społeczność jest zbulwersowana bezsensowną utratą życia, niszczeniem mienia i dziedzictwa narodowego, jakie mają miejsce na Ukrainie.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

IYPS – Czy Twoje hasło jest bezpieczne? Aplikacja, która sprawdza bezpieczeństwo haseł

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej aspektów naszego życia przenosi się do sieci, bezpieczeństwo online staje się priorytetem. Jednym z najważniejszych elementów tego bezpieczeństwa są silne i unikalne hasła. Ale jak sprawdzić, czy nasze hasła są rzeczywiście bezpieczne? Z pomocą przychodzi aplikacja IYPS – Is Your Password Secure?

Sprzęt

RTX 5090 z rekordową przepustowością pamięci

Według najnowszych doniesień Nvidia wybrała pamięć GDDR7 firmy Samsung jako preferowaną pamięć dla nadchodzącej serii kart graficznych GeForce RTX 50 “Blackwell”. Choć nie ma oficjalnego potwierdzenia, przeciek głosi, że ma być ona wykorzystana w produktach, które wejdą na rynek w 2025 roku.

Oprogramowanie

Oficjalnie wydano jądro Linux 6.12. Oto nowości

W tej wersji wprowadzono obsługę „PREEMPT_RT” w czasie rzeczywistym, nowy harmonogram o nazwie sched_ext oraz komunikaty alarmowe DRM w postaci kodów QR.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *