Canonical kończy wsparcie Ubuntu dla rosyjskich przedsiębiorstw. Z powodu wojny na Ukrainie

Canonical to producent jednej z najpopularniejszych dystrybucji linuksowych Ubuntu. System ten jest oczywiście dostępny za darmo dla większości użytkowników, ale firmy płacą za wsparcie techniczne i powiązane usługi. Producent systemu zdecydował się odciąć dostęp do takich funkcji dla rosyjskich przedsiębiorstw, tłumacząc swoją decyzję agresją Rosji na Ukrainę.

Firma poinformowała, że w związku z inwazją rosyjskich wojsk na Ukrainę wysyła do swoich partnerów biznesowych z Rosji zawiadomienie o zakończeniu współpracy. Tamtejsze przedsiębiorstwa nie będą miały już dostępu do usług profesjonalnych i partnerskich kanałów. Zgodnie z informacją, zobowiązania Canonical wobec rosyjskich podmiotów nie zostaną wznowione, dopóki sankcję nałożone na Rosję nie zostaną wycofane.

Nie będzie jednak podobnych ograniczeń względem zwykłych użytkowników. Firma ma nadal udostępniać łatki bezpieczeństwa dla swojego wolnego oprogramowania, które według niej ma być istotne dla wszystkich, którzy szukają rzetelnych wiadomości ze świata. Zapowiedziano przy tym, że wszystkie dochody z rosyjskich subskrypcji zostaną przekazane na cele humanitarne dla Ukrainy.

Canonical podkreśla, że jako firma i społeczność jest zbulwersowana bezsensowną utratą życia, niszczeniem mienia i dziedzictwa narodowego, jakie mają miejsce na Ukrainie.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Czy unijne regulacje DORA i NIS2 zwiększą bezpieczeństwo sieci?

Średnio już 4,45 milionów dolarów wynoszą koszty neutralizacji skutków incydentu naruszenia bezpieczeństwa danych w firmach1. W ostatnich latach cyberprzestępcy coraz częściej prowadzą tzw. ataki na łańcuch dostaw, w których wprowadzenie złośliwego kodu do produktu jednej firmy lub włamanie do jej cyfrowych systemów może dotknąć setki, a nawet tysiące jej partnerów i podwykonawców. O tym, że problem jest poważny, świadczą najnowsze regulacje wprowadzane na całym świecie: w Wielkiej Brytanii, USA, Chinach czy Unii Europejskiej (NIS2 i DORA), które mają zwiększać bezpieczeństwo klientów i dostawców.

Bezpieczeństwo

Luka w chipach Apple. Eksperci opracowali atak typu GoFetch

Eksperci z kilku uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych połączyli siły podczas pracy nad wyodrębnianiem sekretów kryptograficznych z komputerów Apple z procesorami ARM M1 i M2. Atak nazwano “GoFetch Attack”.

Sprzęt

Ukończono montaż nowego superkomputera ,,Helios”. To numer 1 w Polsce

Superkomputer Helios to system zainstalowany w ACK Cyfronet AGH, a powstały w wyniku prac realizowanych w koordynowanym przez Cyfronet projekcie Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Superkomputer został zbudowany według projektu Cyfronetu przez Hewlett-Packard Enterprise w oparciu o platformę HPE Cray EX4000 i składa się z trzech partycji obliczeniowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *