Canonical kończy wsparcie Ubuntu dla rosyjskich przedsiębiorstw. Z powodu wojny na Ukrainie

Canonical to producent jednej z najpopularniejszych dystrybucji linuksowych Ubuntu. System ten jest oczywiście dostępny za darmo dla większości użytkowników, ale firmy płacą za wsparcie techniczne i powiązane usługi. Producent systemu zdecydował się odciąć dostęp do takich funkcji dla rosyjskich przedsiębiorstw, tłumacząc swoją decyzję agresją Rosji na Ukrainę.

Firma poinformowała, że w związku z inwazją rosyjskich wojsk na Ukrainę wysyła do swoich partnerów biznesowych z Rosji zawiadomienie o zakończeniu współpracy. Tamtejsze przedsiębiorstwa nie będą miały już dostępu do usług profesjonalnych i partnerskich kanałów. Zgodnie z informacją, zobowiązania Canonical wobec rosyjskich podmiotów nie zostaną wznowione, dopóki sankcję nałożone na Rosję nie zostaną wycofane.

Nie będzie jednak podobnych ograniczeń względem zwykłych użytkowników. Firma ma nadal udostępniać łatki bezpieczeństwa dla swojego wolnego oprogramowania, które według niej ma być istotne dla wszystkich, którzy szukają rzetelnych wiadomości ze świata. Zapowiedziano przy tym, że wszystkie dochody z rosyjskich subskrypcji zostaną przekazane na cele humanitarne dla Ukrainy.

Canonical podkreśla, że jako firma i społeczność jest zbulwersowana bezsensowną utratą życia, niszczeniem mienia i dziedzictwa narodowego, jakie mają miejsce na Ukrainie.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Ostrzeżenie CSIRT KNF. Uważaj, jeśli odwiedzałeś takie strony

CSIRT KNF zwraca uwagę, że tylko w marcu odebrano zgłoszenia ponad 6 tysięcy domen związanych z fałszywymi serwisami w sieci. Były wykorzystywane zwłaszcza na potrzeby oszustw dotyczących usług kurierskich, inwestycji czy mediów społecznościowych.

Oprogramowanie

Firefox 125 już dostępny. Autorzy zapowiadają 25% wzrost wydajności

Mozilla wypuściła aktualizację Firefox 125.0.1. Główne zmiany dotyczą zakreślania w przeglądarce PDF, kodeka AV1, kart w Firefox View, blokowania potencjalnie niezaufanych pobrań, sugestii wklejania URL, kontenerów kart i włączania WPAD. Nie zabrakło też innych, drobnych zmian i poprawek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *