Rosyjscy hakerzy próbują namierzyć europejskich urzędników, aby uzyskać informacje na temat ukraińskich uchodźców i dostaw!

Odkryto szczegóły nowej kampanii phishingowej sponsorowanej przez państwo rosyjskie, której celem są europejskie podmioty rządowe, co jest postrzegane jako próba zdobycia informacji na temat ruchu uchodźców i zaopatrzenia w regionie.

Firma zajmująca się bezpieczeństwem korporacyjnym Proofpoint, która po raz pierwszy wykryła szkodliwe wiadomości e-mail 24 lutego 2022 r., nazwała ataki socjotechniczne „ Azylum Ambuscade ”.

„Wiadomość e-mail zawierała złośliwy załącznik makro, który wykorzystywał motywy socjotechniki związane z nadzwyczajnym posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa NATO, które odbyło się 23 lutego 2022 r.” – poinformowali badacze Michael Raggi i Zydeca Cass w raporcie opublikowanym we wtorek.

„Wiadomość e-mail zawierała również złośliwy załącznik, który próbował pobrać złośliwe oprogramowanie Lua o nazwie SunSeed i atakował personel europejskiego rządu, którego zadaniem było zarządzanie transportem i ruchami ludności w Europie”.

Ustalenia opierają się na zaleceniu wydanym przez Państwową Służbę Specjalnej Komunikacji i Ochrony Informacji Ukrainy (DSSZZI), która ostrzegała w zeszłym tygodniu przed wiadomościami phishingowymi, których celem jest jego personel wojskowy z załącznikami w postaci plików ZIP w celu kradzieży poufnych danych osobowych.

Proofpoint zauważył pokrywanie się harmonogramu dwóch zestawów ataków, zastosowanych przynęt phishingowych i wzorców wiktymologii z wzorcami rosyjsko-białoruskiej grupy o nazwie UNC1151 (aka TA445 lub Ghostwriter).

Jednym z godnych uwagi aspektów Asylum Ambuscade jest prawdopodobne wykorzystanie konta e-mail zaatakowanego członka ukraińskich sił zbrojnych do rozsyłania zawierających złośliwe oprogramowanie wiadomości e-mail zawierających plik XLS z obsługą makr, który dostarcza SunSeed na zainfekowane hosty, co sugeruje, że najnowsza kampania może być kontynuacja tych ataków.

„Pokusy socjotechniczne wykorzystane w tej kampanii phishingowej były bardzo na czasie, po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa NATO w dniu 23 lutego 2022 r. i wiadomościach o rosyjskiej rządowej „liście zabójstw” wymierzonej w Ukraińców, która zaczęła krążyć w zachodnich mediach 21 lutego. 2022” – zauważyli naukowcy.

SunSeed ze swojej strony działa jako downloader, który nawiązuje komunikację z serwerem kontrolowanym przez hakera w celu pobrania ładunków następnego etapu do wykonania.

Firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem z siedzibą w Sunnyvale zauważyła, że ​​w atakach wyodrębniono osoby, którym powierzono obowiązki związane z transportem, przydzielaniem środków finansowych i budżetowych, administracją i przemieszczaniem się ludności w Europie.

Ujawnienie następuje, gdy nasilająca się inwazja wojskowa Rosji na Ukrainę spolaryzowała cyberprzestrzeń, a haktywiści, cyberprzestępcy, badacze białych kapeluszy i firmy technologiczne obierają stronę konfliktu.

W osobnej aktualizacji opublikowanej dzisiaj ukraiński zespół reagowania na incydenty komputerowe (CERT-UA) określił toczące się wydarzenia jako „wojnę informacyjną i psychologiczną”, wzywając ludzi w kraju do uważnego monitorowania swoich kont pod kątem nierozpoznanych urządzeń, włączenia dwóch czynników. uwierzytelnianie i korzystaj z aplikacji do obsługi szyfrowanych wiadomości typu end-to-end.

Co więcej, firma Avanan zajmująca się bezpieczeństwem poczty elektronicznej poinformowała, że ​​od 27 lutego była świadkiem ośmiokrotnego wzrostu ataków za pośrednictwem poczty elektronicznej pochodzących z Rosji.

„W świetle trwającej wojny rosyjsko-ukraińskiej działania podmiotów pośredniczących, takich jak TA445, będą nadal skierowane do rządów europejskich w celu gromadzenia informacji wywiadowczych na temat przemieszczania się uchodźców z Ukrainy oraz w kwestiach ważnych dla rządu rosyjskiego” – powiedzieli naukowcy.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Microsoft został zaatakowany przez rosyjskich hakerów

Niedawno doszło do ataku na systemy Microsoftu, przeprowadzonego przez grupę Midnight Blizzard, znana także jako NOBELIUM, która jest sponsorowana przez rosyjski rząd. Atak ten skutkował przełamaniem zabezpieczeń i nieautoryzowanym dostępem do części korespondencji e-mail firmy.

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *