Rosyjska firma szuka zamienników dla chipów AMD i Intela. Chce zakupić układy Zhaoxin

Dannie to rosyjska firma zajmująca się produkcją płyt głównych, która ma problemy z dostępnością układów AMD oraz Intela. Dlatego zdecydowała się poszukać alternatywy w Chinach i postawiła na rozwiązania tamtejszego Zhaoxin. Choć Chińczycy twierdzą, że skupiają się na własnym rynku.

AMD i Intel to firmy, które mocno ograniczyły własną działalność w Rosji po inwazji zbrojnej w Ukrainie. Tamtejsi producenci odczuwają więc te braki i szukają alternatyw. Wśród nich jest Dannie – producent płyt głównych w siedzibami w Rosji, Chinach, Litwie oraz Chinach.

Dannie zainteresowało się CPU chińskiej firmy Zhaoxin, które są zgodne z architekturą x86 stosowaną przez AMD i Intela. Producent zaprezentował płytę główną o nazwie MBX-Z60A, która została wyposażona w 8-rdzeniowy układ SoC KaiXian KX-6640MA mogący pracować z zegarem pomiędzy 2,1-2,7 GHz.

Płyta główna Dianne z układem KaiXian KX-6640MA

Płyta główna MBX-Z60A ma również dwa sloty dla kości pamięci DDR4 oraz zintegrowany układ graficzny. Są też kontrolery USB 3.0 oraz SATA i wsparcie dla PCI-Express 3.0. Sama firma Zhaoxin twierdzi jednak, że skupia się przede wszystkim na własnym rynku i partnerstwa z Dannie nie chce komentować.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *