Rosyjski dron spadł na Ukrainie. “Cywilny aparat i wlew paliwa z butelki po wodzie mineralnej”

Ukraińscy żołnierze przechwycili rosyjskiego drona zwiadowczego rosyjskiej armii i postanowili zaprezentować światu “najnowocześniejszą rosyjską technologię”. Okazało się, że elementy pojazdu przygotowywane są chałupniczo i z wykorzystaniem cywilnych elementów.

Rosyjski bezzałogowy pojazd zwiadowczy o długości ok. 1,5 m i rozpiętości skrzydeł ok. 2 m spadł na terenie Ukrainy i został przejęty przez tamtejsze wojsko. Żołnierze, nie mogąc wyjść z podziwu nad “stopniem zaawansowania” drona, postanowili nagrać materiał, w którym przedstawiają jego budowę.

Film z angielskim tłumaczeniem możecie zobaczyć poniżej:

Żołnierz na nagraniu skupia się na dwóch elementach maszyny. Pierwszą jest moduł optyczny, który służy do nagrywania filmów lub robienia zdjęć. W teorii możliwa jest także transmisja obrazu w czasie rzeczywistym. Sercem tego modułu jest jednak… cywilny aparat popularnej marki Canon. Taki sam, jaki znaleźć można w sklepie z elektroniką. Umieszczony on został w styropianowej ramce, a na miejscu trzyma go rzep. Dodatkowo włącznik aparatu został zaklejony w pozycji włączonej, co sugeruje, że w przeszłości dochodziło do samoistnego wyłączenia aparatu, najpewniej w konsekwencji drgań.

Nagrywający film zwracają także uwagę na konstrukcję wlewu paliwa do drona. Ten został bowiem wykonany ze standardowej szyjki plastikowej butelki PET. Takiej samej, jaką znajdziemy w butelkach np. wody mineralnej w sklepach. Odpowiednio zamontowana i zabezpieczona zakrętką stanowi zamknięcie baku.

Z jednej strony można wyśmiać “rosyjską technologię”, ale trzeba mieć na uwadze także ceny takiego rozwiązania. Wykorzystanie cywilnych materiałów sprawia, że stworzenie takiego drona to koszt ułamka wartości nowoczesnego wyposażenia wojskowego, a do podstawowych celów, jak sprawdzenie drogi przed kolumną czołgów, może się on nadawać równie dobrze. Pokazuje to jednak dobitnie, że “tonący brzytwy się chwyta” i albo Rosjanom brakuje już lepszego sprzętu, albo trzymają go na naprawdę czarną godzinę.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Windows 11 zaczyna mieć sens. Microsoft Copilot przypadnie Wam do gustu

Microsoft unifikuje większość swoich czatbotów, tworząc tym samym jedną wielką hostowaną w chmurze aplikację. Która wie co trzeba o każdym ze swoich użytkowników i jest zawsze pod ręką – niezależnie od aktualnie otwartej aplikacji czy urządzenia.

Oprogramowanie

Google wprowadził szereg nowości w Bard

Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.

Oprogramowanie

Paint w Windows 11 obsłuży warstwy. Microsoft rozwija program

Paint na przestrzeni lat stawał się coraz bardziej zapomnianym programem. Jednak wraz z premierą Windows 11 firma Microsoft tchnęła w niego nowe życie. Dziś jest to już bardzo funkcjonalne narzędzie, a kolejne nowinki pojawią się już niebawem. We wrześniu 2023 r. zapowiedziano trzy cenne dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *