Rosyjski dysk SSD, czyli epicka porażka sprzętowa

Rosjanie, szczególnie w ostatnich miesiącach, chcą wyraźnie zaznaczyć swoją niezależność od Zachodu w wielu dziedzinach. Jedną z najważniejszych jest elektronika, gdzie Rosja jest parę dekad „do tyłu” względem bardziej rozwiniętej części świata.

Rosjanie wedle swoich planów zamierzają rozpocząć produkcję półprzewodników w procesie 90 nm, a do 2030 roku – osiągnąć możliwość produkcji układów w litografii 28 nm. Jak podaje portal servernews.ru, rosyjska firma Kraftway zaprezentowała dyski SSD wykorzystujące interfejs PCIe 4.0, co odbyło się podczas Międzynarodowej Wystawy Przemysłowej Innoprom 2022 w Jekaterynburgu.

Dwie sztuki oznaczone jako ASIC v1 i ASIC v2 wykorzystują autorski ośmiokanałowy kontroler K1942VK018 wyprodukowany w litografii 28 nm przez tajwańskie przedsiębiorstwo TSMC. Wspiera on technologię korekcji błędów LDPC (Low Density Parity Check), czy powszechny RAID oraz ma się charakteryzować poborem energii wynoszącym 2-4 W. Dyski zostały zaprezentowanie w formacie karty rozszerzeń PCIe oraz M.2.

Z kolei lista wspieranych kości pamięci obejmuje MLC, TLC oraz QLC od producentów takich jak Micron, Koxii bądź YMTC (Yangtze Memory Technologies Co.). Ze względu na nakładane sankcje jest całkiem prawdopodobne, że to chińskie YMTC będzie jedynym dostawcą kości pamięci.

Osiągi rosyjskiego dysku SSD

Rosjanie pochwalili się też wynikami osiąganymi w bardzo popularnym benchmarku CrystalDiskMark. W teorii odczyt sekwencyjny powinien przekraczać 1500 MB/s, a wydajność w losowym odczycie/zapisie próbek powinny wynosić około 200K/150K. Tymczasem zrzut ekranu z benchmarku pokazuje nam sekwencyjny odczyt/zapis na poziomie 971,32 MB/s i 476,65 MB/s.

Są to i tak słabe wyniki z czasów pierwszych dysków SSD wykorzystujących interfejs PCIe 3.0. Mowa tutaj o 2016 roku, a obecne w sprzedaży dobre dyski SSD z interfejsem PCIe 4.0 bez problemu przekraczają 5000 MB/s odczytu i 4000 MB/s podczas zapisu. Z takimi osiągami rosyjski dysk SSD najpewniej nie wzbudzi szczególnego zainteresowania, a będące podwykonawcą kontrolerów TSMC może dostać zakaz ich eksportu do Rosji. Jest to takie samo zagrożenie jak w przypadku rosyjskich procesorów Bajkał.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *