Sankcje na Rosję – agresor zostanie odcięty od nowoczesnych technologii

Inwazja Rosji na Ukrainę nie jest tylko tematem politycznym. Okazuje się, że kryzys na wchodzie może przełożyć się również na branżę technologiczną – jedną z kar nałożonych na mocarstwo Putina ma być odcięcie od zaawansowanych technologii.

Rosja zostanie odcięta od zaawansowanych technologii

Jak informuje magazyn Foreign Policy, powołując się na źródła w administracji Joe Bidena, Stany Zjednoczone planują wprowadzić sankcje związane z ograniczeniem eksportu zaawansowanych technologii.

Plan Foreign Direct Product Rule zakłada kontrolę eksportu produktów wytworzonych z użyciem amerykańskiej technologii, co w praktyce oznaczałoby zakaz eksportu jakichkolwiek chipów. Wcześniej podobny środek zastosowano w ramach sankcji przeciwko chińskiemu koncernowi Huawei.

Co prawda skutki takich działań nie będą widoczne od razu, ale mogą poważnie zaszkodzić Rosji w kolejnych miesiącach. Sankcje związane z zakazem eksportu chipów mogą uderzyć w takie gałęzie rynku, jak obronność, przemysł energetyczny, lotnictwo, przemysł samochodowy czy elektronika konsumencka. Co prawda państwo produkuje swoje procesory z linii Elbrus, ale nie są one zbyt zaawansowanymi konstrukcjami i raczej nie mogą się równać zachodnim modelom.

Plany są jednak bardziej rozbudowane. W przypadku dalszej agresji na Ukrainę, wsparcie Stanom Zjednoczonym ma zapewnić także Japonia, Singapur oraz Tajwan, czyli najważniejsi producenci półprzewodników (na ten moment jednak nie wiadomo na czym miałoby polegać takie wsparcie). Być może na tym się nie skończy, bo trwają tutaj rozmowy także z innymi azjatyckimi państwami.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *