Wojna Rosja-Ukraina toczy się również w cyberprzestrzeni. Ogromny nocny cyberatak Rosji

Seria ataków na ukraińską infrastrukturę cyfrową trwa od kilku dni. W czwartek jednak, jak donosi wicepremier Mychajło Fedorow – stały się one wyjątkowo częste, a wszystkie zespoły w cyberprzestrzeni są w pełnej gotowości.

Wojna Rosja-Ukraina to także cyberataki

Mychajło Fedorow – minister transformacji cyfrowej i jednocześnie wicepremier Ukrainy poinformował dziś za pośrednictwem Telegramu (komunikatora internetowego), że jednostki “przez całą noc broniły cyberprzestrzeni”.

,,Ataki na wszystkie podstawowe zasoby informacyjne miały miejsce i trwają bez przerwy – informuje wicepremier Ukrainy.

Zespoły pracujące nad bezpieczeństwem i utrzymaniem sieci są w pełnej gotowości, a Fedorow apeluje o zachowanie spokoju.

Wojna Rosji z Ukrainą w sieci toczy się już od jakiegoś czasu

Jeszcze kilka dni temu ukraińskie media informowały o problemach z dostępem do dwóch dużych państwowych banków – Prywatbanku oraz Oszczadbanku.

,,Jeszcze kilka dni temu przeprowadzono cyberatak na strony ukraińskiego resortu obrony i sił zbrojnych.

Niewiele później awarię odnotowały rządowe witryny: ukraińskiego parlamentu oraz resportu spraw zagranicznych.

Za ataki na cyberprzestrzeń Ukrainy jest odpowiedzialna Rosja – twierdzi USA

Dowodem oskarżeń USA przeciwko Rosji w kwestii ataków na cyberprzestrzeń Ukrainy jest posiadanie “technicznych informacji, które łączą ataki z rosyjskim Głównym Zarządem Wywiadowczym”.

Wynika z nich, że Rosja w ostatnim czasie przesyłała duże ilości danych do adresów IP zlokalizowanych w Ukrainie – komentowała Anna Neuberger (doradczyni Bidena ds. cyberbezpieczeństwa).

W odparciu ataków DDoS na infrastrukturę w Ukrainie swój udział mają amerykańskie jednostki, które aktywnie wspierają naszych wschodnich sąsiadów.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Czy unijne regulacje DORA i NIS2 zwiększą bezpieczeństwo sieci?

Średnio już 4,45 milionów dolarów wynoszą koszty neutralizacji skutków incydentu naruszenia bezpieczeństwa danych w firmach1. W ostatnich latach cyberprzestępcy coraz częściej prowadzą tzw. ataki na łańcuch dostaw, w których wprowadzenie złośliwego kodu do produktu jednej firmy lub włamanie do jej cyfrowych systemów może dotknąć setki, a nawet tysiące jej partnerów i podwykonawców. O tym, że problem jest poważny, świadczą najnowsze regulacje wprowadzane na całym świecie: w Wielkiej Brytanii, USA, Chinach czy Unii Europejskiej (NIS2 i DORA), które mają zwiększać bezpieczeństwo klientów i dostawców.

Bezpieczeństwo

Luka w chipach Apple. Eksperci opracowali atak typu GoFetch

Eksperci z kilku uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych połączyli siły podczas pracy nad wyodrębnianiem sekretów kryptograficznych z komputerów Apple z procesorami ARM M1 i M2. Atak nazwano “GoFetch Attack”.

Sprzęt

Ukończono montaż nowego superkomputera ,,Helios”. To numer 1 w Polsce

Superkomputer Helios to system zainstalowany w ACK Cyfronet AGH, a powstały w wyniku prac realizowanych w koordynowanym przez Cyfronet projekcie Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Superkomputer został zbudowany według projektu Cyfronetu przez Hewlett-Packard Enterprise w oparciu o platformę HPE Cray EX4000 i składa się z trzech partycji obliczeniowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *