Sankcje uderzają w rosyjskie procesory Baikal na bazie architektury ARM

Jeśli jakiś prezydent chciałby zniszczyć swoje państwo i wewnętrzny przemysł to koniecznie musi zaciągnąć lekcji u urodzonego w 1952 roku Władimira Władimirowicza Putina. Jeśli bowiem myślicie, że sankcje nie mają wpływu na Rosję, to grubo się mylicie, co potwierdza to, że nawet półprzewodnikowy sektor w państwie agresora otrzymał potężny cios, jako że rosyjskie procesory na bazie architektury ARM nie mają teraz, gdzie powstawać.

Najnowsze sankcje uderzają w rosyjskie procesory, które bez producenta przejdą do historii

Na długo przed inwazją Rosji na Ukrainę pisaliśmy o dążeniu agresora do uniezależnienia się od technologii krajów Zachodu i przejścia nawet na własne procesory wolne od luk bezpieczeństwa, których Rosja się obawia. Mamy wprawdzie duże wątpliwości, czy te rosyjskie procesory nie byłyby same w sobie pełne luk wszelakiej maści, z których hakerzy korzystaliby na wszelkie sposoby, ale uznajmy, że przynajmniej w tej kwestii Rosja nie dałaby ciała.

Kilkanaście, a patrząc na korupcję pewnie i kilkadziesiąt lat – tyle zabrakło Rosji do tego, aby móc całkowicie zamknąć się na świat bez specjalnie dużych strat. Państwo najwyraźniej nie przewidziało sankcji po agresji na Ukrainę, które obejść może wyłącznie rodzimą produkcją, co w przypadku półprzewodników wcale nie jest takie proste.

Rząd Wielkiej Brytanii dodał ostatnio do listy podmiotów objętych sankcjami dwie duże rosyjskie firmy zajmujące się projektowaniem układów scalonych. Mowa zarówno o Baikal Electronics, jak i MCST (Moskiewskie Centrum Technologii SPARC), z czego wcześniej firma Baikal zaprezentowała procesory własnego projektu w oparciu o architekturę ARM. Architekturę, do której dostępu Rosja została właśnie pozbawiona.

To jednak nie tak, że po objęciu Rosji sankcjami wszystkie osiągnięcia wspomnianych firm poszły w piach – wcale nie. Te nadal mają swoje projekty i mało tego, mogą dalej produkować swoje procesory, ale każdy jeden będzie owocem nielegalnej działalności. Rosji taki stan rzeczy upiekłby się w momencie, gdyby na jej terenie znajdowały się firmy produkujące układy półprzewodnikowe, ale z tego co wiadomo światu, ten kraj posiada wyłącznie możliwość produkcji 90-nm układów, czyli tych sprzed dobrych 15 lat. Dlatego też do tej pory Rosja korzystała z usług chińskich firm, ale teraz jest to niemożliwe, bo wszelka współpraca tego typu postawiłaby Chiny w złym świetle.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *