Sklep Google Play i trojan w 50 tys. telefonów. Kradnie PIN-y i hasła

W sklepie Google Play z aplikacjami na Androida wykryto niedawno kolejny zainfekowany program. Tym razem skala jest stosunkowo duża, bo ze statystyk wynika, że aplikację pobrano przynajmniej 50 tys. razy. Szkodliwe oprogramowanie potrafi między innymi wykradać PIN-y i hasła.

O znalezisku można przeczytać na blogu badaczy z ThreatFabric. Mowa o aplikacji Fast Cleaner, która ma służyć optymalizacji smartfonów z Androidem. Jak można wnioskować po pozytywnych ocenach i liczbie pobrań, program istotnie spełniał się w tej roli, tyle tylko, że przy okazji był tzw. dropperem dla szkodliwego oprogramowania – w tym przypadku trojana bankowego z rodziny Xenomorph.

Czas przeszły jest nieprzypadkowy, bo obecnie aplikacja nie jest już dostępna w Google Play. Nie oznacza to jednak, że zagrożenie zniknęło – wszyscy, którzy pobrali program wcześniej, powinni go usunąć ze smartfonów na własną rękę. Stosowanie dropperów pozwala atakującym oszukiwać systemy automatycznej analizy bezpieczeństwa w Google Play. Aplikacja z pozoru jest bezpieczna – szkodliwy kod zostaje dopiero z czasem pobrany do pamięci telefonu.

Szkodliwa aplikacja Fast Cleaner w Google Play

Jak tłumaczy ThreatFabric, główne cechy opisywanego trojana to działanie w formie nakładki na inne aplikacje, a przez to możliwość przejmowania haseł do aplikacji bankowych, PIN-ów czy SMS-ów. W praktyce, podobnie jak popularny Joker, szkodliwe oprogramowanie z rodziny Xenomorph może więc pomóc w kradzieży pieniędzy z konta bankowego ofiary.

Ze statystyk wynika, że oprogramowanie pobrano przynajmniej 50 tys. razy, a atakujący liczą na przejmowanie danych logowania do aż 56 europejskich banków. Na celowniku są jednak obecnie głównie klienci banków z Hiszpanii, Portugalii, Włoch i Belgii. W Polsce, teoretycznie, możemy więc być póki co stosunkowo spokojni.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Linux

Fedora Linux 40 została oficjalnie wydana

Fedora 40 i różne odmiany tej dystrybucji Linuksa są już oficjalnie dostępne i można je pobrać ze strony Fedora Project. Główną nowością jest aktualizacja pulpitu GNOME 46; wersja KDE przełącza się również na KDE Plasma 6.

Bezpieczeństwo

Ostrzeżenie CSIRT KNF. Uważaj, jeśli odwiedzałeś takie strony

CSIRT KNF zwraca uwagę, że tylko w marcu odebrano zgłoszenia ponad 6 tysięcy domen związanych z fałszywymi serwisami w sieci. Były wykorzystywane zwłaszcza na potrzeby oszustw dotyczących usług kurierskich, inwestycji czy mediów społecznościowych.

Oprogramowanie

Firefox 125 już dostępny. Autorzy zapowiadają 25% wzrost wydajności

Mozilla wypuściła aktualizację Firefox 125.0.1. Główne zmiany dotyczą zakreślania w przeglądarce PDF, kodeka AV1, kart w Firefox View, blokowania potencjalnie niezaufanych pobrań, sugestii wklejania URL, kontenerów kart i włączania WPAD. Nie zabrakło też innych, drobnych zmian i poprawek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *