Sklep Google Play i trojan w 50 tys. telefonów. Kradnie PIN-y i hasła

W sklepie Google Play z aplikacjami na Androida wykryto niedawno kolejny zainfekowany program. Tym razem skala jest stosunkowo duża, bo ze statystyk wynika, że aplikację pobrano przynajmniej 50 tys. razy. Szkodliwe oprogramowanie potrafi między innymi wykradać PIN-y i hasła.

O znalezisku można przeczytać na blogu badaczy z ThreatFabric. Mowa o aplikacji Fast Cleaner, która ma służyć optymalizacji smartfonów z Androidem. Jak można wnioskować po pozytywnych ocenach i liczbie pobrań, program istotnie spełniał się w tej roli, tyle tylko, że przy okazji był tzw. dropperem dla szkodliwego oprogramowania – w tym przypadku trojana bankowego z rodziny Xenomorph.

Czas przeszły jest nieprzypadkowy, bo obecnie aplikacja nie jest już dostępna w Google Play. Nie oznacza to jednak, że zagrożenie zniknęło – wszyscy, którzy pobrali program wcześniej, powinni go usunąć ze smartfonów na własną rękę. Stosowanie dropperów pozwala atakującym oszukiwać systemy automatycznej analizy bezpieczeństwa w Google Play. Aplikacja z pozoru jest bezpieczna – szkodliwy kod zostaje dopiero z czasem pobrany do pamięci telefonu.

Szkodliwa aplikacja Fast Cleaner w Google Play

Jak tłumaczy ThreatFabric, główne cechy opisywanego trojana to działanie w formie nakładki na inne aplikacje, a przez to możliwość przejmowania haseł do aplikacji bankowych, PIN-ów czy SMS-ów. W praktyce, podobnie jak popularny Joker, szkodliwe oprogramowanie z rodziny Xenomorph może więc pomóc w kradzieży pieniędzy z konta bankowego ofiary.

Ze statystyk wynika, że oprogramowanie pobrano przynajmniej 50 tys. razy, a atakujący liczą na przejmowanie danych logowania do aż 56 europejskich banków. Na celowniku są jednak obecnie głównie klienci banków z Hiszpanii, Portugalii, Włoch i Belgii. W Polsce, teoretycznie, możemy więc być póki co stosunkowo spokojni.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Android 15 wreszcie wydany! Oto główne nowości

Google wystartował z procesem aktualizacyjnym do Androida 15 dokładnie 63 dni po premierze smartfonów z linii Pixel 9 oraz 42 dni po upublicznieniu kodu źródłowego. Tak długiego poślizgu nie było jeszcze nigdy, ale można mieć nadzieję, że oprogramowanie przynajmniej zostało solidnie doszlifowane. Sam spędziłem z nim już kilkanaście godzin (wkrótce pierwsze wrażenia) i póki co nie uświadczyłem żadnych błędów.

Oprogramowanie

Premiera Ubuntu 24.10. Mnóstwo nowości i usprawnień

Premiera Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole” jest już za nami. Najpopularniejsza spośród linuksowych dystrybucji doczekała się nowej wersji, przynoszącej ze sobą usprawnienia zarówno w kontekście działania, jak i wyglądu. To okrągłe, 40. wydanie – w sam raz na 20. urodziny.

Oprogramowanie

Kompilator JIT w PHP. Czy to szansa na przyspieszenie stron i sklepów?

PHP jako język interpretowany od dawna zmagał się z trudnym zadaniem poprawy swojej wydajności, szczególnie na tle konkurencyjnych języków programowania używanych w rozwiązaniach webowych. Pośród tego co nowe w PHP 8 na szczególną uwagę zasługuje kompilator JIT, który zdecydowano się oficjalnie dołączyć do najnowszej wersji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *