Środowisko GNOME 42 jest w fazie publicznych testów beta

Graficzne środowisko GNOME doczekało się nowej bety. Wersja 42 jest już dostępna dla wszystkich chętnych do jej przetestowania. Oficjalna, stabilna wersja GNOME 42 pojawi się za to już za miesiąc.

Pierwsi testerzy zdążyli już zauważyć, że port Nautilus GTK4 nie pojawił się w tym wydaniu, co dla wielu osób może stanowić pewnego rodzaju problem. Ogólna opinia dotycząca GNOME 42.beta jest jednak bardzo pozytywna, a wydanie beta środowiska zostało docenione przez społeczność.

Zmiany w becie

W porównaniu z wersją 41, w becie 42 znalazło się miejsce na API do asynchronicznego przenoszenia plików. Ponadto dodano nowe domyślne tapety dla jasnych i ciemnych motywów środowiska. Kalendarz oraz inne programy GNOME przeniesiono do zestawu narzędzi GTK4.

Twórcy podkreślają, że w tym wydaniu dokonano wielu zmian powłoki. Użytkownicy otrzymali nowy interfejs do zrzutów ekranu, pojawiła się obsługa ciemnych tapet czy ekranu prywatności DRM. Fanów środowiska z pewnością ucieszy informacja, że GNOME eksportuje teraz informacje o baterii dla obsługiwanych urządzeń Bluetooth.

Pobieranie bety GNOME 42

Betę GNOME 42 można ściągnąć z linków podanych w oficjalnej informacji o becie. Zanim jednak zdecydujemy się na jego pobranie, powinniśmy pamiętać, że oprogramowanie w wersji beta może nie być w pełni stabilne. Jeżeli nie chcemy ryzykować, lepiej zaczekać na wydanie stabilnej wersji GNOME 42, która powinna pojawić się już 23 marca.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Czy unijne regulacje DORA i NIS2 zwiększą bezpieczeństwo sieci?

Średnio już 4,45 milionów dolarów wynoszą koszty neutralizacji skutków incydentu naruszenia bezpieczeństwa danych w firmach1. W ostatnich latach cyberprzestępcy coraz częściej prowadzą tzw. ataki na łańcuch dostaw, w których wprowadzenie złośliwego kodu do produktu jednej firmy lub włamanie do jej cyfrowych systemów może dotknąć setki, a nawet tysiące jej partnerów i podwykonawców. O tym, że problem jest poważny, świadczą najnowsze regulacje wprowadzane na całym świecie: w Wielkiej Brytanii, USA, Chinach czy Unii Europejskiej (NIS2 i DORA), które mają zwiększać bezpieczeństwo klientów i dostawców.

Bezpieczeństwo

Luka w chipach Apple. Eksperci opracowali atak typu GoFetch

Eksperci z kilku uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych połączyli siły podczas pracy nad wyodrębnianiem sekretów kryptograficznych z komputerów Apple z procesorami ARM M1 i M2. Atak nazwano “GoFetch Attack”.

Sprzęt

Ukończono montaż nowego superkomputera ,,Helios”. To numer 1 w Polsce

Superkomputer Helios to system zainstalowany w ACK Cyfronet AGH, a powstały w wyniku prac realizowanych w koordynowanym przez Cyfronet projekcie Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Superkomputer został zbudowany według projektu Cyfronetu przez Hewlett-Packard Enterprise w oparciu o platformę HPE Cray EX4000 i składa się z trzech partycji obliczeniowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *