Środowisko GNOME 42 jest w fazie publicznych testów beta

Graficzne środowisko GNOME doczekało się nowej bety. Wersja 42 jest już dostępna dla wszystkich chętnych do jej przetestowania. Oficjalna, stabilna wersja GNOME 42 pojawi się za to już za miesiąc.

Pierwsi testerzy zdążyli już zauważyć, że port Nautilus GTK4 nie pojawił się w tym wydaniu, co dla wielu osób może stanowić pewnego rodzaju problem. Ogólna opinia dotycząca GNOME 42.beta jest jednak bardzo pozytywna, a wydanie beta środowiska zostało docenione przez społeczność.

Zmiany w becie

W porównaniu z wersją 41, w becie 42 znalazło się miejsce na API do asynchronicznego przenoszenia plików. Ponadto dodano nowe domyślne tapety dla jasnych i ciemnych motywów środowiska. Kalendarz oraz inne programy GNOME przeniesiono do zestawu narzędzi GTK4.

Twórcy podkreślają, że w tym wydaniu dokonano wielu zmian powłoki. Użytkownicy otrzymali nowy interfejs do zrzutów ekranu, pojawiła się obsługa ciemnych tapet czy ekranu prywatności DRM. Fanów środowiska z pewnością ucieszy informacja, że GNOME eksportuje teraz informacje o baterii dla obsługiwanych urządzeń Bluetooth.

Pobieranie bety GNOME 42

Betę GNOME 42 można ściągnąć z linków podanych w oficjalnej informacji o becie. Zanim jednak zdecydujemy się na jego pobranie, powinniśmy pamiętać, że oprogramowanie w wersji beta może nie być w pełni stabilne. Jeżeli nie chcemy ryzykować, lepiej zaczekać na wydanie stabilnej wersji GNOME 42, która powinna pojawić się już 23 marca.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Nauka

Google Gemini – pogromca Chat GPT-4

Google od dawna inwestuje w sztuczną inteligencję, a wraz z pojawieniem się ChatGPT-3 od OpenAI, firma postanowiła wypuścić własne narzędzie o podobnej funkcjonalności. Bard, który zadebiutował w lipcu 2023 roku, okazał się być bardzo obiecującym rozwiązaniem, ale Google nie zamierza się na tym zatrzymywać.

Oprogramowanie

Nowy Firefox 120.0.1 – rozwiązanie problemu obciążenia procesora

Firefox, popularna przeglądarka internetowa, właśnie otrzymała aktualizację do wersji 120.0.1. Ta nowa wersja powinna zainteresować wszystkich użytkowników, którzy dostrzegali problem z nienaturalnym obciążeniem procesora. W niektórych przypadkach, teoretyczne obciążenie CPU mogło sięgać nawet 100 proc.

Bezpieczeństwo

Zalecana pilna aktualizacja Google Chrome z powodu wykrytej luki 0-day

Google Chrome wymaga natychmiastowej aktualizacji w związku z odkryciem kolejnej luki 0-day. Najnowsza aktualizacja przeglądarki zawiera poprawki, w tym kluczową łatkę dla luki oznaczonej jako CVE-2023-6345, której wykorzystywanie zostało zaobserwowane w praktyce przez atakujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *