SMS-y z numerów 502947217 i 572994059. Nie reaguj i usuń!

Do Polaków rozsyłane są SMS-y z wielu numerów, w tym najnowsze z +48502947217 oraz +48572994059. Ktoś po raz kolejny podszywa się pod dostawcę energii elektrycznej i informuje o rzekomej niedopłacie, co grozi wstrzymaniem dostawy. To oszustwo.

Fałszywe SMS-y trafiają do Polaków w ramach kolejnej fali znanego oszustwa, w którym nadawca korzystając z kilku numerów, podszywa się pod dostawcę energii elektrycznej. Sugeruje konieczność uregulowania rzekomego zadłużenia, aby uniknąć wstrzymania dostawy. Łatwowierny odbiorca może odruchowo kliknąć załączony link, by dokonać wpłaty, ale w ten sposób narazi się tylko na kradzież pieniędzy.

Treść wiadomości zwykle jest identyczna, a zmienna jedynie data, kiedy odbiorca rzekomo zostanie odcięty od energii elektrycznej. SMS-y są rozsyłane z wielu numerów. Łącząc sygnały, które dotarły do redakcji z postami na Twitterze wiemy, że w polu nadawcy można ujrzeć (zapewne między innymi) następujące numery:

  • +48 502 947 217
  • +48 572 994 059
  • +48 572 992 896
  • +48 572 992 852
  • +48 573 012 546

Widząc SMS-y z tych numerów (lub o analogicznej treści z innych), nie należy odwiedzać strony pod załączonym linkiem. To skrócony adres prowadzący do spreparowanego serwisu szybkich płatności. Oszuści przygotowali stronę, która podobna jest do stron grupy PGE, przez co część osób może uznać, że jest autentyczna. Wystarczy jednak spojrzeć na adres, którego na tym etapie nie chciało się już nawet nikomu przygotować tak, by choćby udawał autentyczny i zaczyna się od inorter-com[.]preview-domain[.]com.

Spreparowany serwis płatności przygotowany jest w taki sposób, by sugerować odłączenie energii elektrycznej w kolejnym dniu kalendarzowym. Na odbiorcy ma to wywołać presję i zasugerować, że konieczne jest szybkie działanie. W efekcie, w praktyce data pokazywana w serwisie może być w inna niż we wcześniejszym SMS-ie – jeśli odbiorca odwiedzi link w innym dniu.

Co jednak najważniejsze, opisywanej strony nie należy odwiedzać, bo próba dokonania płatności skończy się zapewne utratą pieniędzy z konta. Spreparowane serwisy płatności zwykle przygotowane są tak, by przekazywać dane logowania wprost w ręce oszustów. Wówczas to oni będą mogli zalogować się na konto bankowe ofiary. SMS-y uwierzytelniające transakcje też można przejąć, choćby z użyciem trojana Joker.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *