Tania karta graficzna od NVIDIA nadchodzi. Co wiemy o GeForce RTX 3050?

Wyciekły właśnie nowe informacje na temat GeForce RTX 3050. Tym razem to znany na scenie „przecieków” użytkownik @kopite7kimi z Twittera zapewnił nam kilka nowych szczegółów, które niejaki @TUM_APISAK uzupełnił o odpowiedź Intela. Okazuje się bowiem, że tania karta graficzna od NVIDIA zawalczy z równie przystępnie (pozornie) wycenionymi odpowiednikami od AMD oraz Intela. Jak z kolei wskazuje @hongxing2020, jej premiera ma mieć miejsc 27 stycznia.

W budżetowym segmencie kart graficznych zrobi się gorąco. GeForce RTX 3050, jako tania karta graficzna, zawalczy z dwoma konkurencyjnymi modelami

Okazuje się, że na rynek zmierzają trzy „tanie karty graficzne” od AMD, NVIDIA oraz Intela. Mowa kolejno o karcie Radeon RX 6500 XT, omawianym dziś GeForce RTX 3050 oraz potencjalnej karcie Arc A380 (nie A128, jak myślano dotychczas) Intela z rdzeniem DG2-128EU. Dla tych kart wspólny wydaje się poziom wydajności, bo cała trójka będzie przeznaczona do grania w typowej rozdzielczości Full HD i głównie w tytuły stricte e-sportowe, bo te AAA zdołają uruchomić albo w niskiej jakości, albo płynności.

Wedle najnowszych informacji mający zadebiutować w drugim kwartale 2022 roku GeForce RTX 3050 sięgnie po aż 8 GB pamięci GDDR6, ale zamiast wykorzystywać GPU GA107 (jak mobilne warianty), postawi na GA106-150. Ten procesor graficzny zapewni mu dostęp do 3072 rdzeni CUDA, co potwierdza wcześniejszą informację co do tego, że ta karta ma mieć wyższą wydajność niż GeForce GTX 1660 SUPER, ale wciąż niższą względem nadchodzącego odświeżenia RTX 2060 12GB.

Co z kolei czeka GeForce RTX 3050 Ti? Tego nie wiemy, ale są szanse, że tej karty zwyczajnie zabraknie, bo dotychczasowa specyfikacja z nią związana została zdegradowana w najnowszym zestawie plotek i przecieków właśnie do poziomu RTX 3050. Nic w tym dziwnego, bo NVIDIA musi odpowiedzieć na ofensywę ze strony AMD oraz Intela. Ten drugi wejdzie na rynek kart graficznych z przytupem, bo jego karty są ewidentnie kierowane do graczy o bardziej ograniczonym budżecie.

Powyżej możecie podejrzeć zresztą nowe informacje na temat potencjalnej karty Intel Arc A380, której GPU będzie dobijać do 2,45 GHz w trybie boost, a pokład VRAM sprowadzi się do 6 GB GDDR6. To połączenie zapewni ponoć wydajność na poziomie GeForce GTX 1060 SUPER.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Linux

Linux – Niewidzialny bohater technologii. Gdzie go znajdziesz?

Linux. System operacyjny, o którym słyszał chyba każdy, ale niewielu zdaje sobie sprawę z jego wszechobecności w naszym życiu. Często kojarzony jedynie z informatykami i serwerowniami, w rzeczywistości napędza wiele urządzeń, z których korzystamy na co dzień, a jego historia jest ściśle związana z Uniksem 1. W tym artykule, bazując na dogłębnych badaniach 2, przyjrzymy się bliżej temu fascynującemu systemowi i jego różnorodnym zastosowaniom, a także odkryjemy ciekawostki, które uczynią naszą podróż przez świat Linuksa jeszcze bardziej interesującą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *