Spotify dołącza do blokady propagandy Russia Today i Sputnik News

Kolejny duży gracz na rynku dystrybucji treści internetowych sprzeciwia się krzewieniu rosyjskiej propagandy – serwis Spotify poinformował o usunięciu z bazy treści stworzonych przez kremlowskie media: Russia Today i Sputnik News.

Inwazja Rosji na Ukrainę stała się także szerokim polem do manewru dla propagandowych, rosyjskich mediów. Chcąc zmniejszyć skalę dezinformacji, najwięksi gracze na rynku technologicznym ograniczają dystrybucję materiałów przedstawiających punkt widzenia Kremla.

Kolejnym z nich jest popularny serwis streamingowy Spotify – z bazy tej usługi znikną wszystkie materiały z mediów wspierających reżim Władimira Putina: Russia Today oraz Sputnik. Nie będą one dostępne m.in. w Unii Europejskiej czy Stanach Zjednoczonych, choć nadal pozostaną w bibliotece użytkowników z Rosji.

Spotify podjęło także decyzję o zamknięciu rosyjskiego biura tej spółki – to może oznaczać, że wkrótce ten serwis streamingowy zakończy działalność w Rosji. Tamtejsze prawo wymaga bowiem, by zagraniczne firmy z branży mediów internetowych, które posiadają ponad 500 tysięcy użytkowników dziennie, ustanowiły własne przedstawicielstwo w tym kraju.

Warto pamiętać, że cenzury Russia Today i Sputnika dokonały już dwa potężne koncerny technologiczne – Google i Microsoft. Ich decyzje wiązały się m.in. z ograniczeniem wyników w wyszukiwarkach Bing i Google Search, a także zablokowaniu kanałów YouTube na terytorium Europy.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *