Spotify dołącza do blokady propagandy Russia Today i Sputnik News

Kolejny duży gracz na rynku dystrybucji treści internetowych sprzeciwia się krzewieniu rosyjskiej propagandy – serwis Spotify poinformował o usunięciu z bazy treści stworzonych przez kremlowskie media: Russia Today i Sputnik News.

Inwazja Rosji na Ukrainę stała się także szerokim polem do manewru dla propagandowych, rosyjskich mediów. Chcąc zmniejszyć skalę dezinformacji, najwięksi gracze na rynku technologicznym ograniczają dystrybucję materiałów przedstawiających punkt widzenia Kremla.

Kolejnym z nich jest popularny serwis streamingowy Spotify – z bazy tej usługi znikną wszystkie materiały z mediów wspierających reżim Władimira Putina: Russia Today oraz Sputnik. Nie będą one dostępne m.in. w Unii Europejskiej czy Stanach Zjednoczonych, choć nadal pozostaną w bibliotece użytkowników z Rosji.

Spotify podjęło także decyzję o zamknięciu rosyjskiego biura tej spółki – to może oznaczać, że wkrótce ten serwis streamingowy zakończy działalność w Rosji. Tamtejsze prawo wymaga bowiem, by zagraniczne firmy z branży mediów internetowych, które posiadają ponad 500 tysięcy użytkowników dziennie, ustanowiły własne przedstawicielstwo w tym kraju.

Warto pamiętać, że cenzury Russia Today i Sputnika dokonały już dwa potężne koncerny technologiczne – Google i Microsoft. Ich decyzje wiązały się m.in. z ograniczeniem wyników w wyszukiwarkach Bing i Google Search, a także zablokowaniu kanałów YouTube na terytorium Europy.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Ostrzeżenie CSIRT KNF. Uważaj, jeśli odwiedzałeś takie strony

CSIRT KNF zwraca uwagę, że tylko w marcu odebrano zgłoszenia ponad 6 tysięcy domen związanych z fałszywymi serwisami w sieci. Były wykorzystywane zwłaszcza na potrzeby oszustw dotyczących usług kurierskich, inwestycji czy mediów społecznościowych.

Oprogramowanie

Firefox 125 już dostępny. Autorzy zapowiadają 25% wzrost wydajności

Mozilla wypuściła aktualizację Firefox 125.0.1. Główne zmiany dotyczą zakreślania w przeglądarce PDF, kodeka AV1, kart w Firefox View, blokowania potencjalnie niezaufanych pobrań, sugestii wklejania URL, kontenerów kart i włączania WPAD. Nie zabrakło też innych, drobnych zmian i poprawek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *