Starlink w Polsce. Średnia prędkość pobierania to około 130 Mb/s

Internet satelitarny Starlink w Polsce działa ze średnią prędkością niecałych 130 Mb/s podczas pobierania. To zauważalnie lepszy wynik od średniej prędkości internetu szerokopasmowego w kraju. Dane zebrała firma Ookla, podsumowując dotychczasowe testy wykonane przez użytkowników.

Informacje o internecie Starlink w Polsce pojawiły się w raporcie Ookla podsumowującym wydajność satelitarnego systemu w czwartym kwartale 2021 roku. Na podstawie testów użytkowników udało się ustalić, że w 15 krajach Starlink oferuje prędkość pobierania powyżej 100 Mb/s. Internet dostarczany w ten sposób działa dzięki satelitom umieszczanym na orbicie przez firmę SpaceX Elona Muska.

W Polsce jest szczególnie ciekawą propozycją, bo średnia prędkość to prawie 130 Mb/s, czyli prawie o 50 więcej niż w przypadku internetu szerokopasmowego. Upload wynosi przy tym nieco ponad 24 Mb/s (czyli niecałe 5 Mb/s mniej niż średnia internetu szerokopasmowego), z kolei średni ping to 58 ms. To zauważalnie więcej od średniej w kraju (10 ms) i znacznie więcej niż w przypadku światłowodów, ale po pierwsze jest to spodziewane, a po drugie – to nadal akceptowalne opóźnienie nawet w kontekście gier.

Starlink jest wartą uwagi ofertą głównie na tych obszarach, gdzie połączenie z siecią nie jest możliwe w żaden inny sposób. Jest to bowiem propozycja bardzo kosztowna, ale z drugiej strony w uzasadnionych przypadkach bezkonkurencyjna. Starlink działa dzięki dziesiątkom satelit umieszczanych na orbicie przez firmę SpaceX, co jest realizowane z wykorzystaniem rakiet Falcon 9 z boosterami wielokrotnego użytku.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *