Sterowniki od AMD. Zmieniają ustawienia Ryzenów bez zgody użytkownika!

Pakiet sterowników AMD Adrenalin dedykowany kartom graficznym Radeon potrafi skrycie zmienić ustawienia procesorów Ryzen, co może prowadzić do problemów ze stabilnością.

Sprawę wykrył niemiecki portal Igor’s Lab, wedle którego źródłem problemów może być integracja narzędzia Ryzen Master służącego do podkręcania procesorów z pakietem AMD Radeon Adrenalin Edition. Dotychczas obydwa narzędzia były osobno, ale począwszy od sterowników 22.3.1 są razem.

Niemcy przyznają, że sterownik próbuje dokonać zmian w CPU podczas wgrywania profilu OC GPU. Jeśli ktoś dokonywał ręcznej korekty Ryzena, to przywita go komunikat mówiący o niepowodzeniu funkcji automatycznego podkręcania karty graficznej i potrzebie restartu komputera. W tym przypadku wszystko jest przywracane do ustawień bazowych i tym razem proces jest zakończony sukcesem.

Niestety w tym samym czasie oprogramowanie zmienia ustawienia procesora, więc jeśli ktoś miał sprawdzone dedykowane ustawienia to będzie zmuszony je wprowadzić ponownie. Ponadto część zmian może być niekompatybilna z resztą ustawień w zakładce profil CPU, co może prowadzić do problemów ze stabilnością.

Sterowniki mogą zmieniać limity mocy wraz z maksymalnym taktowaniem podpadające pod Precision Boost Overdrive (PBO), więc po aktywowaniu automatycznego podkręcania GPU własne korekty dotyczące CPU należy ponownie ręcznie wprowadzić.

Ewentualnie Igor’s Lab proponuje ściągnięcie oprogramowania Radeon Software Slimmer, które pozwoli usunąć moduł Ryzen Master, pozostawiając całą resztę pakietu sterowników AMD nietkniętą. Warto jednak zauważyć, że nieoficjalne oprogramowanie nie zawsze może być bezpieczne.

Zapewne z czasem AMD naprawi ten dość mocno irytujący dla niektórych użytkowników problem, ponieważ sprawa dotyczy wyłącznie posiadaczy kombinacji CPU i GPU od AMD.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Android 15 wreszcie wydany! Oto główne nowości

Google wystartował z procesem aktualizacyjnym do Androida 15 dokładnie 63 dni po premierze smartfonów z linii Pixel 9 oraz 42 dni po upublicznieniu kodu źródłowego. Tak długiego poślizgu nie było jeszcze nigdy, ale można mieć nadzieję, że oprogramowanie przynajmniej zostało solidnie doszlifowane. Sam spędziłem z nim już kilkanaście godzin (wkrótce pierwsze wrażenia) i póki co nie uświadczyłem żadnych błędów.

Oprogramowanie

Premiera Ubuntu 24.10. Mnóstwo nowości i usprawnień

Premiera Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole” jest już za nami. Najpopularniejsza spośród linuksowych dystrybucji doczekała się nowej wersji, przynoszącej ze sobą usprawnienia zarówno w kontekście działania, jak i wyglądu. To okrągłe, 40. wydanie – w sam raz na 20. urodziny.

Oprogramowanie

Kompilator JIT w PHP. Czy to szansa na przyspieszenie stron i sklepów?

PHP jako język interpretowany od dawna zmagał się z trudnym zadaniem poprawy swojej wydajności, szczególnie na tle konkurencyjnych języków programowania używanych w rozwiązaniach webowych. Pośród tego co nowe w PHP 8 na szczególną uwagę zasługuje kompilator JIT, który zdecydowano się oficjalnie dołączyć do najnowszej wersji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *