Potężny cios w rosyjską propagandę. Hakerzy ujawnili dane z ostatnich 20 lat!

Hakerzy z grupy Network Battalion 65′ (NB65), którzy są powiązani z Anonymous, na platformie DDoSecrets udostępnili m.in. 900 tys. maili, które zostały przejęte podczas ataku na głównego publicznego nadawcę radiowo-telewizyjnego w Rosji – Wszechrosyjską Państwową Kompanię Telewizyjną i Radiową (VGTRK). Według NB65 są to dane z ostatnich 20 lat działalności VGTRK.

Nie tak dawno informowaliśmy o ataku, jaki grupa NB65 przeprowadziła na systemy internetowe Wszechrosyjskiej Państwowej Kompanii Telewizyjnej i Radiowej (VGTRK), która odpowiada za liczne stacje telewizyjne (np. Rossija 1, Karusel, Rossija 24) oraz stacje radiowe (np. Wiesti FM, Radio Rossi czy Radio Majak) w Rosji.

Potężny cios w rosyjską propagandę

Hakerzy przejęli wówczas 870 GB danych, w tym listy kontaktów powiązanych z instytucją zarządzającą państwowymi stacjami telewizyjnymi i radiowymi. Dane kontaktowe osób powiązanych z rosyjską propagandą zostały udostępnione, a hakerzy namawiali, aby internauci wykorzystywali przejęte numery telefonów oraz adresy e-mail do rozpowszechniania informacji o tym, co faktycznie dzieje się w Ukrainie.

Kolektyw za pośrednictwem Twittera informował również, że jest w posiadaniu “unikalnych plików”, które już wkrótce ujrzą światło dzienne. Wszystko wskazuje na to, że hakerzy dotrzymali danego słowa i udostępnili 900 tys. maili przejętych od VGTRK na platformie DDoSecrets (Distributed Denial of Secrets), która cieszy się sporą popularnością wśród haktywistów (korzystają z niej m.in. przedstawiciele Anonymous). Oprócz wspomnianych wiadomości opublikowano także ponad 4000 plików pobranych z chmury VGTRK, wśród których są głównie zasoby multimedialne czy materiały filmowe.

Według były pracowników VGTRK, Kreml dyktował, w jaki sposób należy relacjonować wydarzenia, i wymuszał podawanie informacji, które miały zdyskredytować Ukrainę, jak można przeczytać na DDoSecrets. Dodatkowo pracownicy kierujący się wskazówkami władzy umieszczali na “na czarnej liście ekspertów, którzy nie trzymali linii partyjnej, i żartowali, czyja to kolej na kłamstwo”.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Zobacz co się zmieni w Ubuntu 23.04

Ubuntu 23.04 to najnowsza wersja popularnej dystrybucji Linux. Aktualizacja już niebawem trafi do użytkowników, a tymczasem spójrzmy na to, co konkretnie ze sobą przyniesie.

Oprogramowanie

Nowa aktualizacja Windows 11 obniża wydajność dysków SSD

Windows 11 22H2 Moment 2 miał wprowadzać szereg nowych funkcji, które ułatwiają korzystanie z systemu. Okazuje się, że aktualizacja w niektórych przypadkach może znacząco obniżać wydajność dysków SSD.

Bezpieczeństwo

Rosja przygotowuje nowy cyberatak. Polska w czołówce zagrożonych krajów

Microsoft opublikował raport związany z działaniami rosyjskich hakerów w cyberprzestrzeni, z którego wynika, że trwają przygotowania do kolejnej fali. Szczegółowy dokument opisuje między innymi trendy w technologii oraz dotychczasowe częste cele, a tutaj Polska znajduje się w ścisłej czołówce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *