Sztuczna inteligencja pomoże Ukrainie. Algorytm rozpozna twarze szpiegów m.in. z Rosji

Oparte na algorytmach sztucznej inteligencji systemy rozpoznawania twarzy są coraz popularniejsze na świecie. I chociaż w wielu miejscach budzą kontrowersje, a ich wykorzystanie jest zakazane, to w Ukrainie mogą one pomóc przechylić szalę zwycięstwa.

Według informacji przekazanych przez Reutersa, Ministerstwo Obrony Ukrainy otrzymało dostęp do systemu Clearview AI, stworzonego w Stanach Zjednoczonych. System ten jest w stanie porównywać twarze widocznych osób z bazą miliardów zdjęć z internetu, w tym mediów społecznościowych, by w szybki sposób pomóc w identyfikacji.

W ten sposób Ukraina może w przyszłości odkrywać szpiegów na terenie swojego kraju, ale także szybko identyfikować ofiary walk, a także łączyć rozdzielone przez walki rodziny. Amerykański startup zdecydował się ofiarować licencję na system bez żadnych opłat.

Działania w Ukrainie mogą być dla Clearview AI dobrą reklamą. System ten już dziś wzbudza sporo kontrowersji, głównie przez sposoby pozyskiwania wizerunków do bazy danych, a jego dokładność była w przeszłości niejednokrotnie podważana. Startup znany był z tego, że do swojej bazy pobierał wizerunki osób z mediów społecznościowych i serwisów typu YouTube. W 2020 r. przedstawiciele m.in. tego serwisu, ale także Twittera i Facebooka, wystosowali żądanie usunięcia z bazy Clearview AI informacji pochodzących z ich serwisów.

Dziś korzystanie z Clearview AI w wielu krajach, m.in. Wielkiej Brytanii i Kanadzie, jest całkowicie zakazane. System cieszy się dużą popularnością wśród amerykańskiej policji. Wykorzystywany jest m.in. przez oddziały w Nowym Jorku, Chicago i San Diego.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *