Tania karta graficzna od NVIDIA nadchodzi. Co wiemy o GeForce RTX 3050?

Wyciekły właśnie nowe informacje na temat GeForce RTX 3050. Tym razem to znany na scenie „przecieków” użytkownik @kopite7kimi z Twittera zapewnił nam kilka nowych szczegółów, które niejaki @TUM_APISAK uzupełnił o odpowiedź Intela. Okazuje się bowiem, że tania karta graficzna od NVIDIA zawalczy z równie przystępnie (pozornie) wycenionymi odpowiednikami od AMD oraz Intela. Jak z kolei wskazuje @hongxing2020, jej premiera ma mieć miejsc 27 stycznia.

W budżetowym segmencie kart graficznych zrobi się gorąco. GeForce RTX 3050, jako tania karta graficzna, zawalczy z dwoma konkurencyjnymi modelami

Okazuje się, że na rynek zmierzają trzy „tanie karty graficzne” od AMD, NVIDIA oraz Intela. Mowa kolejno o karcie Radeon RX 6500 XT, omawianym dziś GeForce RTX 3050 oraz potencjalnej karcie Arc A380 (nie A128, jak myślano dotychczas) Intela z rdzeniem DG2-128EU. Dla tych kart wspólny wydaje się poziom wydajności, bo cała trójka będzie przeznaczona do grania w typowej rozdzielczości Full HD i głównie w tytuły stricte e-sportowe, bo te AAA zdołają uruchomić albo w niskiej jakości, albo płynności.

Wedle najnowszych informacji mający zadebiutować w drugim kwartale 2022 roku GeForce RTX 3050 sięgnie po aż 8 GB pamięci GDDR6, ale zamiast wykorzystywać GPU GA107 (jak mobilne warianty), postawi na GA106-150. Ten procesor graficzny zapewni mu dostęp do 3072 rdzeni CUDA, co potwierdza wcześniejszą informację co do tego, że ta karta ma mieć wyższą wydajność niż GeForce GTX 1660 SUPER, ale wciąż niższą względem nadchodzącego odświeżenia RTX 2060 12GB.

Co z kolei czeka GeForce RTX 3050 Ti? Tego nie wiemy, ale są szanse, że tej karty zwyczajnie zabraknie, bo dotychczasowa specyfikacja z nią związana została zdegradowana w najnowszym zestawie plotek i przecieków właśnie do poziomu RTX 3050. Nic w tym dziwnego, bo NVIDIA musi odpowiedzieć na ofensywę ze strony AMD oraz Intela. Ten drugi wejdzie na rynek kart graficznych z przytupem, bo jego karty są ewidentnie kierowane do graczy o bardziej ograniczonym budżecie.

Powyżej możecie podejrzeć zresztą nowe informacje na temat potencjalnej karty Intel Arc A380, której GPU będzie dobijać do 2,45 GHz w trybie boost, a pokład VRAM sprowadzi się do 6 GB GDDR6. To połączenie zapewni ponoć wydajność na poziomie GeForce GTX 1060 SUPER.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *