Test porównawczy niedrogich serwerów NAS do domu. Który najlepiej wybrać?

Urządzenie do przechowywania danych, które sprawdzi się w obrębie domowej sieci WLAN? Najlepiej będzie postawić na dyski twarde NAS. Dzięki nim zapewnimy sobie magazyn na pliki o dużym rozmiarze. Test przeprowadzony przez Komputer Świat pokazuje, co potrafią najpopularniejsze sieciowe serwery dostępne na rynku.

  • Czasy, kiedy tworzyliśmy kopie zapasowe danych na dyskietkach czy płytach optycznych, dawno minęły. Teraz serwery NAS odgrywają pierwsze skrzypce;
  • Dzięki nim, w obrębie domowej sieci lokalnej, będzie można postawić magazyn danych, na którym zapiszemy filmy, muzykę, zdjęcia, backupy plików czy nagrania z monitoringu IP;
  • Pod lupę wzięliśmy 12 popularnych modeli urządzeń NAS. Przekonajmy się, czy serwery plików wyprodukowane przez firmy, takie jak Synology, QNAP i Western Digital, rzeczywiście są warte swojej ceny.

W większości rodzin, zdjęcia cyfrowe, filmy, muzyka, a nawet dokumenty zapisane są na wielu urządzeniach, od komputerów stacjonarnych i laptopów, przez smartfony, po tablety. Na szczęście istnieje prosty sposób, dzięki któremu zapanujemy nad tym chaosem. Z pomocą przychodzą dyski twarde NAS. Za ich pośrednictwem nie tylko przygotujemy magazyn danych o dużym rozmiarze, ale również zapewnimy wszystkim domownikom dostęp do tych samych plików.

Zwycięzca testu: Synology DS220+

Synology DS220+

Serwer Synology DS220+ uzyskał najlepsze wyniki we wszystkich kategoriach testu. Sieciowy dysk twardy tajwańskiego producenta jest łatwy w konfiguracji, przesyła dane z dużą prędkością oraz oferuje niezwykle szeroki zakres funkcji. Dodatkową zaletą jest możliwość przeglądania i zarządzania serwerem NAS Synology DS220+ z poziomu smartfonów i tabletów.

Ekonomiczne rozwiązanie: WD MyCloud EX2 Ultra

WD MyCloud EX2 Ultra

WD My Cloud EX2 Ultra to właściwy wybór o dużej przestrzeni dyskowej za niewielkie pieniądze. Trzeba pamiętać o tym, że decydując się na zakup sprzętu amerykańskiego producenta musimy iść na kompromisy w zakresie funkcjonalności i szybkości. Niestety małe pliki wolniej przechodzą przez kabel sieciowy. Dodatkowo na próżno szukać tutaj uwierzytelniania dwuskładnikowego. Z drugiej strony, WD My Cloud EX2 Ultra może pochwalić się prostą konfiguracją.

W ten sposób testowaliśmy dyski twarde NAS

Laboratorium testowe Komputer Świata sprawdza zarówno formy połączenia do transferu danych oferowane przez dysk twardy NAS, jak i funkcje posiada jego system operacyjny. Punkty przyznawane są nie tylko za gniazdo sieciowe, ale także za dodatkowe porty USB. Ułatwiają one przenoszenie dużej liczby plików na dysk twardy NAS i wykonywanie kopii zapasowych danych zapisanych na serwerze sieciowym. Pod względem funkcjonalności oceniamy m.in. ile funkcji do tworzenia backupów oferuje NAS oraz jakie zasoby będzie można przeglądać w czasie podróży. Punktowany jest również dostęp przez aplikacje mobilne dla smartfonów lub tabletów. Kolejne ważne kryterium testu: jak szybko dyski twarde NAS przesyłają dane? Tutaj różnice mogą być bardzo duże, zwłaszcza przy zapisie mniejszych plików, takich jak teksty czy tabele.

Samo podłączenie dysku twardego NAS nie wystarczy. Dlatego w laboratorium testowym Komputer Świata sprawdziliśmy również łatwość konfiguracji. Pod lupę wzięliśmy także, w jaki sposób możemy chronić przechowywane dane, na przykład przez funkcję szyfrowania lub asystenta, przydzielającego użytkownikom bezpieczne hasła. Serwer NAS powinien być zawsze dostępny – ale nie być uciążliwy dla ucha i pobierać mało prądu. Przyjrzeliśmy się bliżej hałasom wydawanym przez urządzenia NAS i ich zużyciu energii, zarówno w stanie bezczynności (co zdarza się częściej w życiu codziennym), jak i podczas ciągłej pracy.

Gniazdo sieciowe zamiast USB

Najważniejsza różnica w stosunku do dysku twardego USB: serwer NAS dostarcza dane do użytkownika przez sieć. Dlatego nie łączy się bezpośrednio z komputerem, tabletem czy smartfonem, lecz z domowym routerem WLAN. W ten sposób uzyskuje się dostęp albo przez WLAN, albo – w zależności od urządzenia – przez kabel sieciowy. Zaletą jest to, że wszystkie urządzenia podłączone do routera sieci przewodowej lub Wi-Fi, uzyskają dostęp do danych znajdujących się na serwerze plików NAS.

Cichy i kompaktowy: QNAP TS-233

QNAP TS-233

QNAP TS-233 charakteryzuje się mały rozmiarem, dzięki czemu może zmieścić się prawie wszędzie. Pod względem funkcji, niewiele różni się od droższych siostrzanych modeli, takich jak QNAP TS-264 – szkoda tylko, że dotyczy to również bardzo długiego czasu konfiguracji. Jednocześnie musimy liczyć się z mniejszą prędkością podczas przesyłania małych plików, co jest typowe dla budżetowego serwera NAS.

Większa ochrona danych

Każde urządzenie NAS oferuje więcej możliwości niż przenośny dysk twardy USB w zakresie ochrony danych. Tak samo jak w przypadku serwera, wystarczy skonfigurować użytkowników oraz nadać im uprawnienia. W ten sposób np. dzieci będą mieć dostęp tylko do odczytu do określonych folderów zawierających bajki, filmy familijne i zdjęcia z własnej kolekcji, bez możliwości ich usuwania i edytowania. Sieciowe pamięci masowe NAS są również w stanie zapobiec ewentualnej utracie danych, gdyż w testowanych urządzeniach mieszczą się dwa dyski twarde. Można je skonfigurować w technologii RAID-1, przez co dane są zapisywane równolegle na obu nośnikach magazynujących dane. Jeśli jeden z nich ulegnie awarii, pliki odzyskamy z drugiego. Większość testowanych serwerów NAS potrafi również szyfrować dane. Chroni to przechowywane pliki w przypadku kradzieży i zresetowania urządzenia. Niektórzy producenci, tacy jak Synology i QNAP, zapewniają dodatkowe środki bezpieczeństwa. Wśród dostępnych mechanizmów znajdziemy ocenę siły hasła oraz uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Druga opcja skutecznie przeciwdziała nieupoważnionemu dostępu przez osoby trzecie, gdyż można aktywować dodatkowe zapytanie, np. poprzez e-mail.

Duża prędkość transferu danych: QNAP TS-264-8G

QNAP TS-264-8G

QNAP TS-264-8G jest znacznie droższy od większości swoich konkurentów, lecz w zamian oferuje szybszy transfer danych. Jest to możliwe za sprawą zastosowania przez producenta dwóch gniazd sieciowych LAN o przepustowości 2,5 Gb/s. Serwer QNAP TS-264-8G został wyposażony również w dużą liczbą przydatnych funkcji oraz wiele aplikacji dla smartfonów i tabletów. Konfiguracja urządzenia jest łatwa, lecz zajmuje sporo czasu.

Prędkość jest odpowiednia

W przypadku starszych modeli urządzeń NAS istniały duże różnice w szybkości, ale te czasy już minęły, jeśli chodzi o przesyłanie ogromnych plików, takich jak długie filmy. Wtedy dane płyną z prędkością około 110 megabajtów na sekundę – tyle mogą obsłużyć gniazda sieciowe w większości serwerów NAS. Tylko przy mniejszych plikach, takich jak zdjęcia cyfrowe czy muzyka, różnice w szybkości były zauważone, ze względu na zastosowane procesory. Aby uzyskać większą prędkość, musisz zmodernizować swoją sieć. Jeśli karta LAN w komputerze i router będą mieć szybkie gniazda sieciowe o prędkości 2,5 gigabita na sekundę (Gbps), wówczas QNAP TS-264 dostarczy większy transfer. Możliwe jest wtedy uzyskanie nawet 158 megabajtów na sekundę (patrz porównanie poniżej).

Współczesne dyski twarde NAS są bardzo szybkie. Jedynie modele z wydajniejszym gniazdem sieciowym, takie jak QNAP TS-264-8G, mają znacznie większą prędkość. Wykres przedstawia – odpowiednio – osiągnięte wyniki transferu dla dużych, średnich i małych plików

Miejsce na dysk twardy NAS

NAS wcale nie musi stać na biurku, można go bez problemu umieścić w szafie lub schowku. Ważne, aby podłączyć serwer plików do routera za pomocą kabla sieciowego. Nie ma znaczenia czy router znajduje się w odległości 10 czy 20 metrów. Kable RJ-45 umożliwiają uzyskanie pełnej prędkości nawet na większych odległościach.

Ustawienie jest koniecznością

Czołowi producenci urządzeń NAS, tacy jak QNAP, Synology czy Terramaster, dostarczają puste obudowy i zakładają, że użytkownik na własną rękę zainstaluje dyski twarde. Jest to bardzo łatwe, w przypadku droższych modeli, jak Synology DS220+ i QNAP TS-264-8G, i to bez potrzeby użycia narzędzi. Niektórzy producenci oferują serwery plików NAS wraz z zamontowanymi dyskami twardymi. Ważne jest, aby pamięci masowe przeznaczone były do ciągłej pracy, takie jak dyski twarde z serii Iron Wolf firmy Seagate bądź Red od WD. Aby zaoszczędzić, taniej wyjdzie zakup obudowy i dysku twardego NAS od tego samego producenta. Np. ceny WD My Cloud EX2 Ultra z dwoma dyskami twardymi o pojemności 4 TB zaczynają się już od kwoty ok. 1328 PLN, czyli 659 PLN więcej niż za pustą obudowę. Z drugiej strony, za podobną konfiguracją u konkurencyjnych dostawców trzeba liczyć się z dopłatą w granicach 800 PLN (stan na grudzień 2022 r.).

W większości przypadków instalacja dysków twardych w serwerze plików NAS przebiega bezproblemowo

Nie ma znaczenia, czy kupisz gotowy serwer NAS, czy sam go zbudujesz – żaden użytkownik nie uniknie jego konfiguracji. Czasem jest to łatwiejsze, jak w przypadku Synology DiskStation DS218+ i WD, a czasem bardziej skomplikowane, co ma miejsce u QNAP-a i Terramastera. W przypadku QNAP-a zirytować się można wieloma zapytaniami oraz ostrzeżeniami bezpieczeństwa ze strony systemu operacyjnego Windows. Z kolei sprzęt Terramastera zmusza użytkowników do instalacji oprogramowania, które nie jest certyfikowane dla Windows Defender, a także wymaga stosowania wyjątków w zaporze sieciowej Windowsa. Z tego powodu – serwer NAS chińskiego producenta – wypada z pierwszej dziesiątki rankingu.

Większa prędkość bez nagrywania gontowego

Jedną z technik umożliwiających uzyskanie więcej wolnego miejsca na dyskach twardych jest nagrywanie magnetyczne z gontem (SMR), która zwiększa gęstość powierzchniową. Aby to zrobić, podczas zapisu należy zawsze zapisać kilka ścieżek danych, gdyż głowice odczytu/zapisu dysku twardego są szersze niż jedna ścieżka – niestety wpływa to na prędkość zapisu. Nie jest to wadą, pod warunkiem, że dane są odczytywane z NAS, lecz w przypadku zapisu ogromnej liczby plików, stanie się to problemem. Aby tego uniknąć, powinniśmy zainstalować w swoim NAS-ie dyski twarde bez nagrywania gontowego – np. u Western Digital są to pamięci masowe z serii Red Plus.

Oprogramowanie jak u zwycięzcy testu: Synology DiskStation DS220j

Synology DiskStation DS220j

Synology DiskStation DS220j korzysta z tego samego systemu operacyjnego, co droższe modele tego producenta – zakres funkcji jest praktycznie taki sam. Synology poczynił pewne oszczędności, zapewniając jedynie jedno gniazdo sieciowe. Poza tym wymiana dysku twardego jest bardziej kłopotliwa. Szkoda tylko, że przy mniejszych plikach, prędkość w Synology DiskStation DS220j wyraźnie spada.

Aplikacje i zakres funkcji

Dyski twarde NAS oferuje znacznie więcej niż tylko przechowywanie danych. Większość dostępnych serwerów plików posiada własne sklepy z aplikacjami, które zainstalujemy w pamięci urządzenia. W ten sposób otwierają się nowe możliwości, takie jak nagrywanie obrazu z kamer do monitoringu na NAS-ie. Osoby, które chcą mieć zdalny dostęp do urządzenia z poziomu smartfona lub tabletu, powinny skorzystać z usług QNAP lub Synology – oferują one zarówno największy wybór odpowiednich aplikacji mobilnych, jak i najszerszy zakres funkcji. Aby móc przeglądać zawartość serwera NAS w czasie podróży, musimy przeprowadzić dodatkowe czynności konfiguracyjne. Wymaga to usługi DNS, takiej jak QuickConnect, która może bezpiecznie przekazać aktualny adres internetowy NAS-a do aktywnych urządzeń.

Cichy i ekonomiczny

Wszystkie przetestowane przez Komputer Świat urządzenia NAS są ciche i nie podwyższają rachunków za prąd. Umieszczając serwer NAS na uboczu, nie usłyszymy szumów wentylatora. Pod tym względem, QNAP TS-233 jest szczególnie cichy w trybie bezczynności, wytwarzając hałas na poziomie 0,3 sona. Pozostałe urządzenia także są praktycznie niesłyszalne – generując dźwięki na poziomie od 0,4 do 0,6 sonów. Nawet pobór mocy jest niewielki. W przypadku serwerów NAS, szczególnie istotny jest pomiar bezczynności, gdyż tego typu urządzenia muszą być zawsze w gotowości. Najbardziej oszczędnym w teście okazał się QNAP TS-233 o mocy 2,6 W. Podczas pracy z zamontowanym dyskiem twardym zużywa od 9 do 11 W. Tylko kilka NAS-ów zużywa więcej, np. QNAP TS-264-8G W stanie spoczynku zużywa 14 W, a w trakcie pracy 21 W – szybkie gniazda sieciowe robią swoje.

Podsumowanie testu dysków twardych NAS

Synology DS220+ odnosi zwycięstwo w teście. Jest bardzo szybki, oferuje wiele funkcji i punktuje za bardzo przejrzysty interfejs użytkownika. QNAP TS-264-8G jest znacznie droższy, ale przy odpowiedniej sieci lokalnej jest znacznie szybszy. Jeśli szukasz NAS-a, który będzie możliwie tani, najlepszym wyborem będzie WD My Cloud EX2 Ultra. Przyszli użytkownicy WD muszą jednak pójść na ustępstwa w zakresie funkcji.

Co to jest dysk twardy NAS?

Urządzenie NAS składa się z jednego lub kilku wewnętrznych dysków twardych oraz obudowy z gniazdem sieciowym LAN. Procesor i własny system operacyjny kontrolują dostęp do przechowywanych danych.

Jak działa dysk twardy NAS?

Serwer plików NAS działa podobnie jak komputer osobisty, lecz posiada specjalny system operacyjny stworzony z myślą o pracy w otoczeniu sieciowym. Są to przeważnie zaadaptowane dystrybucje Unix/Linux, które wykorzystywane są zarówno przez firmy do obsługi serwerów, jak i dostawców usług internetowych.

Który NAS jest najlepszy?

Aktualnym zwycięzcą testu Komputer Świat jest Synology DS220+. Urządzenie jest szybkie w działaniu, oferuje wiele przydatnych funkcji, a czytelny i zarazem prosty w obsłudze interfejs użytkownika stanowi doskonałe uzupełnienie.

Dla kogo dysk twardy NAS?

Dyski twarde NAS są bardzo wszechstronnymi urządzeniami do przechowywania danych, które z powodzeniem można wykorzystać w formie magazynu na pliki, w obrębie domowej sieci przewodowej LAN i bezprzewodowej Wi-Fi. Serwery NAS doskonale nadają się do tworzenia kopii zapasowych ważnych danych. Mogą one również przejąć wiele zadań, które wymagałyby “prawdziwych” serwerów, takich jak usługa w chmurze lub serwer poczty e-mail.

Jaki dysk twardy NAS do użytku prywatnego i domowego?

Testowane przez Komputer Świat dyski twarde NAS firm QNAP, Synology, Terramaster czy WD świetnie nadają się zarówno do użytku prywatnego, jak i w domowym biurze w postaci mini-serwerów.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie NAS-a?

Ważne jest, aby wcześniej zastanowić się, jakie zadania ma spełniać dysk twardy NAS. Niedrogie serwery plików z reguły sprawdzają się w roli czystego magazynu danych, w domowej sieci WLAN. Jeśli chcemy korzystać z dodatkowych funkcji, np. przechowywać nagrania z kamer monitoringu czy stworzyć własną chmury, lepiej wybrać dyski NAS od wyspecjalizowanych producentów, takich jak Synology i QNAP.

Co jest lepsze NAS czy chmura?

NAS oferuje znacznie więcej miejsca do przechowywania danych, a co ważniejsze jest szybszy, bo dane przesyłane w obrębie domowej sieci lokalnej. Z kolei chmura sprawdzi się przy niewielkiej ilości plików. Należy pamiętać o tym, że wiele dysków twardych NAS zawiera w sobie funkcje do tworzenia własnej chmury, aby móc chociażby udostępniać albumy ze zdjęciami cyfrowymi rodzinie lub znajomym.

Jak bezpieczny jest mój NAS?

To zależy od tego, jak skonfigurowany jest serwer NAS. Dostęp do niego może być kontrolowany poprzez konta użytkowników – w ten sposób precyzyjnie dostosujemy uprawnienia dostępu poszczególnym osobom. Natomiast użytkownicy, którzy mają bezpośredni dostęp do dysku twardego NAS, mogą zwyczajnie zresetować hasło administratora poprzez przycisk resetowania. Dlatego poufne dane powinny być przechowywane w postaci zaszyfrowanej.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Nauka

GPT-5 będzie „na poziomie osoby z doktoratem”? OpenAI zachwala nowy model

Model GPT-5 może w pewnych konkretnych zadaniach wykazywać się „inteligencją” na poziomie doktora nauk. Tak przynajmniej wynika z deklaracji ze strony OpenAI. Firma traktuje swoje kolejne modele sztucznej inteligencji jako przykład rozwoju podobny do tego, który ma miejsce w przypadku nauki w szkole i na uczelni.

Bezpieczeństwo

Komunikat CSIRT KNF. Atak na użytkowników telefonów iPhone

CSIRT KNF ostrzega użytkowników iPhone’ów z aktywną obsługą wiadomości iMessage przed trwającą kampanią phishingową. Oszuści wykorzystują nośny wątek “nieodebranej paczki”, by zachęcić do kliknięcia linku. W ten sposób można trafić na fałszywą stronę InPostu, gdzie wyłudzane są dane.

Sprzęt

Komputery Copilot+ już oficjalnie dostępne w sprzedaży

Zgodnie z planami, dzisiaj laptopy Copilot+ wkraczają na rynek. Rozpoczyna się w ten sposób nowy rozdział w technologii, gdyż nie tylko mamy nową kategorię produktów, ale także nowego gracza na rynku pecetów – Qualcomm. A producent podobno działa nad kolejnymi Snapdragonami, których cena ma być tak przystępna, że urządzenia Copilot+ trafią pod strzechy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *