To najpotężniejszy okręt Rosji na Morzu Czarnym. Jaką rolę odgrywa krążownik „Moskwa”?

Na obszarze Morza Czarnego przebywa obecnie cała gama rosyjskich okrętów wojennych. Wśród nich wyróżnia się na pewno rakietowy krążownik Moskwa uważany za jeden z najpotężniejszych okrętów całej floty Władimira Putina. Sprawdźmy jaką rolę odgrywa w ataku na Ukrainę i jakimi wojskowymi technologiami dysponuje ta ogromna jednostka.

Rosyjska armia zaatakowała Ukrainę z kilku różnych stron, w tym także od strony Morza Czarnego i Morza Azowskiego, gdzie Rosjanie bardzo szybko uzyskali całkowitą dominację, właściwie odcinając ukraińskie porty od ruchu morskiego. Swoją rolę w tych działaniach odgrywa krążownik rakietowy „Moskwa” — to właśnie on zapoczątkował morskie działania związane z atakiem na Ukrainę, biorąc udział w operacji przejęcia Wyspy Węży, gdzie spotkał się już ze słynną reakcją stacjonujących tam żołnierzy.

Działaniom okrętu przyjrzeli się bliżej analitycy serwisu Naval News i okazuje się, że później Moskwa pełniła już zdecydowanie bardziej pasywną rolę w działaniach rosyjskiej floty. Dlaczego? Wynika to z możliwości ofensywnych tego ogromnego okrętu przystosowanego głównie do walki z innym jednostkami nawodnymi, w tym lotniskowcami. W trakcie inwazji pełni on zatem głównie rolę okrętu dowodzącego chroniąc też inne okręty przed potencjalnym atakiem powietrznym ze strony Ukrainy. Navy News dodaje, iż w przyszłości „Moskwa” zapewne będzie utrzymywać swoje zadania na Morzu Czarnym, pozostając raczej w cieniu innych, bardziej aktywnych okrętów biorących udział np. w ostrzale rakietowym Ukrainy.

„Moskwa” to rakietowy krążownik będący pierwszym przedstawicielem okrętów typu Slava funkcjonując początkowo właśnie pod tą nazwą. Okręt wszedł do służby w 1983 r., z kolei w 2000 r. doczekał się nazwy „Moskwa”, jednocześnie stając się okrętem flagowym rosyjskiej floty czarnomorskiej.
Okręt ma długość 184 m, szerokość 20 m i może płynąć z maks. prędkością 59 kilometrów na godzinę, dysponując zasięgiem 19 tys. km przy prędkości 30 kilometrów na godzinę.
Jak wspomnieliśmy, „Moskwa” to głównie okręt do walki z innymi jednostkami pływającymi – przede wszystkim z lotniskowcami. Stąd takie, a nie inne uzbrojenie tych jednostek. Okręt może wystrzeliwać ponaddźwiękowe pociski Bazalt lub Wulkan będące ich nowszą wersją o zwiększonym zasięgu. Na okręcie znajdziemy też pociski ziemia-powietrze S-300F, wyrzutnie Osa oraz siedem działek morskich.
Uzbrojenie uzupełniają jeszcze granatniki do walki z okrętami podwodnymi, krążowniki klasy Slava mogą przenosić także jeden śmigłowiec Ka-25 lub Ka-27. Jak widać, okręt dysponuje naprawdę potężną siłą ognia, lecz nie ma praktycznie możliwości atakowania celów na lądzie – stąd właśnie jego relatywnie ograniczona, pasywna rola w trakcie ataku na Ukrainę.
Okręt posiada też oczywiście całą środków do prowadzenia działań w zakresie wojny elektronicznej, wliczając w to urządzenia do zakłócania wrogiej elektroniki. Wg aktualnych informacji, „Moskwa” ma służyć w rosyjskiej armii do lat 40. XXI w.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *