To najpotężniejszy okręt Rosji na Morzu Czarnym. Jaką rolę odgrywa krążownik “Moskwa”?

Na obszarze Morza Czarnego przebywa obecnie cała gama rosyjskich okrętów wojennych. Wśród nich wyróżnia się na pewno rakietowy krążownik Moskwa uważany za jeden z najpotężniejszych okrętów całej floty Władimira Putina. Sprawdźmy jaką rolę odgrywa w ataku na Ukrainę i jakimi wojskowymi technologiami dysponuje ta ogromna jednostka.

Rosyjska armia zaatakowała Ukrainę z kilku różnych stron, w tym także od strony Morza Czarnego i Morza Azowskiego, gdzie Rosjanie bardzo szybko uzyskali całkowitą dominację, właściwie odcinając ukraińskie porty od ruchu morskiego. Swoją rolę w tych działaniach odgrywa krążownik rakietowy “Moskwa” — to właśnie on zapoczątkował morskie działania związane z atakiem na Ukrainę, biorąc udział w operacji przejęcia Wyspy Węży, gdzie spotkał się już ze słynną reakcją stacjonujących tam żołnierzy.

Działaniom okrętu przyjrzeli się bliżej analitycy serwisu Naval News i okazuje się, że później Moskwa pełniła już zdecydowanie bardziej pasywną rolę w działaniach rosyjskiej floty. Dlaczego? Wynika to z możliwości ofensywnych tego ogromnego okrętu przystosowanego głównie do walki z innym jednostkami nawodnymi, w tym lotniskowcami. W trakcie inwazji pełni on zatem głównie rolę okrętu dowodzącego chroniąc też inne okręty przed potencjalnym atakiem powietrznym ze strony Ukrainy. Navy News dodaje, iż w przyszłości “Moskwa” zapewne będzie utrzymywać swoje zadania na Morzu Czarnym, pozostając raczej w cieniu innych, bardziej aktywnych okrętów biorących udział np. w ostrzale rakietowym Ukrainy.

“Moskwa” to rakietowy krążownik będący pierwszym przedstawicielem okrętów typu Slava funkcjonując początkowo właśnie pod tą nazwą. Okręt wszedł do służby w 1983 r., z kolei w 2000 r. doczekał się nazwy “Moskwa”, jednocześnie stając się okrętem flagowym rosyjskiej floty czarnomorskiej.
Okręt ma długość 184 m, szerokość 20 m i może płynąć z maks. prędkością 59 kilometrów na godzinę, dysponując zasięgiem 19 tys. km przy prędkości 30 kilometrów na godzinę.
Jak wspomnieliśmy, “Moskwa” to głównie okręt do walki z innymi jednostkami pływającymi – przede wszystkim z lotniskowcami. Stąd takie, a nie inne uzbrojenie tych jednostek. Okręt może wystrzeliwać ponaddźwiękowe pociski Bazalt lub Wulkan będące ich nowszą wersją o zwiększonym zasięgu. Na okręcie znajdziemy też pociski ziemia-powietrze S-300F, wyrzutnie Osa oraz siedem działek morskich.
Uzbrojenie uzupełniają jeszcze granatniki do walki z okrętami podwodnymi, krążowniki klasy Slava mogą przenosić także jeden śmigłowiec Ka-25 lub Ka-27. Jak widać, okręt dysponuje naprawdę potężną siłą ognia, lecz nie ma praktycznie możliwości atakowania celów na lądzie – stąd właśnie jego relatywnie ograniczona, pasywna rola w trakcie ataku na Ukrainę.
Okręt posiada też oczywiście całą środków do prowadzenia działań w zakresie wojny elektronicznej, wliczając w to urządzenia do zakłócania wrogiej elektroniki. Wg aktualnych informacji, “Moskwa” ma służyć w rosyjskiej armii do lat 40. XXI w.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Kompilator JIT w PHP. Czy to szansa na przyspieszenie stron i sklepów?

PHP jako język interpretowany od dawna zmagał się z trudnym zadaniem poprawy swojej wydajności, szczególnie na tle konkurencyjnych języków programowania używanych w rozwiązaniach webowych. Pośród tego co nowe w PHP 8 na szczególną uwagę zasługuje kompilator JIT, który zdecydowano się oficjalnie dołączyć do najnowszej wersji.

Oprogramowanie

LibreOffice 24.8.2 dostępny do pobrania. Usunięto ponad 80 błędów

LibreOffice 24.8.2 to kolejna aktualizacja darmowego pakietu biurowego, którą warto zainstalować, by ułatwić sobie codzienną pracę. W oprogramowaniu usunięto ponad 80 błędów i zadbano o jeszcze lepszą zgodność ze znanymi formatami dokumentów. LibreOffice ma też działać stabilniej.

Oprogramowanie

Zen Browser – bardzo ciekawa alternatywa dla Firefoxa

Rynek przeglądarek można podzielić na pierwszą ligę – gdzie znajdziemy Chrome, Edge, Safari oraz Firefoxa – oraz drugą (gdzie umieściłbym Vivaldi, Operę i podobne przeglądarki), a także “poczekalnię”, w której propozycje od mniej znanych firm dopiero raczkują. Zen Browser znajduje się w tej ostatniej kategorii, a właśnie ukazała się jej wersja 1.0.0 Alpha. I już zwraca uwagę ciekawymi rozwiązaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *