To najpotężniejszy okręt Rosji na Morzu Czarnym. Jaką rolę odgrywa krążownik “Moskwa”?

Na obszarze Morza Czarnego przebywa obecnie cała gama rosyjskich okrętów wojennych. Wśród nich wyróżnia się na pewno rakietowy krążownik Moskwa uważany za jeden z najpotężniejszych okrętów całej floty Władimira Putina. Sprawdźmy jaką rolę odgrywa w ataku na Ukrainę i jakimi wojskowymi technologiami dysponuje ta ogromna jednostka.

Rosyjska armia zaatakowała Ukrainę z kilku różnych stron, w tym także od strony Morza Czarnego i Morza Azowskiego, gdzie Rosjanie bardzo szybko uzyskali całkowitą dominację, właściwie odcinając ukraińskie porty od ruchu morskiego. Swoją rolę w tych działaniach odgrywa krążownik rakietowy “Moskwa” — to właśnie on zapoczątkował morskie działania związane z atakiem na Ukrainę, biorąc udział w operacji przejęcia Wyspy Węży, gdzie spotkał się już ze słynną reakcją stacjonujących tam żołnierzy.

Działaniom okrętu przyjrzeli się bliżej analitycy serwisu Naval News i okazuje się, że później Moskwa pełniła już zdecydowanie bardziej pasywną rolę w działaniach rosyjskiej floty. Dlaczego? Wynika to z możliwości ofensywnych tego ogromnego okrętu przystosowanego głównie do walki z innym jednostkami nawodnymi, w tym lotniskowcami. W trakcie inwazji pełni on zatem głównie rolę okrętu dowodzącego chroniąc też inne okręty przed potencjalnym atakiem powietrznym ze strony Ukrainy. Navy News dodaje, iż w przyszłości “Moskwa” zapewne będzie utrzymywać swoje zadania na Morzu Czarnym, pozostając raczej w cieniu innych, bardziej aktywnych okrętów biorących udział np. w ostrzale rakietowym Ukrainy.

“Moskwa” to rakietowy krążownik będący pierwszym przedstawicielem okrętów typu Slava funkcjonując początkowo właśnie pod tą nazwą. Okręt wszedł do służby w 1983 r., z kolei w 2000 r. doczekał się nazwy “Moskwa”, jednocześnie stając się okrętem flagowym rosyjskiej floty czarnomorskiej.
Okręt ma długość 184 m, szerokość 20 m i może płynąć z maks. prędkością 59 kilometrów na godzinę, dysponując zasięgiem 19 tys. km przy prędkości 30 kilometrów na godzinę.
Jak wspomnieliśmy, “Moskwa” to głównie okręt do walki z innymi jednostkami pływającymi – przede wszystkim z lotniskowcami. Stąd takie, a nie inne uzbrojenie tych jednostek. Okręt może wystrzeliwać ponaddźwiękowe pociski Bazalt lub Wulkan będące ich nowszą wersją o zwiększonym zasięgu. Na okręcie znajdziemy też pociski ziemia-powietrze S-300F, wyrzutnie Osa oraz siedem działek morskich.
Uzbrojenie uzupełniają jeszcze granatniki do walki z okrętami podwodnymi, krążowniki klasy Slava mogą przenosić także jeden śmigłowiec Ka-25 lub Ka-27. Jak widać, okręt dysponuje naprawdę potężną siłą ognia, lecz nie ma praktycznie możliwości atakowania celów na lądzie – stąd właśnie jego relatywnie ograniczona, pasywna rola w trakcie ataku na Ukrainę.
Okręt posiada też oczywiście całą środków do prowadzenia działań w zakresie wojny elektronicznej, wliczając w to urządzenia do zakłócania wrogiej elektroniki. Wg aktualnych informacji, “Moskwa” ma służyć w rosyjskiej armii do lat 40. XXI w.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Windows 11 zaczyna mieć sens. Microsoft Copilot przypadnie Wam do gustu

Microsoft unifikuje większość swoich czatbotów, tworząc tym samym jedną wielką hostowaną w chmurze aplikację. Która wie co trzeba o każdym ze swoich użytkowników i jest zawsze pod ręką – niezależnie od aktualnie otwartej aplikacji czy urządzenia.

Oprogramowanie

Google wprowadził szereg nowości w Bard

Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.

Oprogramowanie

Paint w Windows 11 obsłuży warstwy. Microsoft rozwija program

Paint na przestrzeni lat stawał się coraz bardziej zapomnianym programem. Jednak wraz z premierą Windows 11 firma Microsoft tchnęła w niego nowe życie. Dziś jest to już bardzo funkcjonalne narzędzie, a kolejne nowinki pojawią się już niebawem. We wrześniu 2023 r. zapowiedziano trzy cenne dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *