Trojan bankowy Qbot zaraża poprzez pakiety instalatora Windows!

Trojan bankowy Qbot (znany również pod nazwami Qakbot, Quakbot i Pinkslipbot) ma się szerzyć w dosyć nietypowe sposób. Hakerzy rozsyłają go w zaszyfrowanych archiwach ZIP, które po odpakowaniu okazują się być zainfekowanymi pakietami instalatora Windowsa.

Zgodnie z doniesieniami Bleeping Computer, dotychczasowy sposób infekowania zakładał rozsyłanie wiadomości phishingowych zawierających dokumenty ze złośliwymi makrami. Ta metoda sprawiła, że Microsoft został zmuszony do podjęcia działań zabezpieczających.

Bezpieczniejszy Office

Zagrożenie ze strony Qbota doprowadziło do udostępnienia przez Microsoft funkcji automatycznego blokowania makr VBA. To zaś znacząco poprawiło kwestie bezpieczeństwa użytkowników pakietu Office, ponieważ używanie złośliwych makr osadzonych w dokumentach należy do jednej z najpopularniejszych metod rozpowszechniania złośliwego oprogramowania przez hakerów.



Qbot nie jest nowością na rynku złośliwego oprogramowania. Użytkownicy Windowsa mają z nim styczność już od ponad 10 lat, jednak wcześniej był on wykorzystywany raczej w kierunkowych atakach na dane korporacje, ewentualnie jego celem było pozyskanie dostępów do kont administratorów poprzez ataki siłowe.

Nowy sposób jego dystrybucji jest prawdopodobnie odpowiedzią twórców Qbota na wprowadzone przez Microsoft zabezpieczenia. Należy mieć na uwadze, że styl rozpowszechniania się tego trojana może zmienić się w najbliższych miesiącach diametralnie, w celu znalezienia nowej, najbardziej skutecznej metody infekowania.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Linux

Linux – Niewidzialny bohater technologii. Gdzie go znajdziesz?

Linux. System operacyjny, o którym słyszał chyba każdy, ale niewielu zdaje sobie sprawę z jego wszechobecności w naszym życiu. Często kojarzony jedynie z informatykami i serwerowniami, w rzeczywistości napędza wiele urządzeń, z których korzystamy na co dzień, a jego historia jest ściśle związana z Uniksem 1. W tym artykule, bazując na dogłębnych badaniach 2, przyjrzymy się bliżej temu fascynującemu systemowi i jego różnorodnym zastosowaniom, a także odkryjemy ciekawostki, które uczynią naszą podróż przez świat Linuksa jeszcze bardziej interesującą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *