Procesory Intel „Alder Lake” wyginają się w podstawce. Firma odpiera zarzuty

Wielu zaawansowanych użytkowników procesorów Intel Core 12. gen „Alder Lake” zauważyło dziwną przypadłość nowych chipów. Te bowiem wyginają się po montażu w gnieździe LGA1700. Efektem tego jest wzrost temperatur ze względu na słabszy kontakt ze schładzaczem. Niebiescy postanowili odnieść się w końcu do sprawy.

Procesory takie jak Intel Core i9-12900KS to świetne układy, co potwierdzają liczne testy. Okazuje się jednak, że chipy z rodziny Alder Lake cierpią na dość specyficzną przypadłość i wyginają się po dłuższym czasie zainstalowane w gnieździe LGA1700. Problem widać szczególnie w przypadku samego rozpraszacza ciepła IHS i według wstępnych doniesień ma być związany z mechanizmem blokowania chipu, który wywiera zbyt duży nacisk na układ.

Załączone wideo przedstawia, jak po zamknięciu procesora w sockecie zmienia się jego naprężenie i jakie są tego efekty. Chłodzenie położone na chipie bez blokady przylega do niego idealnie, ale gdy zacisk jest zamknięty, pojawiają się wyraźne przerwy. Jest to problem, bo w takim przypadku efektywność odbierania ciepła znacząco spada. Żeby było ciekawiej, część redakcji, w tym Anandtech, zauważyło również wyginanie się samego backplate’u na płycie głównej. Trudno obecnie przewidzieć, jakie problemy mogą z tego wyniknąć.

Intel postanowił odnieść się do sprawy, ale nie wszyscy będą zadowoleni z jego oświadczenia.

Nie otrzymaliśmy doniesień o procesorach Intel Core 12. generacji działających poza specyfikacjami z powodu zmian w zintegrowanym rozpraszaczu ciepła (IHS). Z naszych wewnętrznych danych wynika, że ​​IHS w procesorach desktopowych 12. generacji może mieć niewielkie ugięcie po zainstalowaniu w gnieździe. Takie niewielkie ugięcie jest oczekiwane i nie powoduje, że procesor będzie działał poza specyfikacjami. Zdecydowanie odradzamy wszelkie modyfikacje gniazda lub niezależnego mechanizmu ładowania. Takie modyfikacje spowodują, że procesor będzie działał niezgodnie ze specyfikacją i może unieważnić wszelkie gwarancje na produkt.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *