Procesory Intel “Alder Lake” wyginają się w podstawce. Firma odpiera zarzuty

Wielu zaawansowanych użytkowników procesorów Intel Core 12. gen “Alder Lake” zauważyło dziwną przypadłość nowych chipów. Te bowiem wyginają się po montażu w gnieździe LGA1700. Efektem tego jest wzrost temperatur ze względu na słabszy kontakt ze schładzaczem. Niebiescy postanowili odnieść się w końcu do sprawy.

Procesory takie jak Intel Core i9-12900KS to świetne układy, co potwierdzają liczne testy. Okazuje się jednak, że chipy z rodziny Alder Lake cierpią na dość specyficzną przypadłość i wyginają się po dłuższym czasie zainstalowane w gnieździe LGA1700. Problem widać szczególnie w przypadku samego rozpraszacza ciepła IHS i według wstępnych doniesień ma być związany z mechanizmem blokowania chipu, który wywiera zbyt duży nacisk na układ.

Załączone wideo przedstawia, jak po zamknięciu procesora w sockecie zmienia się jego naprężenie i jakie są tego efekty. Chłodzenie położone na chipie bez blokady przylega do niego idealnie, ale gdy zacisk jest zamknięty, pojawiają się wyraźne przerwy. Jest to problem, bo w takim przypadku efektywność odbierania ciepła znacząco spada. Żeby było ciekawiej, część redakcji, w tym Anandtech, zauważyło również wyginanie się samego backplate’u na płycie głównej. Trudno obecnie przewidzieć, jakie problemy mogą z tego wyniknąć.

Intel postanowił odnieść się do sprawy, ale nie wszyscy będą zadowoleni z jego oświadczenia.

Nie otrzymaliśmy doniesień o procesorach Intel Core 12. generacji działających poza specyfikacjami z powodu zmian w zintegrowanym rozpraszaczu ciepła (IHS). Z naszych wewnętrznych danych wynika, że ​​IHS w procesorach desktopowych 12. generacji może mieć niewielkie ugięcie po zainstalowaniu w gnieździe. Takie niewielkie ugięcie jest oczekiwane i nie powoduje, że procesor będzie działał poza specyfikacjami. Zdecydowanie odradzamy wszelkie modyfikacje gniazda lub niezależnego mechanizmu ładowania. Takie modyfikacje spowodują, że procesor będzie działał niezgodnie ze specyfikacją i może unieważnić wszelkie gwarancje na produkt.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Microsoft został zaatakowany przez rosyjskich hakerów

Niedawno doszło do ataku na systemy Microsoftu, przeprowadzonego przez grupę Midnight Blizzard, znana także jako NOBELIUM, która jest sponsorowana przez rosyjski rząd. Atak ten skutkował przełamaniem zabezpieczeń i nieautoryzowanym dostępem do części korespondencji e-mail firmy.

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *