Wielu zaawansowanych użytkowników procesorów Intel Core 12. gen “Alder Lake” zauważyło dziwną przypadłość nowych chipów. Te bowiem wyginają się po montażu w gnieździe LGA1700. Efektem tego jest wzrost temperatur ze względu na słabszy kontakt ze schładzaczem. Niebiescy postanowili odnieść się w końcu do sprawy.
Procesory takie jak Intel Core i9-12900KS to świetne układy, co potwierdzają liczne testy. Okazuje się jednak, że chipy z rodziny Alder Lake cierpią na dość specyficzną przypadłość i wyginają się po dłuższym czasie zainstalowane w gnieździe LGA1700. Problem widać szczególnie w przypadku samego rozpraszacza ciepła IHS i według wstępnych doniesień ma być związany z mechanizmem blokowania chipu, który wywiera zbyt duży nacisk na układ.
Załączone wideo przedstawia, jak po zamknięciu procesora w sockecie zmienia się jego naprężenie i jakie są tego efekty. Chłodzenie położone na chipie bez blokady przylega do niego idealnie, ale gdy zacisk jest zamknięty, pojawiają się wyraźne przerwy. Jest to problem, bo w takim przypadku efektywność odbierania ciepła znacząco spada. Żeby było ciekawiej, część redakcji, w tym Anandtech, zauważyło również wyginanie się samego backplate’u na płycie głównej. Trudno obecnie przewidzieć, jakie problemy mogą z tego wyniknąć.
Intel postanowił odnieść się do sprawy, ale nie wszyscy będą zadowoleni z jego oświadczenia.
Nie otrzymaliśmy doniesień o procesorach Intel Core 12. generacji działających poza specyfikacjami z powodu zmian w zintegrowanym rozpraszaczu ciepła (IHS). Z naszych wewnętrznych danych wynika, że IHS w procesorach desktopowych 12. generacji może mieć niewielkie ugięcie po zainstalowaniu w gnieździe. Takie niewielkie ugięcie jest oczekiwane i nie powoduje, że procesor będzie działał poza specyfikacjami. Zdecydowanie odradzamy wszelkie modyfikacje gniazda lub niezależnego mechanizmu ładowania. Takie modyfikacje spowodują, że procesor będzie działał niezgodnie ze specyfikacją i może unieważnić wszelkie gwarancje na produkt.