Trwają ataki na polskich internautów, korzystające z diabelsko sprytnej techniki (BITB). W akcji białoruskie służby

Celem atakujących jest wyłudzenie danych logowania do poczty elektronicznej (nota bene: jest to ta sama grupa napastników – alias Ghostwritter/UNC1151 – która wg relacji uzyskała dostęp do e-maili pana Dworczyka; dodatkowo czasem kradzione są dane logowania do Facebooka).

Atak zaczyna się od e-maila phishingowego np. z informacją, że (rzekomo) nasze konto zostanie zablokowane – kierowani jesteśmy na lewą stronę… w tym momencie możecie przerwać i zapytać – ale co w tym sprytnego? A więc to, że na tej stronie otworzy się dodatkowe okno przeglądarki, w którym adres naszej poczty elektronicznej będzie wyglądał jak prawidłowy (np. mail.google.com). Będąc bardziej precyzyjnym okno to jest utworzone sztucznie, korzystając z javascriptu na podstawionej stronie – a w miejsce adresu URL jest po prostu… obrazek.

Zgadnijcie, na którym fragmencie interfejsu najczęściej skupią uwagę użytkownicy? Bingo! Na tym, gdzie mają coś wpisać…:

W głównym oknie widać „lewy” adres, poniżej widać sztuczne „okno” które jako obraz ma wklejony adres konto.onet.pl – widać też sztuczne fragmenty interface systemu Windows

Tak właśnie wygląda w akcji technika Browser In The Browser (BITB), a atak można względnie prosto wykryć – wystarczy przesunąć sztuczne okno przeglądarki poza ekran głównego okna. Jeśli nie będzie się tego dało zrobić – najpewniej mamy do czynienia z atakiem.

Inny przykład kierowany na Polskę, przytacza Google. Tutaj ciekawostka – interface głównej przeglądarki jest z MacOS, natomiast sztuczne okno, ma udawany interface Windows – coś tutaj nie gra, prawda?

Na koniec warto jeszcze zacytować za CERT Polska tabelę z tematami e-maili phishingowych, które inicjują całą akcję. Jak widać każdy z „powodów” wysłania fałszywej wiadomości związany jest z pewnymi „problemami” na koncie:

W ramach zabezpieczenia się przed tego typu atakami (poza wiedzą o mechanizmach stosowanych przez atakujących) – polecamy skonfigurowanie mechanizmu 2FA (dwuczynnikowe uwierzytelnienie) na swoim koncie (pocztowym, FB, …). Mogą to być SMSy, Google Authenticator, ale najskuteczniejsza metoda to użycie kluczy U2F

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *