TSMC zapowiada proces 2 nm. Pierwsze chipy w 2026 r.

TSMC jest bezsprzecznie liderem wyścigu o najnowocześniejszy proces produkcyjny chipów na rynku. Tajwańczycy nie zwalniają jednak tempa i już planują wprowadzenie nowych technologii. Firma oficjalnie potwierdziła, że prace nad litografią 2 nm idą zgodnie z planem i ujawniła planowane wprowadzenie rozwiązania na rynek. To właśnie w tym procesie produkowane będą najbardziej skomplikowane układy na świecie.

Pierwsze informacje o procesie 2 nm pojawiły się w harmonogramie TSMC już w 2020 r., ale producent nie podał właściwie żadnych konkretów na jego temat. Teraz szef tajwańskiego przedsiębiorstwa, C.C. Wei, uchyli rąbka tajemnicy. Zgodnie z jego komunikatem technologia 2 nm (N2) ma być dostępna dla klientów pod koniec 2025 r. lub na początku 2026 r. Już od 2024 r. rozpocznie się natomiast produkcja testowa.

Według Weia węzeł N2 będzie bazował na tranzystorach GAA i ma korzystać z istniejącej już obecnie litografii EUV. Co ciekawa sama produkcja ma zostać uruchomiona w zupełnie nowej fabryce, zlokalizowanej w pobliżu Baoshan na Tajwanie. Nowa placówka, nazywana nieoficjalnie jako Fab 20, ma zostać ukończona do połowy 2023 r., a do połowy 2024 r. ma uzyskać zdolność produkcyjną.

Wei pozytywnie podchodzi do tematu jakości samej litografii:

Oczekujemy, że nasz N2 […] będzie najlepszą technologią, [dostarczającą] dojrzałość, wydajność i koszt dla naszych klientów. Jesteśmy przekonani, że N2 będzie kontynuować naszą wiodącą pozycję technologiczną, aby wspierać rozwój naszych klientów.

Problemem jest natomiast to, że nie ujawniono, jakiej poprawy wydajności powinniśmy się spodziewać. TSMC nie udostępniło również żadnych danych o spodziewanej efektywności energetycznej.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *