TSMC zapowiada proces 2 nm. Pierwsze chipy w 2026 r.

TSMC jest bezsprzecznie liderem wyścigu o najnowocześniejszy proces produkcyjny chipów na rynku. Tajwańczycy nie zwalniają jednak tempa i już planują wprowadzenie nowych technologii. Firma oficjalnie potwierdziła, że prace nad litografią 2 nm idą zgodnie z planem i ujawniła planowane wprowadzenie rozwiązania na rynek. To właśnie w tym procesie produkowane będą najbardziej skomplikowane układy na świecie.

Pierwsze informacje o procesie 2 nm pojawiły się w harmonogramie TSMC już w 2020 r., ale producent nie podał właściwie żadnych konkretów na jego temat. Teraz szef tajwańskiego przedsiębiorstwa, C.C. Wei, uchyli rąbka tajemnicy. Zgodnie z jego komunikatem technologia 2 nm (N2) ma być dostępna dla klientów pod koniec 2025 r. lub na początku 2026 r. Już od 2024 r. rozpocznie się natomiast produkcja testowa.

Według Weia węzeł N2 będzie bazował na tranzystorach GAA i ma korzystać z istniejącej już obecnie litografii EUV. Co ciekawa sama produkcja ma zostać uruchomiona w zupełnie nowej fabryce, zlokalizowanej w pobliżu Baoshan na Tajwanie. Nowa placówka, nazywana nieoficjalnie jako Fab 20, ma zostać ukończona do połowy 2023 r., a do połowy 2024 r. ma uzyskać zdolność produkcyjną.

Wei pozytywnie podchodzi do tematu jakości samej litografii:

Oczekujemy, że nasz N2 […] będzie najlepszą technologią, [dostarczającą] dojrzałość, wydajność i koszt dla naszych klientów. Jesteśmy przekonani, że N2 będzie kontynuować naszą wiodącą pozycję technologiczną, aby wspierać rozwój naszych klientów.

Problemem jest natomiast to, że nie ujawniono, jakiej poprawy wydajności powinniśmy się spodziewać. TSMC nie udostępniło również żadnych danych o spodziewanej efektywności energetycznej.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Android 15 wreszcie wydany! Oto główne nowości

Google wystartował z procesem aktualizacyjnym do Androida 15 dokładnie 63 dni po premierze smartfonów z linii Pixel 9 oraz 42 dni po upublicznieniu kodu źródłowego. Tak długiego poślizgu nie było jeszcze nigdy, ale można mieć nadzieję, że oprogramowanie przynajmniej zostało solidnie doszlifowane. Sam spędziłem z nim już kilkanaście godzin (wkrótce pierwsze wrażenia) i póki co nie uświadczyłem żadnych błędów.

Oprogramowanie

Premiera Ubuntu 24.10. Mnóstwo nowości i usprawnień

Premiera Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole” jest już za nami. Najpopularniejsza spośród linuksowych dystrybucji doczekała się nowej wersji, przynoszącej ze sobą usprawnienia zarówno w kontekście działania, jak i wyglądu. To okrągłe, 40. wydanie – w sam raz na 20. urodziny.

Oprogramowanie

Kompilator JIT w PHP. Czy to szansa na przyspieszenie stron i sklepów?

PHP jako język interpretowany od dawna zmagał się z trudnym zadaniem poprawy swojej wydajności, szczególnie na tle konkurencyjnych języków programowania używanych w rozwiązaniach webowych. Pośród tego co nowe w PHP 8 na szczególną uwagę zasługuje kompilator JIT, który zdecydowano się oficjalnie dołączyć do najnowszej wersji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *