Twój smartfon był szpiegowany? MVT pozwoli to sprawdzić!

Serwis Computerworld przypomniał o aplikacji Mobile Verification Toolkit (MVT), która została opracowana przez Amnesty International, organizację zajmującą się wszelkimi naruszeniami praw człowieka. Aplikacja w formie oprogramowania open source chroni przed programami szpiegującymi, w tym przed Pegasusem.

Badanie przeprowadzone przez Laboratorium Bezpieczeństwa Amnesty International, w którym eksperci przyjrzeli się urządzeniom mobilnym obrońców praw człowieka i dziennikarzy z całego świata wykazało, że wiele z nich jest szpiegowanych właśnie przy użyciu oprogramowania Pegasus firmy NSO Group.

MVT pozwala sprawdzić telefon

Wyniki analiz z lipca 2021 roku przyczyniły się do opracowania narzędzia o nazwie Mobile Verification Toolkit (MVT). Jak wyjaśnia Amnesty International, jest ono rozwiązaniem, „które upraszcza proces pozyskiwania i analizy danych z urządzeń z systemem Android oraz analizę zapisów z kopii zapasowych systemu iOS i zrzutów systemu plików, w szczególności w celu zidentyfikowania potencjalnych śladów włamania”.

Mobile Verification Toolkit można pobrać ze strony GitHub zarówno na urządzenia z systemem Android jak i iOS. Twórcy aplikacji zastrzegają jednak, że jej użycie wymaga specjalistycznej wiedzy lub konsultacji z ekspertem, który pomoże nam zinterpretować uzyskane wyniki. Konieczne jest rozumienie „podstaw analizy kryminalistycznej i korzystania z narzędzi wiersza poleceń”, co oznacza, że użytkownicy MVT muszą znać, chociażby podstawowe języki programowania.

Aplikacja pobiera i analizuje dane zgromadzone na urządzeniach mobilnych na mocy publicznej licencji Mozilla Public Licence v2.0. Oznacza to, że uruchomienie MVT i rozpoczęcie zbierania informacji nastąpi dopiero po wyrażeniu na to zgody przez użytkownika smartfonu lub tabletu.

Jak wyjaśnia Computerworld, skanowanie urządzeń mobilnych w poszukiwaniu oprogramowania szpiegującego wymaga ich połączenia z komputerem, który zapisze kopię zapasową danych. Umożliwi to rozpoczęcie szczegółowej analizy danych. Twórcy zaznaczają, że MVT najlepiej działa na systemach Linux lub Mac.

Jeżeli chcesz sprawdzić swój telefon pod kątem infekcji narzędziami cyberszpiegowskimi możesz zrobić to w devmasters.pl!

Koszt analizy kryminalistycznej telefonu to 200 zł (faktura VAT)

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *