Twój smartfon był szpiegowany? MVT pozwoli to sprawdzić!

Serwis Computerworld przypomniał o aplikacji Mobile Verification Toolkit (MVT), która została opracowana przez Amnesty International, organizację zajmującą się wszelkimi naruszeniami praw człowieka. Aplikacja w formie oprogramowania open source chroni przed programami szpiegującymi, w tym przed Pegasusem.

Badanie przeprowadzone przez Laboratorium Bezpieczeństwa Amnesty International, w którym eksperci przyjrzeli się urządzeniom mobilnym obrońców praw człowieka i dziennikarzy z całego świata wykazało, że wiele z nich jest szpiegowanych właśnie przy użyciu oprogramowania Pegasus firmy NSO Group.

MVT pozwala sprawdzić telefon

Wyniki analiz z lipca 2021 roku przyczyniły się do opracowania narzędzia o nazwie Mobile Verification Toolkit (MVT). Jak wyjaśnia Amnesty International, jest ono rozwiązaniem, „które upraszcza proces pozyskiwania i analizy danych z urządzeń z systemem Android oraz analizę zapisów z kopii zapasowych systemu iOS i zrzutów systemu plików, w szczególności w celu zidentyfikowania potencjalnych śladów włamania”.

Mobile Verification Toolkit można pobrać ze strony GitHub zarówno na urządzenia z systemem Android jak i iOS. Twórcy aplikacji zastrzegają jednak, że jej użycie wymaga specjalistycznej wiedzy lub konsultacji z ekspertem, który pomoże nam zinterpretować uzyskane wyniki. Konieczne jest rozumienie „podstaw analizy kryminalistycznej i korzystania z narzędzi wiersza poleceń”, co oznacza, że użytkownicy MVT muszą znać, chociażby podstawowe języki programowania.

Aplikacja pobiera i analizuje dane zgromadzone na urządzeniach mobilnych na mocy publicznej licencji Mozilla Public Licence v2.0. Oznacza to, że uruchomienie MVT i rozpoczęcie zbierania informacji nastąpi dopiero po wyrażeniu na to zgody przez użytkownika smartfonu lub tabletu.

Jak wyjaśnia Computerworld, skanowanie urządzeń mobilnych w poszukiwaniu oprogramowania szpiegującego wymaga ich połączenia z komputerem, który zapisze kopię zapasową danych. Umożliwi to rozpoczęcie szczegółowej analizy danych. Twórcy zaznaczają, że MVT najlepiej działa na systemach Linux lub Mac.

Jeżeli chcesz sprawdzić swój telefon pod kątem infekcji narzędziami cyberszpiegowskimi możesz zrobić to w devmasters.pl!

Koszt analizy kryminalistycznej telefonu to 200 zł (faktura VAT)

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Linux

Linux – Niewidzialny bohater technologii. Gdzie go znajdziesz?

Linux. System operacyjny, o którym słyszał chyba każdy, ale niewielu zdaje sobie sprawę z jego wszechobecności w naszym życiu. Często kojarzony jedynie z informatykami i serwerowniami, w rzeczywistości napędza wiele urządzeń, z których korzystamy na co dzień, a jego historia jest ściśle związana z Uniksem 1. W tym artykule, bazując na dogłębnych badaniach 2, przyjrzymy się bliżej temu fascynującemu systemowi i jego różnorodnym zastosowaniom, a także odkryjemy ciekawostki, które uczynią naszą podróż przez świat Linuksa jeszcze bardziej interesującą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *