Ukraińska armia zachwycona zestawami Piorun. Sprawdźmy, co potrafi polska broń przeciwlotnicza

Atak Rosji był testem dla ukraińskiej armii, która – mimo że na papierze jest słabsza niż siły agresora – skutecznie stawia opór i broni najważniejszych miast. Duża w tym zasługa przeróżnych modernizacji sprzętu, jaki dotychczas znajdował się na wyposażeniu Ukrainy oraz nowych, zaawansowanych technologicznie zakupów. Jednym z nich są polskie zestaw przeciwlotnicze Piorun, z których Ukraińcy są bardzo zadowoleni.

Tak przynajmniej twierdzi Marcin Wyrwał, korespondent Onetu w Kijowie, który w swoich tweetach czy wypowiedziach w programie Onet Rano powołał się na słowa „wysokiej rangi ukraińskiego polityka”. Reporter nie mógł zdradzić, o kogo dokładnie chodzi, ale według jego rozmówcy pioruny nie zawodzą „w odróżnieniu od innych wyrzutni”.

Ukraina korzysta również z amerykańskiego systemu obrony przeciwlotniczej FIM-92 Stinger. Czymś, co wyróżniać ma zestawy Piorun na tle innych takich systemów, są dodatkowe głowice, dzięki którym pocisk może dotrzeć do wcześniej namierzonego źródła ciepła, jakim jest silnik statku powietrznego.

Kiedy strzelamy w helikopter, ten helikopter wyrzuca flary, czyli kolejne źródła ciepła. Taka głowica, która leci na ciepło, leci za flarą. Ale jeśli są dwie głowice, to jedna dalej leci za helikopterem. Helikopter wyrzuca kolejną flarę, więc potrzebna jest kolejna głowica. My w piorunie mamy najwięcej takich głowic na świecie, jeśli się nie mylę. Ukraińcy są tym absolutnie zachwyceni.

Dodaje Wyrwał. Polskie ministerstwo obrony poinformowało o przekazaniu tych zestawów na początku lutego 2022 r. Jak komentował wówczas Mariusz Błaszczak, szef polskiego MON-u:

Dobra wiadomość. Rada Ministrów przyjęła na mój wniosek uchwałę w sprawie pomocy Ukrainie. Przekażemy najnowocześniejszy polski sprzęt — przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun oraz amunicję

Zestawy rakietowe Piorun — co to za broń?

Przenośny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy (PPZR) Piorun to zmodernizowana wersja zestawu Grom, który pokazał swoje możliwości w trakcie konfliktu gruzińsko-rosyjskiego, podczas którego trafił dziewięć rosyjskich maszyn. Pioruny przeznaczone są do zwalczania śmigłowców, samolotów oraz celów małogabarytowych, takich jak bezzałogowe statki powietrzne, znajdujących się na pułapach od 10 m do ok. 4 km, oraz w odległości od 500 m do ponad 6 km. W porównaniu do gromów broń dysponuje większym zasięgiem i większą odpornością na zakłócenia, przystosowano ją także do operowania w warunkach nocnych. Pioruny otrzymały także ulepszony celownik dwukrotnie zwiększający możliwości wykrycia celu.

Rakieta piorun, podobnie jak grom, automatycznie naprowadza się na źródło promieniowania termicznego, czyli np. silnik śmigłowca czy samolotu, który emituje ciepło i powinna wydatnie pomóc ukraińskim żołnierzom w trakcie ew. rosyjskiej inwazji na ich kraj.

Zarówno polska, jak i ukraińska strona nie podała, ile dokładnie zestawów przekazano.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *