USA dostarczą Ukrainie drony Switchblade. Wyjaśniamy, co to za broń

Amerykańska administracja zatwierdziła nową transzą pomocy wojskowej dla ukraińskiej armii. W nowym pakiecie uzbrojenia, które wkrótce trafi do naszego sąsiada, znajdą się m.in. nowoczesne drony-kamikaze, które mają wspomóc ukraińskich żołnierzy m.in. w walce z rosyjskimi czołgami. Przyjrzyjmy się bliżej tej wojskowej technologii.

Rosyjska agresja na Ukrainę i działania ukraińskich wojsk próbujących odeprzeć inwazję Władimira Putina pokazują, jak niebezpieczną bronią stały się w ostatnich latach bojowe drony. Ukraińska armia korzysta z nich przecież wyjątkowo skutecznie i już za moment otrzyma kolejne wyposażenie tego typu. Mówiąc dokładniej, chodzi tu o drony typu Switchblade, które najprościej opisać jako „inteligentne” bomby, które mogą przebywać w powietrzu przez określony czas przed uderzeniem w wybrany cel.

Z tego, co wiemy, na Ukrainę na pewno zostaną wysłane drony Switchblade 300, portal Bloomberg, powołując się na źródła w amerykańskiej administracji, donosi również, iż dojdzie także do wysyłki jeszcze groźniejszych dronów Switchblade 600. Drony tego typu mogą skutecznie walczyć z pojazdami opancerzonymi, w tym także z czołgami, ale świetnie sprawdzą się także do walki z piechotą. Poznajmy je bliżej.

Switchblade 300

Switchblade to dron kamikaze zaprojektowany głównie z myślą o precyzyjnym atakowaniu personelu wojskowego. Ma on zasięg 10 km, może przebywać w powietrzu do 15 min i waży zaledwie 2,5 kg, rozpędzając się do prędkości 115 km na godz. w normalnym locie i 185 km na godz. w locie nurkującym, gdy celem drona jest już uderzenie w konkretny cel. Dron może być wystrzeliwany zarówno z ziemi, jak i z powietrza lub morza, przesyłając sygnał do operatora, który następnie wybiera mu cel. Drona można także zaprogramować do automatycznego ataku. Zaletą tego uzbrojenia jest też jego niski koszt. Cenę jednego drona typu Switchblade 300 szacuje się na jakieś 6 tys. dol. – to mniej niż koszt jednego pocisku Hellfire wystrzeliwanego m.in. przez amerykańskie drony typu Reaper.

Switchblade 600

Większą wersją tej broni jest Switchblade 600, zaprojektowany do atakowania pojazdów opancerzonych. Drona można przygotować do działania zaledwie w 10 min i może on przebywać w powietrzu do 40 min, czekając na odpowiedni moment do ataku. Operator drona może także w dowolnej chwili odwołać atak, np. w sytuacji, gdy tuż przed uderzeniem obok celu pojawi się pojazd cywilny — dron automatycznie odlatuje wtedy na bezpieczną odległość i po chwili może przystąpić do ponownego ataku na ten sam cel. Switchblade 600 rozpędza się do prędkości ok. 130 km na godz. w normalnym locie i ponad 200 km na godz. w locie nurkującym, dzięki czemu bez problemu dogoni praktycznie każdy pojazd pancerny. Dron ma też zasięg ponad 40 km.

Zaletą tego uzbrojenia jest też jego koszt. Cenę jednego drona tego typu szacuje się na ok. 6 tys. dol.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *