USA dostarczą Ukrainie drony Switchblade. Wyjaśniamy, co to za broń

Amerykańska administracja zatwierdziła nową transzą pomocy wojskowej dla ukraińskiej armii. W nowym pakiecie uzbrojenia, które wkrótce trafi do naszego sąsiada, znajdą się m.in. nowoczesne drony-kamikaze, które mają wspomóc ukraińskich żołnierzy m.in. w walce z rosyjskimi czołgami. Przyjrzyjmy się bliżej tej wojskowej technologii.

Rosyjska agresja na Ukrainę i działania ukraińskich wojsk próbujących odeprzeć inwazję Władimira Putina pokazują, jak niebezpieczną bronią stały się w ostatnich latach bojowe drony. Ukraińska armia korzysta z nich przecież wyjątkowo skutecznie i już za moment otrzyma kolejne wyposażenie tego typu. Mówiąc dokładniej, chodzi tu o drony typu Switchblade, które najprościej opisać jako „inteligentne” bomby, które mogą przebywać w powietrzu przez określony czas przed uderzeniem w wybrany cel.

Z tego, co wiemy, na Ukrainę na pewno zostaną wysłane drony Switchblade 300, portal Bloomberg, powołując się na źródła w amerykańskiej administracji, donosi również, iż dojdzie także do wysyłki jeszcze groźniejszych dronów Switchblade 600. Drony tego typu mogą skutecznie walczyć z pojazdami opancerzonymi, w tym także z czołgami, ale świetnie sprawdzą się także do walki z piechotą. Poznajmy je bliżej.

Switchblade 300

Switchblade to dron kamikaze zaprojektowany głównie z myślą o precyzyjnym atakowaniu personelu wojskowego. Ma on zasięg 10 km, może przebywać w powietrzu do 15 min i waży zaledwie 2,5 kg, rozpędzając się do prędkości 115 km na godz. w normalnym locie i 185 km na godz. w locie nurkującym, gdy celem drona jest już uderzenie w konkretny cel. Dron może być wystrzeliwany zarówno z ziemi, jak i z powietrza lub morza, przesyłając sygnał do operatora, który następnie wybiera mu cel. Drona można także zaprogramować do automatycznego ataku. Zaletą tego uzbrojenia jest też jego niski koszt. Cenę jednego drona typu Switchblade 300 szacuje się na jakieś 6 tys. dol. – to mniej niż koszt jednego pocisku Hellfire wystrzeliwanego m.in. przez amerykańskie drony typu Reaper.

Switchblade 600

Większą wersją tej broni jest Switchblade 600, zaprojektowany do atakowania pojazdów opancerzonych. Drona można przygotować do działania zaledwie w 10 min i może on przebywać w powietrzu do 40 min, czekając na odpowiedni moment do ataku. Operator drona może także w dowolnej chwili odwołać atak, np. w sytuacji, gdy tuż przed uderzeniem obok celu pojawi się pojazd cywilny — dron automatycznie odlatuje wtedy na bezpieczną odległość i po chwili może przystąpić do ponownego ataku na ten sam cel. Switchblade 600 rozpędza się do prędkości ok. 130 km na godz. w normalnym locie i ponad 200 km na godz. w locie nurkującym, dzięki czemu bez problemu dogoni praktycznie każdy pojazd pancerny. Dron ma też zasięg ponad 40 km.

Zaletą tego uzbrojenia jest też jego koszt. Cenę jednego drona tego typu szacuje się na ok. 6 tys. dol.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *