W Ziemię uderzyły dwa rozbłyski słoneczne. Przekroczyły prędkość 3 milionów km/h!

Na Słońcu doszło niedawno do 17 eksplozji, które znajdowały się w niewielkiej odległości od siebie. Dwie z nich zakończyły się uderzeniem w naszą planetę.

Koronalne wyrzuty masy to emitowane w przestrzeń kosmiczną obłoki plazmy, które w odpowiednich okolicznościach mogą dotrzeć aż do Ziemi. W większości przypadków ma to nieznaczny wpływ na naszą planetę, przejawiający się niewielkimi zakłóceniami w działaniu satelitów czy też występowaniem zjawiska zorzy polarnej. Jeśli jednak dojdzie do niezwykle silnego rozbłysku, zagrożenie może być niezwykle poważne.

W tym przypadku do całego zamieszania doszło za sprawą plamy słonecznej AR2975. Jej aktywność była w ostatnich dniach zauważalnie wyższa niż zazwyczaj. Kiedy taka plama, cechująca się obecnością silnego pola magnetycznego, doświadczy eksplozji, dochodzi do rozbłysku słonecznego. Ten nie porusza się z prędkością światła, dlatego mija nieco czasu, zanim dotrze on do Ziemi – w tym przypadku było to od 15 do 18 godzin.

Do Ziemi dotarły co najmniej dwa rozbłyski słoneczne

Z siedemnastu wybuchów powiązanych ze wspomnianą plamą dwie okazały się skierowane w stronę naszej planety. Różniły się one prędkością, dlatego rozbłysk, który nastąpił później od drugiego, kierował się w stronę Ziemi szybciej. Przy okazji doszło też między nimi do kosmicznego aktu kanibalizmu, czyli pochłonięcia jednego rozbłysku przez drugi. Naukowcy oszacowali, że uderzenie w Błękitną Planetę nastąpiło przy prędkości przekraczającej 3 miliony kilometrów na godzinę.

Jakie były skutki? Na całe szczęście, niewielkie. Kontakt plazmy z górnymi warstwami naszej planety doprowadził do pojawienia się efektownej zorzy polarnej. Taka informacja jest szczególnie ważna w kontekście niedawnych informacji o planach NASA dotyczących wystrzelenia dwóch rakiet. Te miałyby dotrzeć w okolice zorzy, by dostarczyć informacji na temat tego niecodziennego zjawiska. Pozostaje nam czekać, czy agencja faktycznie skorzystała z okazji czy też czeka na kolejne.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

IYPS – Czy Twoje hasło jest bezpieczne? Aplikacja, która sprawdza bezpieczeństwo haseł

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej aspektów naszego życia przenosi się do sieci, bezpieczeństwo online staje się priorytetem. Jednym z najważniejszych elementów tego bezpieczeństwa są silne i unikalne hasła. Ale jak sprawdzić, czy nasze hasła są rzeczywiście bezpieczne? Z pomocą przychodzi aplikacja IYPS – Is Your Password Secure?

Sprzęt

RTX 5090 z rekordową przepustowością pamięci

Według najnowszych doniesień Nvidia wybrała pamięć GDDR7 firmy Samsung jako preferowaną pamięć dla nadchodzącej serii kart graficznych GeForce RTX 50 “Blackwell”. Choć nie ma oficjalnego potwierdzenia, przeciek głosi, że ma być ona wykorzystana w produktach, które wejdą na rynek w 2025 roku.

Oprogramowanie

Oficjalnie wydano jądro Linux 6.12. Oto nowości

W tej wersji wprowadzono obsługę „PREEMPT_RT” w czasie rzeczywistym, nowy harmonogram o nazwie sched_ext oraz komunikaty alarmowe DRM w postaci kodów QR.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *