W Ziemię uderzyły dwa rozbłyski słoneczne. Przekroczyły prędkość 3 milionów km/h!

Na Słońcu doszło niedawno do 17 eksplozji, które znajdowały się w niewielkiej odległości od siebie. Dwie z nich zakończyły się uderzeniem w naszą planetę.

Koronalne wyrzuty masy to emitowane w przestrzeń kosmiczną obłoki plazmy, które w odpowiednich okolicznościach mogą dotrzeć aż do Ziemi. W większości przypadków ma to nieznaczny wpływ na naszą planetę, przejawiający się niewielkimi zakłóceniami w działaniu satelitów czy też występowaniem zjawiska zorzy polarnej. Jeśli jednak dojdzie do niezwykle silnego rozbłysku, zagrożenie może być niezwykle poważne.

W tym przypadku do całego zamieszania doszło za sprawą plamy słonecznej AR2975. Jej aktywność była w ostatnich dniach zauważalnie wyższa niż zazwyczaj. Kiedy taka plama, cechująca się obecnością silnego pola magnetycznego, doświadczy eksplozji, dochodzi do rozbłysku słonecznego. Ten nie porusza się z prędkością światła, dlatego mija nieco czasu, zanim dotrze on do Ziemi – w tym przypadku było to od 15 do 18 godzin.

Do Ziemi dotarły co najmniej dwa rozbłyski słoneczne

Z siedemnastu wybuchów powiązanych ze wspomnianą plamą dwie okazały się skierowane w stronę naszej planety. Różniły się one prędkością, dlatego rozbłysk, który nastąpił później od drugiego, kierował się w stronę Ziemi szybciej. Przy okazji doszło też między nimi do kosmicznego aktu kanibalizmu, czyli pochłonięcia jednego rozbłysku przez drugi. Naukowcy oszacowali, że uderzenie w Błękitną Planetę nastąpiło przy prędkości przekraczającej 3 miliony kilometrów na godzinę.

Jakie były skutki? Na całe szczęście, niewielkie. Kontakt plazmy z górnymi warstwami naszej planety doprowadził do pojawienia się efektownej zorzy polarnej. Taka informacja jest szczególnie ważna w kontekście niedawnych informacji o planach NASA dotyczących wystrzelenia dwóch rakiet. Te miałyby dotrzeć w okolice zorzy, by dostarczyć informacji na temat tego niecodziennego zjawiska. Pozostaje nam czekać, czy agencja faktycznie skorzystała z okazji czy też czeka na kolejne.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *