Western Digital: krytyczna luka w My Cloud OS usunięta. Zaktualizuj NAS!

Western Digital wydał aktualizację systemu My Cloud OS 5, w której załatano poważną lukę bezpieczeństwa. W niezaktualizowanych NAS-ach możliwe jest bowiem przeprowadzenie stosunkowo prostego ataku, a później podniesienie uprawnień i uruchomienie zewnętrznego kodu.

O szczegółach informuje Bleeping Computer, bazując na oficjalnej informacji prasowej Western Digital. Luka, o której mowa, oznaczona została symbolem CVE-2021-44142 i dotyczy przepełnienia stosu w module Samba vfs_fruit. W efekcie atakujący może spreparować atrybuty plików, dzięki którym podniesie swoje uprawnienia nawet do poziomu roota, a później uruchomi dowolny kod.

Western Digital wydał więc aktualizację systemu My Cloud OS 5. Firmware w wersji 5.21.104 pozbawiony jest wad i dotyczy szeregu urządzeń z serii My Cloud, w tym PR2100, PR4100, EX4100, EX2 Ultra, Mirror Gen 2, DL2100, DL4100 oraz EX2100. O szczegółach można przeczytać w notatce bezpieczeństwa na stronie Western Digital. Oprogramowanie zostało wydane kilka dni temu, więc warto upewnić się, czy zostało już zainstalowane w NAS-ie.

Bleeping Computer dodaje, że wcześniej Western Digital usunął także inną wadę w systemie My Cloud. W tym przypadku chodzi o oznaczoną symbolem CVE-2022-23121 lukę związaną z Netatalk – otwartoźródłową implementacją protokołu AFP. Tutaj także zagrożeniem było podnoszenie uprawnień i docelowe uruchomianie dowolnego kodu.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *