Windows 10 otrzymał nieoficjalną poprawkę. Łata lukę dnia zerowego

Chociaż problem oznaczony jako CVE-2021-34484 otrzymał już poprawkę w sierpniu tego roku, wszystko wskazuje, że aktualizacja była niewystarczająca. Podatność nadal pozwala na eskalację uprawnień lokalnych, a w konsekwencji – do częściowego przejęcia kontroli nad systemem.

Informacje serwisu Thread Post wskazują, że chociaż błąd pozostaje nierozwiązany przez Microsoft, to pojawiła nieoficjalna mikropoprawka z oPatch. Dzięki niej użytkownicy mogą zabezpieczyć swój system przed luką CVE-2021-34484.

Luka CVE-2021-34484

Problem został początkowo znaleziony przez specjalistę Abdelhamida Naceri. Co ciekawe, luka umożliwia atakującemu zalogowanemu lokalnie usunięcie folderu na komputerze. To, w połączeniu z faktem, że atakujący może również lokalnie zalogować się do tego samego komputera, sprawiało, że błąd został uznany za poważny i załatany przez Microsoft.

Firma oPatch zwraca jednak uwagę, że ten sam badacz po przejrzeniu wprowadzonej poprawki stwierdził, że jest ona niekompletna. Jego zdaniem, wystarczy niewielka zmiana w skrypcie ataku, aby haker dalej mógł pozyskać dostępy za pomocą tego samego błędu w systemie. Co więcej, potwierdził, że luka ma większy wpływ na system niż Microsoft podał to w swoim opisie.

Mikropoprawka do CVE-2021-34484

Praca badacza nie poszła jednak na marne. Jego odkrycie zostało wykorzystane do stworzenia mikropoprawki przez oPatch. Firma podaje, że poprawka rozszerza niekompletną kontrolę bezpieczeństwa z poprawki Microsoftu na całą ścieżkę docelową. Opisywany problem dotyczy użytkowników systemów Windows 10 (zarówno 32, jak i 64-bitowego) w wersjach v21H1, v20H2, v2004 i v1909. Podatny jest także 64-bitowy Windows Server 2019.

Thread Post próbował skontaktować się z Microsoftem w celu uzyskania informacji na kiedy planowana jest oficjalna poprawka do Windows 10. Firma nie odpowiedziała jednak na prośbę o komentarz.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Linux

Linux – Niewidzialny bohater technologii. Gdzie go znajdziesz?

Linux. System operacyjny, o którym słyszał chyba każdy, ale niewielu zdaje sobie sprawę z jego wszechobecności w naszym życiu. Często kojarzony jedynie z informatykami i serwerowniami, w rzeczywistości napędza wiele urządzeń, z których korzystamy na co dzień, a jego historia jest ściśle związana z Uniksem 1. W tym artykule, bazując na dogłębnych badaniach 2, przyjrzymy się bliżej temu fascynującemu systemowi i jego różnorodnym zastosowaniom, a także odkryjemy ciekawostki, które uczynią naszą podróż przez świat Linuksa jeszcze bardziej interesującą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *