Windows 11: obszar startowy zyska foldery, a okna nowy efekt rozmycia

Windows 11 latem 2022 roku ma dostać pierwszą dużą aktualizację, zwaną na tym etapie projektem „Sun Valley 2”. Nowe wydanie to nie tylko nowe opcje, ale i zmiany od strony wizualnej. Już teraz wiadomo o części z nich.

Serwis Windows Latest podsumowuje nowości, jakie są spodziewane w Windows 11 22H2, a wcześniej – w jednym z najbliższych wydań rs_prerelease dla insiderów. Jak udało się ustalić, Microsoft pracuje właśnie nad dopracowaniem testowych wydań i udostępnieniem nowego pakietu funkcji szerszemu gronu testujących.

To ostatnie etapy przed udostępnieniem nowego wydania Windows 11 latem, choć konkretna data wciąż jeszcze nie padła. Już teraz wiadomo natomiast, że wśród nowości pojawi się m.in. obsługa folderów na obszarze startowym (bieżącym odpowiedniku „menu start”) czy nowy pomysł na rozmywanie tła okien z efektem określanym mianem Mica. W porównaniu do znanego szerzej efektu Acrylic jest dużo bardziej subtelny.

Windows Latest wspomina też o nadchodzącej obsłudze przeciągnij i upuść na pasku zadań Windowsa 11, poprawkach w centrum powiadomień i ustawieniach, możliwości przypinania dokumentów w eksploratorze plików czy nowych gestach w przypadku urządzeń z ekranami dotykowymi. Ponadto warto pamiętać o spodziewanej implementacji obsługi widżetów firm trzecich i wspomnianych niedawno naklejkach na pulpit.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *