Wojska Obrony Cyberprzestrzeni otrzymały sztandar

Sztandar to symbol patriotyzmu, męstwa, honoru i oddania dla Rzeczypospolitej – zaznaczył wiceszef MON-u Stanisław Wziątek podczas uroczystości wręczenia sztandaru Dowództwu Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Ten nowy komponent sił zbrojnych odpowiedzialny jest w resorcie obrony za obszary związane z kryptologią, cyberbezpieczeństwem i systemami teleinformatycznymi.

– Sztandar to wyraz jedności, symbol naszej jednostki w służbie dla ojczyzny i gotowości w obronie jej niepodległości – mówił przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie gen. dyw. Karol Molenda, dowódca komponentu wojsk obrony cyberprzestrzeni, podczas uroczystości wręczenia sztandaru Dowództwu Komponentu WOC, nadanego tym wojskom przez prezydenta Andrzeja Dudę. Generał podkreślił, że nadanie sztandaru to wyraz największego zaufania i docenienie faktu, że WOC broni polskiego cyberbezpieczeństwa 24 godziny na dobę. – Cyberżołnierze i pracownicy wojsk obrony cyberprzestrzeni swoją służbą i postawą w pełni udowodnili, że na to zaufanie i na ten sztandar zasługują – zaznaczył dowódca WOC-u. Dodał, że zdolność do obrony cyberprzestrzeni stanowi jeden z fundamentów bezpieczeństwa narodowego.

Ważną rolę cyberwojsk podkreślił też wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w liście skierowanym do uczestników uroczystości. „Odpowiedzialne zadania, jakie państwu powierzono: zbudowanie, wdrażanie i utrzymanie technologii kryptologicznych i zapewnienie bezpieczeństwa teleinformatycznego całego resortu okazują się kluczowe w dzisiejszej rzeczywistości permanentnego zagrożenia wojną hybrydową” – napisał szef MON-u. Dodał, że sztandar, który dziś otrzymują cyberżołnierze, to nie tylko znak rozpoznawczy, lecz także znak jedności, mocy i siły skupionych wokół niego żołnierzy. „To wielki przywilej i jeszcze większe zobowiązanie” – zaznaczył wicepremier. Z kolei Stanisław Wziątek, wiceminister obrony, podziękował żołnierzom WOC-u za ich wzorową i znakomitą służbę oraz za to, że nieustannie czuwają, broniąc polskiej cyberprzestrzeni. – Niech ten sztandar będzie dla was symbolem patriotyzmu, męstwa, honoru i oddania dla Rzeczypospolitej – mówił wiceszef MON-u.

Z kolei gen. dyw. w st. spocz. Andrzej Reudowicz, przedstawiciel prezydenta Dudy, podkreślił, że sztandar wojskowy to symbol jedności. – O randze sztandaru świadczy to, że żołnierze na niego przysięgają – dodał generał. Stwierdził również, że choć wojska cybernetyczne powstały stosunkowo niedawno, to bez ich wsparcia żaden rodzaj sił zbrojnych nie jest w stanie prowadzić swoich działań. – Cyberżołnierze odgrywają ważną rolę w kształtowaniu odporności państwa – zaznaczył gen. Reudowicz.

Matką chrzestną sztandaru została Joanna Kaczmarczyk, potomkini ppłk. Maksymiliana Ciężkiego, współtwórcy zespołu matematyków i kryptologów, którzy złamali kod maszyny szyfrującej Enigma. Ojcem chrzestnym jest natomiast Janusz Różycki, syn Jerzego Różyckiego, który wraz z Marianem Rejewskim i Henrykiem Zygalskim złamał ten kod. „Życzę, abyście zjednoczeni pod tym sztandarem i inspirowani dokonaniami mojego ojca i jego kolegów niezłomnie bronili Rzeczypospolitej” – napisał w liście do żołnierzy WOC-u Janusz Różycki, który z powodów zdrowotnych nie mógł być obecny przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Podczas uroczystości przedstawiciele prezydenta, MON-u, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dowódca WOC-u, matka chrzestna i przedstawiciele wszystkich korpusów wojsk obrony cyberprzestrzeni wbili gwoździe honorowe w drzewce sztandaru. Potem został on poświęcony przez kapelanów wojskowych i wręczony żołnierzom WOC-u. Uroczystość zakończyło złożenie wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Cyberżołnierze mieli dziś jeszcze jedną okazję do świętowania, ponieważ po raz pierwszy oficjalnie wystąpili w mundurach nowego wzoru. Dotychczas ich ubiorem polowym były mundury wykorzystywane w poszczególnych rodzajach wojsk. Zgodnie z rozporządzeniem ministra obrony teraz będą służyć w mundurach w kolorze piaskowym w kamuflażu ochronnym, ciemnoniebieskich beretach i ciemnoniebieskich chustach pod szyją. W pierwszym etapie nowe mundury otrzymają żołnierze DKWOC. Następnie będą one sukcesywnie wprowadzane w pozostałych cyberjednostkach.

Wojska obrony cyberprzestrzeni to nowy, specjalistyczny komponent sił zbrojnych, odpowiedzialny w resorcie obrony za obszary związane z kryptologią, cyberbezpieczeństwem oraz budową i eksploatacją systemów teleinformatycznych. Kluczowymi zadaniami WOC-u są: zapewnienie bezpieczeństwa teleinformatycznego MON-u, prowadzenie badań, projektowanie, budowa, wdrażanie, użytkowanie oraz ochrona narodowych technologii kryptologicznych. Eksperci WOC-u opracowują nowoczesne metody wykrywania incydentów w cyberprzestrzeni, projektują rozwiązania do ochrony i zabezpieczenia informacji, rozwijają też własne metody i urządzenia kryptograficzne. Ich zadaniem jest również zapewnienie prawidłowego funkcjonowania Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego MON, który monitoruje sieci resortu obrony w trybie 24/7 oraz realizuje zadania w zakresie ochrony i obrony polskiej cyberprzestrzeni.

W wojskach obrony cyberprzestrzeni służy i pracuje ponad 6,5 tys. żołnierzy i pracowników. W skład tego komponentu wchodzi 13 jednostek. Ponadto w strukturze WOC-u znajdują się: Wojskowe Biuro Zarządzania Częstotliwościami, Centrum Wsparcia Systemów Dowodzenia, Jednostka Wsparcia Działań, Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni i sześć Regionalnych Centrów Informatyki.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Powstanie Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK. Ujawniono szczegóły

Powstanie Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK, które będzie skupiać specjalistyczne centra, ośrodki i laboratoria, by wzmocnić krajowy system cyberbezpieczeństwa. Ma też wesprzeć działający już CSIRT NASK. Projekt zaplanowano do końca 2029 roku, jego wartość to 310 mln złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *