Wydajność Intel Core i5-12400F zaskakuje. Poziom Ryzena 5600X w znacznie niższej cenie!

Chociaż czysto teoretycznie o procesorze Intel Core i5-12400F nie powinniśmy nic wiedzieć, to w praktyce znamy nie tylko jego specyfikację, ale teraz też możliwości. Te z kolei są na tyle wysokie, że mogą przyćmić znacząco ofertę AMD z najbardziej „wyważonym” pod kątem stosunku możliwości do ceny procesorem obecnej generacji, czyli Ryzenem 5600X.

Pewien serwis uzyskał Intel Core i5-12400F do testów i przetestował go w pełni. Wyniki wskazują, że AMD musi ciąć ceny Ryzenów 5000

Intel w zeszły czwartek wprowadził na rynek sześć nowych Core 12. generacji z TDP na poziomie 125 W, z czego połowa była tylko wersjami z dezaktywowanymi iGPU. Na procesory o mniej okazałym TDP, bo na poziomie 65 W i bez możliwości OC, poczekamy aż do stycznia przyszłego roku. Będzie jednak warto, jak wskazują testy opublikowane przez francuski serwis Comptoir Hardware, któremu jakimś sposobem udało się uzyskać dostęp do jednego z tych nadchodzących procesorów. Mowa o Intel Core i5-12400F.

Ten procesor jest wyjątkowy w całej rodzinie Alder Lake-S, bo wykorzystuje mniejszą matrycę krzemową, w której znajduje się tradycyjna homogeniczna struktura rdzeni. Innymi słowy, zamiast dwóch rodzajów (E- oraz P-Cores), ten procesor posiada tylko te „tradycyjne” rdzenie nastawione w 100% na wydajność. Mowa o Performance-Cores na bazie architektury Golden Cove z obsługą Hyper-Threadingu, czyli wielowątkowości. To sprawia, że oferowane przez niego sześć rdzeni ma do zaoferowania 12 wątków.

Ten układ jest tak naprawdę pierwszym spoza serii -K, który został przetestowany na długo przed premierą. Jednak poniższe wyniki należy brać z pewną dozą wątpliwości, bo to podobno próbka inżynierska (z kodem S-Spec QYHX), a nie finalna, która trafi do sklepów. Szanse na dramatyczne zmiany są jednak niewielkie i jeśli już nastąpią, to z pewnością zwiększą finalną wydajność i np. zmienią automatycznie ustawiony na 117 watów limit mocy (PL2). Pamiętajcie bowiem, że od 12. generacji Core Intel określa inaczej kwestie mocy i tak też wartość TDP jest teraz mocą przy podstawowym taktowaniu.

Jeśli już o zegarach mowa, te wahały się od 800 do 4400 MHz dla jednego rdzenia, z czego ta druga wartość jest jedynie chwilowa (dotyczy czasu utrzymywania stanu PL2) i po niej częstotliwość spada najpierw do poziomu 4 GHz, a następnie 3,4 GHz. W tym przypadku Intel Core i5-12400F został przetestowany z wykorzystaniem systemu operacyjnego Windows 11 i w połączeniu z nieznaną pamięcią DDR5 i kartą graficzną Radeon RX 6900 XT.

Wnioski? Intel Core i5-12400F jest zadziwiająco godnym przeciwnikiem dla konkurencji w postaci AMD Ryzen 5 5600X, który również oferuje 6 rdzeni oraz 12 wątków… tyle że może kosztować znacznie, ale to znacznie mniej, bo nieco ponad 160$, czyli praktycznie dwa razy mniej. Oczywiście teraz AMD stosownie zareagowało i zmniejszyło ceny swoich procesorów. Jeśli z kolei idzie o wydajność, to w grach oba procesory radzą sobie prawie tak samo, a zużycie energii różni się tylko o kilka watów.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

IYPS – Czy Twoje hasło jest bezpieczne? Aplikacja, która sprawdza bezpieczeństwo haseł

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej aspektów naszego życia przenosi się do sieci, bezpieczeństwo online staje się priorytetem. Jednym z najważniejszych elementów tego bezpieczeństwa są silne i unikalne hasła. Ale jak sprawdzić, czy nasze hasła są rzeczywiście bezpieczne? Z pomocą przychodzi aplikacja IYPS – Is Your Password Secure?

Sprzęt

RTX 5090 z rekordową przepustowością pamięci

Według najnowszych doniesień Nvidia wybrała pamięć GDDR7 firmy Samsung jako preferowaną pamięć dla nadchodzącej serii kart graficznych GeForce RTX 50 “Blackwell”. Choć nie ma oficjalnego potwierdzenia, przeciek głosi, że ma być ona wykorzystana w produktach, które wejdą na rynek w 2025 roku.

Oprogramowanie

Oficjalnie wydano jądro Linux 6.12. Oto nowości

W tej wersji wprowadzono obsługę „PREEMPT_RT” w czasie rzeczywistym, nowy harmonogram o nazwie sched_ext oraz komunikaty alarmowe DRM w postaci kodów QR.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *