Wykorzystywana w sieciach skrętka ma swoje ograniczenia. Naukowcy właśnie je odkryli

W domach i mieszkaniach najczęściej możemy zauważyć prosty schemat doprowadzenia połączenia Ethernet do routera z wykorzystaniem światłowodu, a następnie wykorzystania tradycyjnej skrętki do połączenia komputerów, konsol czy punktów dostępowych. Jednak nie wszędzie można rozwiązać kwestię dystrybucji sieci z wykorzystaniem światłowodu i choć obecnie ratuje nas w takiej sytuacji zwyczajna skrętka, to i ona ma swoje ograniczenia, do których ludzkość się zbliża.

Przewody Internetowe (i nie tylko) typu skrętka nigdy nie zastąpią światłowodów na poziomie szerokopasmowym

Połączenia światłowodowe są obecnie docelowymi mediami łączącymi różne punkty dystrybucyjne, a przeskok na nie ze skrętki wynalezionej w 1881 roku otwiera zupełnie nowe wymiary szybkości połączeń. Dlatego nowe sieci opiera się właśnie o światłowody, a te istniejące z kilkoma dekadami na karku modernizuje, wymieniając na nie tradycyjną miedzianą skrętkę. W miejscach, gdzie nie jest to możliwe, ciągle wykorzystuje się skrętkę do obsługi ultraszybkich łącz szerokopasmowych, ale ta nie będzie zawsze ratunkiem, bo z czasem trafi na barierę wydajności.

Przejście na światłowody jest nieuniknionym procesem w przypadku sieci przyszłościowych. Jednak wymiana wszystkich kabli miedzianych jest operacją bardzo kosztowną i czasochłonną. W miejscach, gdzie taka wymiana nie jest praktyczna, konieczne są alternatywne sposoby zwiększenia prędkości Internetu

– mówi główny autor badania Ergin Dinc, obecnie starszy inżynier ds. badań i rozwoju w Isotropic Systems w Anglii.
Nie zna informatycznego życia ten, kto nie zagniótł setek takich przewodów

W nowym badaniu Ergin Dinc wraz ze swoim zespołem z Cambridge University w Anglii zbadał tradycyjną skrętkę pod kątem możliwości, jako że te przewody są nadal powszechnie stosowane w sieciach telefonicznych i w zastosowaniach do przesyłania danych. Przykładowo powszechnie wykorzystuje się technologię G.Fast operującą w zakresie częstotliwości do 212 megaherców i umożliwiającą przesyłanie danych z szybkością do 2 gigabitów na sekundę (Gb/s). Wiemy, że obecnie powstająca technologia DLS rozszerzy ten zakres częstotliwości do 848 megaherców i umożliwi przesyłanie danych z szybkością do 10 Gb/s.

W celu odkrycia granicy możliwości skrętki, naukowcy zbadali granice działania skrętki przy częstotliwościach powyżej 1 gigaherca. W eksperymentach odkryli jednak, że skrętka może działać na częstotliwości do 5 GHz, bo powyżej tego poziomu przewody zaczynają przenosić dane w nieefektywny sposób i tym samym „psują” cały transfer. W skrócie? To badanie pokazuje, że opieranie dzisiejszych sieci na skrętce z czasem znacząco ograniczy jej możliwości.

Kable miedziane mogą przesyłać więcej danych, ale w żadnym wypadku nie jest to wynik porównywalny z tym, jaki osiągają kable światłowodowe. Dlatego wymiana kabli światłowodowych jest koniecznością, ale robiąc to, możemy również ulepszyć sieć miedzianą, aby zwiększyć szybkość transmisji danych użytkowników podczas tego przejścia.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Windows 11 zaczyna mieć sens. Microsoft Copilot przypadnie Wam do gustu

Microsoft unifikuje większość swoich czatbotów, tworząc tym samym jedną wielką hostowaną w chmurze aplikację. Która wie co trzeba o każdym ze swoich użytkowników i jest zawsze pod ręką – niezależnie od aktualnie otwartej aplikacji czy urządzenia.

Oprogramowanie

Google wprowadził szereg nowości w Bard

Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.

Oprogramowanie

Paint w Windows 11 obsłuży warstwy. Microsoft rozwija program

Paint na przestrzeni lat stawał się coraz bardziej zapomnianym programem. Jednak wraz z premierą Windows 11 firma Microsoft tchnęła w niego nowe życie. Dziś jest to już bardzo funkcjonalne narzędzie, a kolejne nowinki pojawią się już niebawem. We wrześniu 2023 r. zapowiedziano trzy cenne dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *