Wykorzystywana w sieciach skrętka ma swoje ograniczenia. Naukowcy właśnie je odkryli

W domach i mieszkaniach najczęściej możemy zauważyć prosty schemat doprowadzenia połączenia Ethernet do routera z wykorzystaniem światłowodu, a następnie wykorzystania tradycyjnej skrętki do połączenia komputerów, konsol czy punktów dostępowych. Jednak nie wszędzie można rozwiązać kwestię dystrybucji sieci z wykorzystaniem światłowodu i choć obecnie ratuje nas w takiej sytuacji zwyczajna skrętka, to i ona ma swoje ograniczenia, do których ludzkość się zbliża.

Przewody Internetowe (i nie tylko) typu skrętka nigdy nie zastąpią światłowodów na poziomie szerokopasmowym

Połączenia światłowodowe są obecnie docelowymi mediami łączącymi różne punkty dystrybucyjne, a przeskok na nie ze skrętki wynalezionej w 1881 roku otwiera zupełnie nowe wymiary szybkości połączeń. Dlatego nowe sieci opiera się właśnie o światłowody, a te istniejące z kilkoma dekadami na karku modernizuje, wymieniając na nie tradycyjną miedzianą skrętkę. W miejscach, gdzie nie jest to możliwe, ciągle wykorzystuje się skrętkę do obsługi ultraszybkich łącz szerokopasmowych, ale ta nie będzie zawsze ratunkiem, bo z czasem trafi na barierę wydajności.

Przejście na światłowody jest nieuniknionym procesem w przypadku sieci przyszłościowych. Jednak wymiana wszystkich kabli miedzianych jest operacją bardzo kosztowną i czasochłonną. W miejscach, gdzie taka wymiana nie jest praktyczna, konieczne są alternatywne sposoby zwiększenia prędkości Internetu

– mówi główny autor badania Ergin Dinc, obecnie starszy inżynier ds. badań i rozwoju w Isotropic Systems w Anglii.
Nie zna informatycznego życia ten, kto nie zagniótł setek takich przewodów

W nowym badaniu Ergin Dinc wraz ze swoim zespołem z Cambridge University w Anglii zbadał tradycyjną skrętkę pod kątem możliwości, jako że te przewody są nadal powszechnie stosowane w sieciach telefonicznych i w zastosowaniach do przesyłania danych. Przykładowo powszechnie wykorzystuje się technologię G.Fast operującą w zakresie częstotliwości do 212 megaherców i umożliwiającą przesyłanie danych z szybkością do 2 gigabitów na sekundę (Gb/s). Wiemy, że obecnie powstająca technologia DLS rozszerzy ten zakres częstotliwości do 848 megaherców i umożliwi przesyłanie danych z szybkością do 10 Gb/s.

W celu odkrycia granicy możliwości skrętki, naukowcy zbadali granice działania skrętki przy częstotliwościach powyżej 1 gigaherca. W eksperymentach odkryli jednak, że skrętka może działać na częstotliwości do 5 GHz, bo powyżej tego poziomu przewody zaczynają przenosić dane w nieefektywny sposób i tym samym „psują” cały transfer. W skrócie? To badanie pokazuje, że opieranie dzisiejszych sieci na skrętce z czasem znacząco ograniczy jej możliwości.

Kable miedziane mogą przesyłać więcej danych, ale w żadnym wypadku nie jest to wynik porównywalny z tym, jaki osiągają kable światłowodowe. Dlatego wymiana kabli światłowodowych jest koniecznością, ale robiąc to, możemy również ulepszyć sieć miedzianą, aby zwiększyć szybkość transmisji danych użytkowników podczas tego przejścia.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Ostrzeżenie CSIRT KNF. Uważaj, jeśli odwiedzałeś takie strony

CSIRT KNF zwraca uwagę, że tylko w marcu odebrano zgłoszenia ponad 6 tysięcy domen związanych z fałszywymi serwisami w sieci. Były wykorzystywane zwłaszcza na potrzeby oszustw dotyczących usług kurierskich, inwestycji czy mediów społecznościowych.

Oprogramowanie

Firefox 125 już dostępny. Autorzy zapowiadają 25% wzrost wydajności

Mozilla wypuściła aktualizację Firefox 125.0.1. Główne zmiany dotyczą zakreślania w przeglądarce PDF, kodeka AV1, kart w Firefox View, blokowania potencjalnie niezaufanych pobrań, sugestii wklejania URL, kontenerów kart i włączania WPAD. Nie zabrakło też innych, drobnych zmian i poprawek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *