Wymienne baterie powrócą do smartfonów? Tego chce Unia Europejska

Nowe regulacje mogą wejść w życie.
Pamiętacie jeszcze czasy pierwszych smartfonów z plastikową, zdejmowaną obudową, która pozwalała na wyjęcie baterii? Sam miło wspominam Samsunga Galaxy S3 – za każdym razem, kiedy podnosiłem tylną obudowę żeby dostać się do baterii, to bałem się, że cała konstrukcja pęknie.

Od wielu lat wymiana baterii w urządzeniach mobilnych jest możliwa tylko w serwisie (lub na własną rękę, jeśli potraficie). Na szczęście okazuje się, że możliwość prostej, samodzielnej wymiany akumulatora może powrócić do wielu sprzętów elektronicznych. Wszystko to jeśli UE przegłosuje odpowiedni zestaw regulacji.

Łatwa wymiana baterii w sprzętach elektronicznych

Wiele akumulatorów w urządzeniach mobilnych jest zaprojektowanych tak, aby nie można było ich wymienić. Producenci używają taśm, a nawet kleju przy swoich bateriach. W ramach nowych przepisów proponowanych przez Unię Europejską, to wszystko ma się zmienić. W dużym skrócie: nowe regulacje nakażą producentom projektowanie urządzeń tak, aby ich baterie były łatwe do wyjęcia, wymiany oraz recyklingu.

Cały projekt przedstawiony przez urzędników w Brukseli obejmuje smartfony i inne, elektroniczne urządzenia konsumenckie. Na liście znalazły się również elektryczne rowery oraz elektryczne hulajnogi. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a nowe przepisy zostaną przyjęte, producenci będą musieli się do nich dopasować maksymalnie do 1 stycznia 2024 roku.

To mało czasu i można spodziewać się, że część firm będzie szukała praktycznie każdego, legalnego sposobu, aby obejść tego typu regulacje. Będzie ciężko. Unia chce bowiem, aby akumulatory w każdym ze sprzętów mogły być wymienione przez użytkownika za pomocą podstawowych i powszechnie dostępnych narzędzi. Każda z firm będzie również musiała dostarczyć stosowną dokumentację oraz instrukcję związaną z procedurą wyjęcia baterii oraz jej wymiany.

Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko trzymać kciuki, aby udało się wprowadzić opisywane przepisy na szeroką skalę. Co prawda zanim wejdą one w życie minie jeszcze trochę czasu, ale korzyści dla nas jako użytkowników mogą być ogromne.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Cyberwojna trwa w najlepsze – jak się bronić?

Mało kto jest ekspertem od cyberbezpieczeństwa. Większość z nas po prostu korzysta z internetu, aplikacji mobilnych, gier, programów komputerowych i usług online absolutnie nie zaprzątając sobie głowy, jak to wszystko działa. Za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie trwa konflikt zbrojny, przeprowadzane są również cyberataki, jednak naiwnością byłoby myśleć, że my jesteśmy od nich wolni. Tak naprawdę cyberwojna trwa od dawna, a jej celem może być każdy. Jak możesz się obronić, nie będąc ekspertem od cyberbezpieczeństwa? Przygotowaliśmy przydatny zestaw porad i działań, które warto podjąć w celu ochrony własnych danych i własnego komputera.

Oprogramowanie

Zobacz co się zmieni w Ubuntu 23.04

Ubuntu 23.04 to najnowsza wersja popularnej dystrybucji Linux. Aktualizacja już niebawem trafi do użytkowników, a tymczasem spójrzmy na to, co konkretnie ze sobą przyniesie.

Oprogramowanie

Nowa aktualizacja Windows 11 obniża wydajność dysków SSD

Windows 11 22H2 Moment 2 miał wprowadzać szereg nowych funkcji, które ułatwiają korzystanie z systemu. Okazuje się, że aktualizacja w niektórych przypadkach może znacząco obniżać wydajność dysków SSD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *