Wymienne baterie powrócą do smartfonów? Tego chce Unia Europejska

Nowe regulacje mogą wejść w życie.
Pamiętacie jeszcze czasy pierwszych smartfonów z plastikową, zdejmowaną obudową, która pozwalała na wyjęcie baterii? Sam miło wspominam Samsunga Galaxy S3 – za każdym razem, kiedy podnosiłem tylną obudowę żeby dostać się do baterii, to bałem się, że cała konstrukcja pęknie.

Od wielu lat wymiana baterii w urządzeniach mobilnych jest możliwa tylko w serwisie (lub na własną rękę, jeśli potraficie). Na szczęście okazuje się, że możliwość prostej, samodzielnej wymiany akumulatora może powrócić do wielu sprzętów elektronicznych. Wszystko to jeśli UE przegłosuje odpowiedni zestaw regulacji.

Łatwa wymiana baterii w sprzętach elektronicznych

Wiele akumulatorów w urządzeniach mobilnych jest zaprojektowanych tak, aby nie można było ich wymienić. Producenci używają taśm, a nawet kleju przy swoich bateriach. W ramach nowych przepisów proponowanych przez Unię Europejską, to wszystko ma się zmienić. W dużym skrócie: nowe regulacje nakażą producentom projektowanie urządzeń tak, aby ich baterie były łatwe do wyjęcia, wymiany oraz recyklingu.

Cały projekt przedstawiony przez urzędników w Brukseli obejmuje smartfony i inne, elektroniczne urządzenia konsumenckie. Na liście znalazły się również elektryczne rowery oraz elektryczne hulajnogi. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a nowe przepisy zostaną przyjęte, producenci będą musieli się do nich dopasować maksymalnie do 1 stycznia 2024 roku.

To mało czasu i można spodziewać się, że część firm będzie szukała praktycznie każdego, legalnego sposobu, aby obejść tego typu regulacje. Będzie ciężko. Unia chce bowiem, aby akumulatory w każdym ze sprzętów mogły być wymienione przez użytkownika za pomocą podstawowych i powszechnie dostępnych narzędzi. Każda z firm będzie również musiała dostarczyć stosowną dokumentację oraz instrukcję związaną z procedurą wyjęcia baterii oraz jej wymiany.

Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko trzymać kciuki, aby udało się wprowadzić opisywane przepisy na szeroką skalę. Co prawda zanim wejdą one w życie minie jeszcze trochę czasu, ale korzyści dla nas jako użytkowników mogą być ogromne.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *