Rosyjski spyware na Androida. Żąda 18 uprawnień, by cię śledzić!

Szpiegująca aplikacja na Androida “Process Manager” to świeże odkrycie badaczy z Lab52. Wszystko wskazuje na to, że program jest dziełem rosyjskiej grupy Turla, która jest finansowana przez rząd.

O szczegółach pisze Bleeping Computer i zwraca uwagę, iż aplikacja wykorzystuje aż 18 uprawnień, co stanowi gigantyczne zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkownika. Zakładając, że aplikacja faktycznie zdobędzie w telefonie 18 zgód na dostęp do kolejnych obszarów Androida, zyska m.in. dostęp do dokładnej lokalizacji, mikrofonu i aparatu. Zważywszy, że program udaje menedżer procesów, być może ktoś mógłby założyć, że tak liczne uprawnienia faktycznie są niezbędne do działania.

Wszystkie uprawnienia, których żąda “Process Manager” w praktyce dają atakującym dostęp do pamięci telefonu i danych z wszystkich czujników, w jakie jest wyposażony. Uprawnienia obejmują m.in: dostęp do przybliżonej i dokładnej lokalizacji, statusu sieci, informacji o Wi-Fi, aparatu, usług działających w tle, historii połączeń, kontaktów, SMS-ów, mikrofonu i logu.

“Process Manager” podczas działania – jak widać, widoczny nawet wśród powiadomień

Ponadto aplikacja może zapisywać i odczytywać pamięć, zmieniać ustawienia dźwięku i korzystać z internetu, a także pobierać dodatkowe zainfekowane programy. W trakcie analizy udało się ustalić, że jednym z nich może być zainfekowana wersja aplikacji “Roz Dhan: Earn Wallet cash”, która teoretycznie ma pomagać pomnażać oszczędności. W dużym skrócie – “Process Manager” może wszystko.

“Roz Dhan: Earn Wallet cash” w Google Play

Bleeping Computer dodaje, że nie jest jasne, czy 18 uprawnień, o których mowa, jest wynikiem automatycznej aktywacji w tle po jednorazowym zdobyciu uprawnień “ułatwień dostępu” od użytkownika, czy też świadomymi prośbami do korzystającego. Wydaje się być jednak mało prawdopodobne, by chodziło o tę drugą opcję – akceptowanie kilkunastu uprawnień z rzędu byłoby podejrzane nawet dla największych ignorantów bezpieczeństwa w smartfonach.

Aby sprawdzić, czy w telefonie nie działa podejrzana aplikacja, najłatwiej będzie zajrzeć do menadżera aplikacji lub uprawnień i sprawdzić, które programy wykorzystują ich najwięcej. Spośród nich warto “na chłodno” przeanalizować, czy dana aplikacja faktycznie potrzebuje np. dostępu do mikrofonu czy lokalizacji, by działać. W razie wątpliwości, podejrzany program najlepiej będzie odinstalować.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Zalecana pilna aktualizacja Google Chrome z powodu wykrytej luki 0-day

Google Chrome wymaga natychmiastowej aktualizacji w związku z odkryciem kolejnej luki 0-day. Najnowsza aktualizacja przeglądarki zawiera poprawki, w tym kluczową łatkę dla luki oznaczonej jako CVE-2023-6345, której wykorzystywanie zostało zaobserwowane w praktyce przez atakujących.

Bezpieczeństwo

Za sprawą ataku ransomware wyciekły medyczne dane Polaków

Do internetu wyciekły wyniki badań medycznych wykonanych przez ostatnie kilka lat w jednej z największych ogólnopolskich sieci laboratoriów medycznych, firmy ALAB. Wyciek danych jest wynikiem ataku grupy ransomware, a dane uważane są za próbkę.

Oprogramowanie

WordPress 6.4: Nowe funkcje, ulepszenia i zmiany

WordPress 6.4 to najnowsza wersja popularnego systemu zarządzania treścią, który oferuje wiele nowych funkcji, ulepszeń i zmian. Ta aktualizacja, która została zaplanowana na 7 listopada 2023 roku, wprowadza wiele interesujących nowości, które warto poznać. Poniżej przedstawiam szczegółowy artykuł na temat nowej wersji WordPress 6.4.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *