Wzrost liczby ataków ransomware. Hakerzy żądają okupu

Coraz więcej ataków ransomware. Hakerzy stosują je, by zablokować dostęp do systemu, a następnie oczekują zapłacenia okupu, by znów umożliwić dostęp do danych. Najczęściej celują w sektor rządowo-wojskowy, ale mają też kilka innych popularnych branż.

Ataki ransomware są zmorą przedsiębiorstw i instytucji. Hakerzy, posiadając odpowiednie umiejętności i narzędzia, są w stanie całkowicie zablokować dostęp do systemu komputerowego. Zazwyczaj trudno jest go odzyskać, więc pozostaje bazowanie na kopiach bazowych (jeśli takie są) lub spełnienie żądań przestępców i zapłacenie okupu.

Analizy przeprowadzone przez Check Point Research wskazują, że ataki ransomware najczęściej są wymierzone w sektor rządowo-wojskowy, ale z podobnymi problemami często mierzą się placówki edukacyjne, a także instytucje związane z opieką zdrowotną. W bieżącym roku odnotowaliśmy spory wzrost, jeśli chodzi o liczbę tego typu ataków.

W II kwartale 2022 roku ataki ransomware dotykały co tydzień jedną na 40 organizacji. Oznacza to więcej o 59 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Każdego tygodnia w Afryce dopuszczano się średnio 1,76 tys. ataków. W Azji ich liczba wynosiła 1,68 tys. tygodniowo. W Europie było ich wyraźnie mniej – średnio 963 ataki każdego tygodnia. Najlepiej sytuacja ma się w Ameryce Północnej, gdzie co tydzień przeprowadza się 854 ataki. W Polsce średnia tygodniowa liczba ataków to 1,1 tys.

O ile największa liczba ataków dotyczyła sektorów rządowo-wojskowego i edukacyjnego, o tyle najszybciej rosła liczba ataków sektorze związanym z handlem i dystrybucją. W porównaniu do zeszłego roku doszło do wzrostu o 143 procent.

– Ataki ransomware nie zwalniają. W tej chwili możemy powiedzieć, że 1 na 40 analizowanych przez nas organizacji jest co tydzień atakowana przez ransomware, co daje 59 proc. wzrost rok do roku. Hakerzy wykorzystują fakt zmiany formy pracy zdalnej i nauki, a wojna między Ukrainą a Rosją wzmacnia napędzać ten trend, ponieważ rosnące napięcie geopolityczne inspiruje hakerów do opowiedzenia się po jednej ze stron. Wreszcie, gotowość organizacji do spełnienia żądań ransomware w celu ochrony klientów udowodniła, że biznes ransomware jest wysoce opłacalny – mówi Omer Dembinsky, menedżer zespołu ds. danych w Check Point Software.

Jak chronić się przed atakami Ransomware?

Check Point Research zaleca pięć kroków dla prewencji przed ransomware:

  1. Wykonaj kopię zapasową – należy regularnie tworzyć kopie zapasowe danych.
  2. Bądź proaktywny – ułóż odpowiedź na pytanie: “Co zrobić, gdy stanę się celem ataku ransomware?”.
  3. Zastosuj skanowanie i filtrowanie treści – dzięki temu zredukujesz ryzyko phishingu.
  4. Aktualizuj swoje systemy – kolejne łatki zwiększają bezpieczeństwo systemu.
  5. Przeszkol swoich pracowników – jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo, często najsłabszym ogniwem jest człowiek. Należy uświadamiać pracowników o zagrożeniach czyhających w sieci i o tym, jak ich unikać.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Czy unijne regulacje DORA i NIS2 zwiększą bezpieczeństwo sieci?

Średnio już 4,45 milionów dolarów wynoszą koszty neutralizacji skutków incydentu naruszenia bezpieczeństwa danych w firmach1. W ostatnich latach cyberprzestępcy coraz częściej prowadzą tzw. ataki na łańcuch dostaw, w których wprowadzenie złośliwego kodu do produktu jednej firmy lub włamanie do jej cyfrowych systemów może dotknąć setki, a nawet tysiące jej partnerów i podwykonawców. O tym, że problem jest poważny, świadczą najnowsze regulacje wprowadzane na całym świecie: w Wielkiej Brytanii, USA, Chinach czy Unii Europejskiej (NIS2 i DORA), które mają zwiększać bezpieczeństwo klientów i dostawców.

Bezpieczeństwo

Luka w chipach Apple. Eksperci opracowali atak typu GoFetch

Eksperci z kilku uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych połączyli siły podczas pracy nad wyodrębnianiem sekretów kryptograficznych z komputerów Apple z procesorami ARM M1 i M2. Atak nazwano “GoFetch Attack”.

Sprzęt

Ukończono montaż nowego superkomputera ,,Helios”. To numer 1 w Polsce

Superkomputer Helios to system zainstalowany w ACK Cyfronet AGH, a powstały w wyniku prac realizowanych w koordynowanym przez Cyfronet projekcie Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Superkomputer został zbudowany według projektu Cyfronetu przez Hewlett-Packard Enterprise w oparciu o platformę HPE Cray EX4000 i składa się z trzech partycji obliczeniowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *