X-Fronter – nowy polski dron bojowy! Wygląda jak termos i mieści się w kieszeni

Producent nazywa go „osobistym systemem bezzałogowym”. X-Fronter to nowy, niewielki dron WB Electronics, który po złożeniu wygląda jak termos. Po rozłożeniu to latające oczy i zdalnie sterowany granatnik.

Obok dużych dronów tworzących system Gladius, maszyn obserwacyjnych FlyEye czy amunicji krążącej Warmate, w ofercie WB Electronics pojawił się jeszcze jeden bezzałogowiec. Tym razem jest to miniaturowa maszyna, która nie wymaga do startu żadnej infrastruktury.

Choć X-Fronter może startować z rurowych wyrzutni, równie dobrze żołnierz może wyciągnąć drona z kieszeni czy plecaka, rozłożyć jego wirniki i wypuścić w powietrze z ręki.

Dron X-Fronter – „termos” z głowicą bojową

Jest to możliwe dzięki wyjątkowo kompaktowym rozmiarom X-Frontera. Maszyna waży zaledwie 1,15 kg, a złożona ma formę walca o 9 cm średnicy i 30 cm wysokości. To mniej więcej tyle, co typowy, 1,5-litrowy napój w butelce PET, albo średni termos.

Producent podkreśla, że X-Fronter ma „wymienny moduł misyjny”, co w praktyce oznacza możliwość dołączenia do drona głowic o różnym przeznaczeniu. Są to głowice:

  • obserwacyjna z kamerą dzienną i termowizją;
  • bojowa z materiałem wybuchowym;
  • znacznikowa z flarą;
  • znacznikowa z markerem podczerwieni;
  • dymna.

Jak informuje serwis MILMAG, producent pracuje obecnie nad rozszerzeniem gamy dostępnych głowic bojowych – mają powstać głowice termobaryczne, kumulacyjne i odłamkowo-burzące, o skuteczności limitowanej maksymalną masą, sięgającą 400 g.

Drony X-Fronter – działanie w roju

Ciekawą cechą jest możliwość działania dronów X-Fronter w ramach roju. Jedna maszyna, wyposażona w głowice obserwacyjną, pełni wówczas rolę koordynatora, wskazującego cele dla dronów wyposażonych w głowice bojowe.

Współdziałające drony samodzielnie dbają o to, aby nie wpadać na siebie i zachowywać bezpieczne odstępy – zarówno między sobą, jak i od potencjalnych przeszkód, które są automatycznie rozpoznawane i omijane.

X-Fronter – dane techniczne:

  • Średnica: 90 mm
  • Wysokość: 300 mm
  • Masa: 1,15 kg
  • Prędkość maksymalna: 60 km/h
  • Czas lotu: do 40 minut
  • RLOS (Radio Line of Sight): minimum 1000 m
  • Masa modułu zadaniowego: do 0,4 kg

X-Fronter – towarzysz i automatyczny wartownik

Producent podkreśla możliwości, jakie pojedynczy użytkownik zyskuje dzięki dronowi, który może stanowić element osobistego wyposażenia, przenoszonego – jak inny ekwipunek – w kieszeniach, przytroczonych do wojskowego oporządzenia.

Poza rolą osobistego wyposażenia, X-Fronter może działać w ramach np. automatycznego systemu dozoru, gdzie po wykryciu przez różne sensory np. naruszenia granicy dron startuje automatycznie, aby dostarczy informacji na temat potencjalnego intruza.

WB Electronics podkreśla, że X-Fronter ma być platformą skalowalną, co oznacza możliwość pojawienia się większych maszyn, wykorzystujących podobne rozwiązania. Dron może także stanowić część oferowanego już przez polską firmę ekosystemu, zapewniającego współpracę i wymianę danych pomiędzy maszynami różnych typów i systemami zarządzania walką, jak m.in. Topaz.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *