Ukraina z powodzeniem odpiera ataki rosyjskich hakerów

Rosyjscy hakerzy nadal atakują strony internetowe ukraińskich władz, a także wysyłają niebezpieczne wiadomości do mieszkańców kraju w celu kradzieży ich danych osobowych – informuje agencja prasowa Ukrinform. W komunikacie zaznaczono, że specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa skutecznie odpierają te ataki.

Rosyjscy hakerzy wykorzystują przy atakach na Ukrainę dwie główne metody. Pierwszą z nich są kampanie pishingowe. Druga polega natomiast na wysyłce złośliwego oprogramowania.

Wiadomości phishingowe mogą nawet trafić na osobiste adresy e-mail – osób publicznych lub wojska. Hakerzy wysyłają je, aby wykraść dostępy do kont w sieciach społecznościowych oraz w imieniu [zaatakowanej] osoby, aby opublikować wezwania do złożenia broni lub inną rosyjską treść propagandową – wyjaśnia cytowany przez agencję Ukrinform Jurij Szczigol, szef Państwowej Służby ds. Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji.

Podkreślił, że w obecnej sytuacji bardziej niż kiedykolwiek ważne jest zachowanie jak największej czujności i przestrzeganie podstawowych zasad cyberbezpieczeństwa. Szczigol wskazał jednocześnie, że Ukraina skutecznie odpiera cyberataki wroga. Dołączyli do nas najlepsi ukraińscy specjaliści, pomaga nam też cała międzynarodowa społeczność cybernetyczna. Ukraina nigdy nie miała takiego wsparcia i takiego poziomu wiedzy w dziedzinie cyberobrony – powiedział.

Dodał, że Ukraina przygotowywała się do możliwych ataków hakerskich na długo przed rozpoczęciem wojny na pełną skalę i w ostatnich miesiącach znacznie zwiększyła środki związane z cyberbezpieczeństwem. Według Szczigola Moskwa przyjęła w przestrzeni cyfrowej podobną strategię, jak na polu walki, której celem jest wyrządzenie Ukrainie jak największych szkód. Aby to zrobić, wykorzystuje zarówno duże zasoby, jak i wszelkie możliwe środki – stwierdził.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *