Zablokowane procesory Intel Alder Lake. Pojawiły się zdjęcia i specyfikacja :)

Na rynku mamy już dostępne najnowsze układy Intela Alder Lake w wersji odblokowanej. Mowa tutaj o Core i5-12600K, Core i7-12700K oraz Core i9-12900K, ale w przyszłym roku mają się pojawić układy zablokowane.

W przeciwieństwie do odblokowanych modeli z serii K to zablokowane układy są przeznaczone dla bardziej typowych użytkowników, którzy nie mają chęci wyciskać ostatnich proc. wydajności ze swoich komputerów.

Ponadto zawsze bywało, że układy z tej serii charakteryzowały się trochę niższymi zegarami oraz niższym współczynnikiem TDP, który w ich przypadku był ustawiony na 65 W. Bardzo często te jednostki były stosowane przez producentów gotowych komputerów w postaci m.in. serii: Nitro 50 od Acera, czy serii MAG od MSI.

Nowe procesory Intel Alder Lake — specyfikacja

Zdjęcia nowych układów oraz ich specyfikację zapewnił znany z przedpremierowych fotek odblokowanych układów chiński użytkownik zhihu o nicku DDAA117Pokazał on zdjęcia układów Core i9-12900, Core i5-12600, Core i5-12500 i Core i5-12400.

Najmocniejszy Core i9 będzie tak samo jak odblokowany wariant wykorzystywał 8 rdzeni P-core i 8 E-core, ale będzie się charakteryzować niższym taktowaniem. Bazowa częstotliwość rdzeni P-Core będzie wynosić 2,4 GHz, która w trybie turbo wzrośnie maksymalnie do 5,1 GHz. W zestawieniu brakuje układu Core i7-12700, ale tak samo jak w przypadku Core i9 będzie to tylko trochę niżej taktowany wariant Core i7-12700K.

Następne zaprezentowane zdjęcia obejmują 6-rdzeniowe Core i5, które będą pozbawione rdzeni E-core, więc będą wykorzystywać drugi rdzeń zaplanowany dla serii Alder Lake. Kolejno Core i5-12600 będzie miał bazowy zegar 3,3 GHz, który w trybie turbo wzrośnie do 4,8 GHz, Core i5-12500 (bazowa częstotliwość 3 GHz i 4,6 GHz w trybie turbo), a najsłabszy Core i5-12400 będzie startował z poziomu 2,5 GHz i wzrastał do 4,4 GHz.

Zapewne też z czasem w ofercie pojawią się układy Core i3, ale te są przynajmniej na razie owiane tajemnicą. Nowości mają mieć premierę już na początku 2022 roku i przyniosą też tanie płyty główne z chipsetem B660, czy H610. Będzie to pożądana zmiana, bo aktualnie dostępne są wyłącznie drogie konstrukcje z chipsetem Z690.

Można zakładać, że oficjalne informacje pojawią się podczas targów CES 2022, na których zaprezentowane zostaną też informacje o kartach graficznych Intela z serii ARC Alchemist.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *