Zablokowane procesory Intel Alder Lake. Pojawiły się zdjęcia i specyfikacja :)

Na rynku mamy już dostępne najnowsze układy Intela Alder Lake w wersji odblokowanej. Mowa tutaj o Core i5-12600K, Core i7-12700K oraz Core i9-12900K, ale w przyszłym roku mają się pojawić układy zablokowane.

W przeciwieństwie do odblokowanych modeli z serii K to zablokowane układy są przeznaczone dla bardziej typowych użytkowników, którzy nie mają chęci wyciskać ostatnich proc. wydajności ze swoich komputerów.

Ponadto zawsze bywało, że układy z tej serii charakteryzowały się trochę niższymi zegarami oraz niższym współczynnikiem TDP, który w ich przypadku był ustawiony na 65 W. Bardzo często te jednostki były stosowane przez producentów gotowych komputerów w postaci m.in. serii: Nitro 50 od Acera, czy serii MAG od MSI.

Nowe procesory Intel Alder Lake — specyfikacja

Zdjęcia nowych układów oraz ich specyfikację zapewnił znany z przedpremierowych fotek odblokowanych układów chiński użytkownik zhihu o nicku DDAA117Pokazał on zdjęcia układów Core i9-12900, Core i5-12600, Core i5-12500 i Core i5-12400.

Najmocniejszy Core i9 będzie tak samo jak odblokowany wariant wykorzystywał 8 rdzeni P-core i 8 E-core, ale będzie się charakteryzować niższym taktowaniem. Bazowa częstotliwość rdzeni P-Core będzie wynosić 2,4 GHz, która w trybie turbo wzrośnie maksymalnie do 5,1 GHz. W zestawieniu brakuje układu Core i7-12700, ale tak samo jak w przypadku Core i9 będzie to tylko trochę niżej taktowany wariant Core i7-12700K.

Następne zaprezentowane zdjęcia obejmują 6-rdzeniowe Core i5, które będą pozbawione rdzeni E-core, więc będą wykorzystywać drugi rdzeń zaplanowany dla serii Alder Lake. Kolejno Core i5-12600 będzie miał bazowy zegar 3,3 GHz, który w trybie turbo wzrośnie do 4,8 GHz, Core i5-12500 (bazowa częstotliwość 3 GHz i 4,6 GHz w trybie turbo), a najsłabszy Core i5-12400 będzie startował z poziomu 2,5 GHz i wzrastał do 4,4 GHz.

Zapewne też z czasem w ofercie pojawią się układy Core i3, ale te są przynajmniej na razie owiane tajemnicą. Nowości mają mieć premierę już na początku 2022 roku i przyniosą też tanie płyty główne z chipsetem B660, czy H610. Będzie to pożądana zmiana, bo aktualnie dostępne są wyłącznie drogie konstrukcje z chipsetem Z690.

Można zakładać, że oficjalne informacje pojawią się podczas targów CES 2022, na których zaprezentowane zostaną też informacje o kartach graficznych Intela z serii ARC Alchemist.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Linux

Linux – Niewidzialny bohater technologii. Gdzie go znajdziesz?

Linux. System operacyjny, o którym słyszał chyba każdy, ale niewielu zdaje sobie sprawę z jego wszechobecności w naszym życiu. Często kojarzony jedynie z informatykami i serwerowniami, w rzeczywistości napędza wiele urządzeń, z których korzystamy na co dzień, a jego historia jest ściśle związana z Uniksem 1. W tym artykule, bazując na dogłębnych badaniach 2, przyjrzymy się bliżej temu fascynującemu systemowi i jego różnorodnym zastosowaniom, a także odkryjemy ciekawostki, które uczynią naszą podróż przez świat Linuksa jeszcze bardziej interesującą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *