Zadłużenie w Urzędzie Skarbowym na niecałe 5 złotych – kolejne oszustwo!

Wiadomość SMS o zadłużeniu w Urzędzie Skarbowym może trafić do każdego. Problem polega na tym, że opisywany przypadek to oszustwo, w którym można stracić pieniądze, a nie uregulować jakiekolwiek należności. Na takie SMS-y lepiej po prostu nie reagować.

Informację o fałszywym SMS-ie, w którym ktoś podszywa się pod Urząd Skarbowy dostaliśmy od naszego czytelnika. Treść sugeruje, że adresat jest zadłużony na niewielką kwotę (tutaj niespełna 5 złotych) i konieczne jest natychmiastowa zapłata, by sprawa nie trafiła do sądu. W treści pojawia się link (nikt nie dba o to, by łącze mogło chociaż wydawać się autentyczne), który prowadzi do fałszywego serwisu szybkich płatności.

Strona docelowa jest już rozpoznawana przez przeglądarki, jak i antywirusy jako szkodliwa, ale nie zmienia to faktu, że zagrożenie wciąż istnieje. Oszuści często tworzą wiele podobnych stron docelowych, które niekoniecznie od razu są wychwytywane przez mechanizmy zabezpieczające. Tutaj fałszywy serwis ulokowano w domenie dokumenty24[.]net – lepiej go nie odwiedzać.

Na stronie docelowej odbiorca SMS-a zostanie najpewniej poinformowany o możliwości dokonania szybkiej wpłaty z konta bankowego lub karty płatniczej. W obydwu przypadkach dane trafią bezpośrednio w ręce atakujących, którzy później wykorzystają je, by ukraść ofierze pieniądze. Widząc podobne przypadki lepiej nie reagować na wiadomości, przekazywać jest analitykom do sprawdzenia, a z telefonu po prostu usuwać, by w przyszłości nie zastanawiać się, czy są autentyczne.

Należy także pamiętać, że rzekome zadłużenie w Urzędzie Skarbowym najpewniej w ogóle nie istnieje, a jeśli jakikolwiek problem by się pojawił, nie byłby komunikowany przez SMS-a z linkiem. W razie wątpliwości co do swoich rozliczeń warto więc we własnym zakresie skontaktować się z właściwą instytucją.

Zostałeś oszukany? Poinformuj nas o tym!

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *