Zobacz co się zmieni w Ubuntu 23.04

Ubuntu 23.04 to najnowsza wersja popularnej dystrybucji Linux. Aktualizacja już niebawem trafi do użytkowników, a tymczasem spójrzmy na to, co konkretnie ze sobą przyniesie.

Ubuntu 23.04 “Lunar Lobster” zadebiutuje już za miesiąc i teraz – dzięki serwisowi OMG! Ubuntu! – poznaliśmy najważniejsze nowości, jakie przyniesie ze sobą to nowe wydanie. Jako że jest to wersja o krótkim okresie wsparcia, tych nowinek będzie tu naprawdę sporo. Zmiany obejmą zarówno wygląd systemu, jak i jego funkcjonalność, a próbę podsumowania tego wszystkiego w kilku słowach można by zakończyć stwierdzeniem, że to duży krok naprzód dla tej popularnej dystrybucji, także względem Ubuntu 22.10.

Zanim przejdziemy do opisu konkretnych nowości, zatrzymajmy się na najważniejszych informacjach technicznych. Ubuntu 23.04 bazuje na jądrze Linux 6.2 i jest wydaniem o krótkim okresie wsparcia (nie zaleca się więc instalacji na komputerach służbowych).

Oprócz nowego jądra będzie zawierało także aktualne oprogramowanie podstawowe, na czele z przeglądarką internetową Mozilla Firefox 111, klientem pocztowym Thunerbird 102, pakietem biurowym LibreOffice 7.5, przeglądarką zdjęć Shotwell 0.30.17 oraz nowym edytorem tekstu zastępującym Gedita.

Ubuntu 23.04 – nowości zaczynają się już na instalacji

Przejdźmy tymczasem do nowości. Gdy pobierzesz i uruchomisz obraz Ubuntu 23.04, twoim oczom ukaże się zupełnie nowy instalator. Jego autorzy postarali się o to, by każda kolejna karta była tak zwięzła i przejrzysta jak to tylko możliwe. Dzięki temu już na etapie instalacji poznasz wszystkie najważniejsze informacje na temat tej linuksowej dystrybucji, a zarazem nie będzie odczuwalne przytłoczenie szczegółami.

Instalator Ubuntu 23.04

Nowe Ubuntu z GNOME 44 – wygląda dużo lepiej

Pomijając aspekty techniczne (związane przede wszystkim z aktualizacją jądra), najważniejszą nowinką w “Księżycowym Homarze” będzie nowa wersja środowiska graficznego: GNOME 44. Zmiany zauważysz na przykład na ekranach logowania i blokady, gdzie awatar jest większy, a pole hasła – szersze. Sporo zmieniło się także w Ustawieniach, gdzie zreorganizowano sekcje i dodano kilka przydatnych funkcji. Warto zajrzeć przede wszystkim do kategorii Informacje (tam jest po prostu więcej szczegółów) oraz Mysz i touchpad (z nowymi opcjami konfiguracji).

Ustawienia w Ubuntu 23.04 – sekcja myszki i touchpada

Odświeżenia doczekał się także panel szybkich ustawień (w prawym górnym rogu), który został gruntownie przeprojektowany przy okazji poprzedniej wersji (Ubuntu 22.10). Teraz pojawiły się w nim nowe podmenu, pozwalające szybko uzyskać najważniejsze informacje, takie jak nazwa sieci Wi-Fi, do której jesteśmy podłączeni (i pozostałych) czy aktywny tryb zasilania (który można też szybko zmienić). Bezpośrednio w tym miejscu połączymy lub rozłączymy się także ze sparowanymi urządzeniami Bluetooth.

Szybkie ustawienia w Ubuntu 23.04 – łączę Bluetooth

Przede wszystkim jednak w tym menu szybkich ustawień pojawiła się zupełnie nowa sekcji: aplikacje działające w tle. To właśnie w tym miejscu szybko odnajdziemy wszystkie programy, które są uruchomione w tle (to taki odpowiednik windowsowego “traya”).

Sekcja aplikacji działających w tle w Ubuntu 23.04

Jeszcze więcej nowości w Ubuntu 23.04 “Lunar Lobster”

Nowa wersja Nautilusa (czyli systemowego eksploratora plików) przywraca wreszcie możliwość rozwijania folderów w widoku listy, przyspieszając tym samym nawigację. Dodatkowo w selektorze plików GTK pojawił się widok miniatur, a przy aplikacjach w doku pojawią się plakietki zliczające nieprzeczytane powiadomienia.

Rozwijana lista folderów w Ubuntu 23.04

To tak pokrótce najważniejsze nowości w Ubuntu 23.04. Wszystkim im będziemy mogli przyjrzeć się już niebawem – premiera tej nowej wersji została zaplanowana na 20 kwietnia 2023 roku. Tego dnia pojawi się instalator, a użytkownicy Ubuntu 22.10 będą mogli szybko przejść na “Homara”, korzystając z systemowego narzędzia do aktualizacji oprogramowania.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Sprzęt

Standard Wi-Fi 7 oficjalnie zatwierdzony

Wi-Fi 7 to najnowszy standard łączności bezprzewodowej, który został oficjalnie zatwierdzony i jest gotowy do wdrożenia. Oficjalna specyfikacja tego standardu została ogłoszona na targach CES 2024, co oznacza, że producenci urządzeń mogą teraz rozpocząć proces certyfikacji swoich produktów.

Linux

Linux Kernel 6.7: Nowa Era Innowacji

Linux Kernel 6.7 został oficjalnie wydany, wprowadzając szereg nowych funkcji i ulepszeń. Ten najnowszy stabilny kernel Linuxa z pewnością zasługuje na uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *